Sprzedaż deweloperów z Catalyst spadła o 35 proc. r/r w II kwartale

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 34,8 proc. r/r do 2.772 lokali w II kwartale 2020 roku, wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator.

deweloperzy,ceny,mieszkań,sprzedaż,lokale

DM Navigator: Sprzedaż deweloperów z Catalyst spadła o 34,8 proc. r/r w II kwartale

– W II kwartale 2020 r. analizowane przez nas podmioty sprzedały 2.722 lokali wobec 4.173 jednostek w analogicznym okresie ubiegłego roku, a więc o 34,8 proc. mniej r/r. Oznacza to, że w I poł. 2020 r. ujęci w naszym opracowaniu deweloperzy zakontraktowali 7.077 lokali w porównaniu z 8.748 przed rokiem (-19,1 proc. r/r). Powodem niskiego poziomu kontraktacji w II kw. 2020 r. była pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia w życiu gospodarczym (tzw. lockdown) – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna wielu potencjalnych kupujących jest już znacznie bardziej klarowna. Dodatkowo zaobserwować można w ostatnim czasie luzowanie polityki kredytowej banków, które ponownie otwierają się na rynek nieruchomości. Można spodziewać się zatem, że popyt na mieszkania powoli wraca wśród kupujących lokale na własne potrzeby. Z kolei środowisko rekordowo niskich stóp procentowych może determinować powrót na rynek inwestorów. Analitycy DM Navigator podtrzymują również pogląd, że w przyszłości coraz większe znaczenie może mieć model biznesowy polegający na kierowaniu oferty do inwestorów instytucjonalnych poprzez sprzedaż całych projektów do funduszy inwestycyjnych, które przeznaczałyby następnie zakupione lokale na wynajem do klientów detalicznych.

– W II kw. 2020 r. analizowane przez nas podmioty przekazały zaledwie 2.396 mieszkań w porównaniu z 3.518 lokalami w analogicznym okresie roku poprzedniego, co oznacza spadek o 31,9 proc. Dane wyraźnie pokazują, iż komunikowane przez sektor deweloperski po I kw. ograniczenie ilości podpisywanych aktów notarialnych oraz spadek liczby odbieranych już ukończonych mieszkań rozlało się na II kwartał. Oczywistym powodem była pandemia koronawirusa. Część nabywców wolała odłożyć odbiór swojego nowego M w oczekiwaniu na spadek liczby nowych zakażeń i złagodzenie obostrzeń. Ważnym czynnikiem były też ograniczenia w działaniu administracji publicznej, co skutkowało wydłużeniem czasu oczekiwania na decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. W związku z powolną normalizacją sytuacji epidemiologicznej w Polsce spodziewamy się powolnego wzrostu przekazań w kolejnych kwartałach – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Do tej pory nie doszło do spodziewanych przez wielu spadków cen nieruchomości. Jest to potwierdzeniem, że sektor pomimo utrudnionego dostępu do kapitału znajduje się w dobrej kondycji. Zdaniem analityków ostatnie bardzo dobre lata branży pozwoliły na zbudowanie wystarczającej poduszki płynnościowej, aby sprawnie przejść przez ten trudny dla całej gospodarki okres.

Według analityków, wymagającym zadaniem wydaje się wskazanie czynników, które w dalszym horyzoncie czasowym miałyby determinować redukcję cenników deweloperów. Na rynku cały czas obserwować można deficyt nowych mieszkań, który będzie w przyszłych okresach stymulowany zmniejszeniem podaży nowy lokali na skutek ograniczenia liczby prowadzonych projektów. Specjaliści DM Navigator nie zakładają znacznych spadków cen działek. Biorą pod uwagę redukcję kosztów generalnego wykonawstwa, która była widoczna już w bieżącym roku, jednak nie spodziewają się, aby spadek cen wykonawstwa determinował znaczące obniżki cen transakcyjnych, są bowiem zdania, że branża jeszcze większą niż dotychczas uwagę będzie poświęcać obecnie obronie marży, nawet kosztem spadku wolumenu kontraktacji.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, Develia (d. LC Corp), Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o archicom, Atal, DEVELIA, domdev, I2DEV, inpro, jhmdev, jwconstr, lokum, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, vantage, VictoriaDom)

 • Develia chce sprzedać wrocławski Sky Tower

  Najwyższy budynek we Wrocławiu wkrótce zostanie wystawiony na sprzedaż. Giełdowa DEVELIA chce skoncentrować się na rynku mieszkaniowym i zmniejszyć zaangażowanie w segmencie komercyjnym.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNiG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się Echo, Ursus i Braster.

 • Cordia ogłosiła squeeze out 3,72 proc. akcji Polnordu po 3,55 zł za sztukę

  Cordia International ogłosiła przymusowy wykup blisko 8,5 mln akcji POLNORDu, stanowiących 3,72 proc. łącznej liczby akcji i głosów spółki, po cenie 3,55 zł za akcję, podało PKO BP - Biuro Maklerskie, podmiot pośredniczący w transakcji. GPW podała, że od 18 lutego zawiesiła notowania akcji spółki w związku z zawiadomieniem o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu jej akcji.

 • Victoria Dom pozyskała 7 mln euro na rozwój w Niemczech

  Victoria Dom Holding podpisała umowę, dzięki której pozyska kapitał dłużny w wysokości 7 mln euro od Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie ekspansji deweloperskiej na rynku niemieckim. Obecnie w tym kraju Victoria Dom realizuje dziewięć projektów na terenie Berlina oraz Lipska. W przygotowywaniu jest uruchomienie kolejnych inwestycji. W planie jest również wejście z ofertą do nowych aglomeracji.

 • 18 małych i średnich spółek, które warto mieć w portfelu w 2021 r.

  Jeśli banki centralne nagle nie wycofają się z obecnej polityki rekordowo niskich stóp procentowych i nie zakończą skupu aktywów, rok 2021 będzie stał pod znakiem kontynuacji wzrostów na światowych rynkach akcji. Swoje szanse ma także giełda w Warszawie, którą dodatkowo powinny napędzać środki z PPK.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR