Wall Street może jeszcze uratować sesję na GPW, Biomed rośnie przed wynikami

Omawiane walory: , , ,

Początek sesji dał nadzieję na wzrosty w poniedziałek, ale im dalej w las tym... indeksy coraz niżej. I to nie tylko te warszawskie. Osuwa się w zasadzie cała Europa. Jest jednak jeszcze szansa na uratowanie sytuacji i zielone zamknięcie na giełdach. O ile pomoże Wall Street.

jsw, BIOMEDLUB, acautogaz, pkobp, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkowa sesja na europejskich parkietach rozpoczęła się dość standardowo. Nadzieje na zakończenie spadkowej korekty na Wall Street, w czym pomóc miałoby zbliżające się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, poprawiły humory inwestorom, zapewniając „zielone” otwarcie. Pomagały również dobre nastroje importowe z Azji. Szczególnie z giełdy tokijskiej, gdzie mocno podrożały akcje Softbanku. W to wszystko wpisywały się jeszcze spore plusy na kontraktach terminowych na główne amerykański indeksy.

Warszawski parkiet wpisał się w tę ogólnoeuropejską tendencję. Indeks WIG20 w pierwszych minutach notowań wzrósł do 1.787 pkt. z 1.772 pkt. w piątek na koniec dnia. Podobnie WIG i mWIG40. Tyle tylko, że po niespełna godzinie handlu nastroje zaczęły się pogarszać, a indeksy osuwać. O godz. 12:45 WIG20 miał wartość 1.768 pkt. i tracił 0,27 proc.

Od początku sesji w kontrze do pozostały stał indeks sWIG80. Rozpoczął on dzień od spadku o 1,87 proc. To wówczas zostały wyznaczony dzienny dołek. Później, gdy prawie cała Europa się osuwała, warszawskie maluch systematycznie odrabiały straty. Przed godziną 13:00 sWIG80 tracił zaledwie 0,25 proc. i miał wartość 14.300 pkt.

Losy dzisiejszej sesji na GPW, podobnie jak i w całej Europie, nie są jeszcze przesądzone. Jako, że brak jest nowych mocnych i bezpośrednich czynników przemawiających za spadkami w dniu dzisiejszym, więc o zamknięciu zdecydują nastroje w pierwszych godzinach notowań na Wall Street. A akurat dziś jest tam spora szansa na wygenerowanie ruchu do góry. Dlatego wydaje się bardzo prawdopodobne, że w drugiej połowie sesji nastroje w Warszawie się poprawią.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Niezależnie od tego jak się sesja zakończy, dziś od początku notowań gorąco jest na akacjach JSW. Drożeją one o 4,6 proc. do 24,22 zł. Rollercoaster na tych walorach obserwowany jest już od tygodnia. Początkowo ruch był napędzany informacją o pozostawieniu koksu na liście surowców strategicznych. Obecnie jednak główną rolę gra oczekiwanie na informację o przyznaniu węglowej spółce środków z tarczy antykryzysowej. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w październiku.

O 6 proc. do 12,30 zł drożeją w poniedziałek akcje innego bohatera poprzedniego tygodnia – spółki Biomed Lublin. Głównym motywem zwyżki jest oczekiwanie na publikację raportu za I półrocze 2020. Będzie ona miała miejsce jeszcze dziś.

Akcje AC SA tanieją dziś o 4,5 proc. i za jedną trzeba zapłacić 40,20 zł. To efekt odcięcia dywidendy z zysku za 2019 rok w wysokości 1,85 zł na jedną akcję. AC SA nie jest jedyną taką spółką. Dziś pierwszy dzień bez dywidendy notowanych jest jeszcze 5 innych.

W centrum uwagi znalazły się też akcje PKO BP, po tym jak w mediach pojawiła się informacja o możliwym skupie akcji własnych. Akcje banku drożeją o 1,3 proc. do 21,88 zł.

Opisując giełdową rzeczywistość nie sposób pominąć najważniejszej chyba informacji w dniu dzisiejszym. Informacji o planowanym debiucie giełdowym Allegro. Oferta obejmie emisję akcji z której spółka chce pozyskać około 1 mld zł brutto. Tak duży debiut niewątpliwie przyciągnąłby na GPW nowych inwestorów i zwiększył samą atrakcyjność warszawskiego parkietu. Jednak sama oferta mogłaby wcześniej „wyssać” kapitał indywidualnych inwestorów z mniejszych spółek. Warto o tym pamiętać. Szczególnie w odniesieniu do spółek covidowych i gamingowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, BIOMEDLUB, jsw, pkobp)

 • Fala wyprzedaży na europejskich parkietach, w grze KGHM i LPP

  Warszawska giełda kolejny dzień spada, ale już nie jest najgorsza w Europie. Indeks WIG20 w dół ciągną akcje PKN Orlen, KGHM i PKO BP. Pozytywnie wyróżnia się natomiast LPP. W drugiej połowie dnia lepiej zachowywać mogą się również inne firmy odzieżowe.

 • Falstart warszawskich indeksów, JSW i Tauron mocno w dół

  Giełda w Warszawie, jak wiele europejskich parkietów, rozpoczęła dzień od wzrostów, reagując na wczorajsze rekordy na Wall Street. Dość szybko jednak uaktywniła się podaż i GPW znalazła się pod kreską. W WIG20 słabo radzi sobie JSW i Tauron. Ten Square Games, Kruk i Kęty ściągają natomiast w dół mWIG40. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte, a strona popytowa może jeszcze odzyskać utraconą przewagę.

 • WIG20 wraca na ziemię, a sWIG80 testuje poziomy z 2007 r., w grze JSW i Kernel

  Wtorkowa sesja przynosi zimny prysznic dla dużych spółek. WIG20 spada o ponad 1,2 proc i pod tym względem jest najsłabszy w Europie. Udaną sesję zaliczają za to rynkowe maluchy, a sWIG80 testuje poziomy najwyższe od listopada 2007 r.

 • JSW szuka nowego prezesa

  Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa w ramach zarządu dziesiątej kadencji.

 • WIG20 rośnie pod nieobecność Amerykanów, w grze JSW, CD Projekt i Mercator

  Pod nieobecność inwestorów z USA europejskie rynki notują wzrosty. Giełda w Warszawie nie jest tu wyjątkiem. Uwaga inwestorów koncentruje się na dużych spółkach oraz tych, które publikują pierwsze dane finansowe za IV kwartał 2020 r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR