W Europie symboliczne wzrosty, rynki liczą na interwencję

Omawiane walory: , ,

Na rynkach giełdowych znów zaczyna działać zasada im gorzej tym lepiej. Wczorajsze słabe dane makro nie zaszkodziły giełdom, a inwestorzy liczą na pomoc ze strony banków centralnych. Na wzrost awersji do ryzyka wskazuje jednak umocnienie dolara na rynku walutowym.

Poniedziałkowe dane makro płynące ze światowych gospodarek nie dawały powodów do zadowolenia, a mimo to europejskie parkiety kontynuowały wzrosty z piątku. Indeksy wyprzedzające PMI dla Chin i strefy euro nadal utrzymują się poniżej poziomu 50 pkt. co wskazuje na recesję w sektorze. Niespodzianką okazał się również spadek aktywności amerykańskiego sektora produkcyjnego obrazowany indeksem ISM. Spadł on po raz pierwszy od trzech lat poniżej poziomu 50 pkt.

Wydaje się, że po raz kolejny zaczęła działać zasada im gorzej tym lepiej. W czwartek (5 lipca) Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Rynki oczekują, że słabe dane makro zmuszą go do podjęcia działań stymulacyjnych i cięcia stóp o 25 pb. Za dwa tygodnie odbędą się również wystąpienia szefa amerykańskiego FED Bena Bernanke. Pierwszy od 3 lat spadek indeksu ISM poniżej 50 pkt. daje nadzieję na działania stymulacyjne również w wykonaniu FED.

Na wtorkowej sesji główne europejskie indeksy znajdują się na nieznacznych plusach. Tym razem jest wśród nich polski WIG20, który wczoraj zaliczył korektę spadkową po odbiciu od technicznego oporu na poziomie 2277 pkt. Indeks blue chipów zyskuje po 1,5 godziny handlu 0,5 proc., jednak kolejna próba sforsowania wspomnianego oporu zakończyła się niepowodzeniem. Indeksy małych i średnich spółek znajdują się na poziomie wczorajszego zamknięcia. Na uwagę zasługują ponad 2 razy większe obroty, niż na wczorajszej sesji o tej porze. 82 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Szczegółowe statystyki obrotu na gorąco wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu. >> Dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Kolejny dzień z rzędu mocno zyskuje DSS. Poniedziałkowa sesja zakończyła się wzrostem o ponad 22 proc., a dzisiaj kurs zwyżkuje o kolejne 5 proc. W weekend spółka informowała o tym, że dostała zwrot nadpłaconego podatku w wysokości 11,8 mln zł, co mogło przyczynić się do zmiany upadłości likwidacyjnej spółki na upadłość układową. Dzisiaj oczekiwania rynku sprawdziły się, a sąd zmienił sposób prowadzenia upadłości na postępowanie z możliwością zawarcia układu. >> Szczegóły w komunikacie.

Wzrosty kontynuuje również Midas, który należy do grona najbardziej aktywnych spółek na wtorkowej sesji. Kurs spółki wystrzelił w poniedziałek w reakcji na świetną rekomendację domu maklerskiego Trigon. Analitycy zalecają kupuj z ceną docelową na poziomie 1,18 zł. Oznacza to ponad 100 proc. potencjał do wzrostu, w stosunku do piątkowego zamknięcia. Na dzisiejszej sesji kurs zwyżkuje o ok. 3 proc.

>> O nowym zaleceniu DM Trigon informowaliśmy wcześniej. >> Midas wystrzelił w reakcji na świetną rekomendację.

O ok. 5 proc. rośnie kurs J.W. Construction. Spółka poinformowała w komunikacie o podpisaniu aneksu do znaczącej umowy dotyczącej budowy osiedla budynków mieszkalnych w Gdyni. Aneksem zmieniono zapis dotyczący terminu wygaśnięcia umowy w przypadku nie uzyskania przez spółkę ostatecznej decyzji zawierającej pozwolenia na budowę przynajmniej jednego etapu inwestycji. Datę przesunięto z 30 czerwca 2012 r. na 31 grudnia 2013 r. >> Szczegóły tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, jwconstr, midas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR