Warszawskie indeksy nie dają za wygraną, w grze Kruk i Kęty

Omawiane walory: , , , ,

Kruk i Kęty prowadzą w górę indeks mWIG40. Pozostałe warszawskie indeksy odrabiają poranne straty i wychodzą na plus. Głównym tematem na GPW jest sezon publikacji wyników za III kwartał br.

Kruk, Kęty, PKN Orlen, JSW, Mabion, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowego handlu na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem lekkich spadków, co bardziej należy łączyć z wczorajszą realizacją zysków na Wall Street i dzisiejszym czerwonym kolorem dominującym na sporej grupie europejskich indeksów, niż z perspektywą kolejnego odsunięcia w czasie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od momentu bowiem, gdy ryzyko tzw. twardego brexitu stało się marginalne, wpływ tego tematu na giełdy również jest mocno ograniczony. A wczorajsze, przegrane przez premiera Borisa Johnsona, głosowanie ws. umowy brexitowej, nie zwiększyło prawdopodobieństwa wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy.

W południe taniały akcje 46,2 proc. wszystkich spółek notowanych na GPW, podczas gdy po zielonej stronie rynku były notowane walory jedynie 27,4 proc. z nich. Znajdowało to odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów. Większość z nich była niżej niż wczoraj na zamknięciu. Aczkolwiek minusy te były śladowe.

O godzinie 12:05 indeks WIG20 spadał o 0,19 proc. do 2.208 pkt., korygując ostatnie dwa dni wzrostów. WIG tracił 0,08 proc. i testował poziom 57.939 pkt. Reprezentujący małe spółki sWIG80 spadał o 0,17 proc. do 11.433 pkt., kreśląc już 5. kolejną świecę o czarnym korpusie. I jedynie mWIG40, ciągnięty w górę przez mocny skok notowań spółek Kruk i Kęty, rósł o 0,34 proc. do 3.661 pkt. Co ciekawe, wzrostu obu spółek mają te same przyczyny: wynikowo-korekcyjne.

Akcje Kruka drożeją dziś o 6,25 proc. do 137,60 zł, kontynuując zapoczątkowaną przed tygodniem korektę silnych spadków, które w okresie lipiec-październik sprowadziły kurs z poziomu 194,90 zł do 120 zł. Wzrost ten, przy braku innych znaczących przyczyn, można łączyć nie tylko z korekcyjnym odreagowaniem, ale też z grą pod czwartkową publikację raportu finansowego za III kwartał br.

Podobnie wygląda sytuacją w przypadku Kęt. Kurs spółki rośnie o 2,6 proc. do 296 zł, korygując wrześniowo-październikowe spadki z 333 zł do 279 zł, a inwestorzy grają pod dzisiejszą publikację wyniki finansowych. Z opublikowanych we wrześniu wstępnych szacunków wynika, że zysk netto Kęt wzrósł w III kwartale o 11 proc. R/R do około 92 mln zł, a przychody poprawiły się o 1 proc. R/R i ukształtowały na poziomie 820 mln zł.

Przed jutrzejszą publikacją wyników spokojnie zachowuje się natomiast PKN Orlen. Po porannym spadku do 106,75 zł z 107,85 zł we wtorek na koniec dnia, kurs wrócił do wczorajszego zamknięcia. Koncern z Płocka zaprezentuje wyniki w czwartek przed startem sesji na GPW. Szacuje się, że zysk netto obniżył się w III kwartale do 1,49 mld zł z 2,06 mld rok wcześniej za sprawą wyższych kosztów finansowych, zysk EBITDA wg metodologii LIFO wzrósł do 3,15 mld zł z 2,4 mld zl, a przychody obniżyły się do 29,49 mld zł z 30,34 mld zł.

Akcje PKN Orlen od początku września znajdują się w silnym trendzie wzrostowym, drożejąc od wrześniowego dołka o ponad 24 proc. Najbliższym liczącym się oporem na wykresie jest poziom 110 zł. Wybicie wyżej, bez wcześniejszej korekty, jest mało prawdopodobne.

PKN jest dziś jedną z sześciu spółek z indeksu WIG20, która w południe lekko zyskiwała na wartości. Pozostałe były zdecydowanie pod kreską. Liderem spadków był JSW. Akcje węglowej spółki taniały o 2,6 proc. do 20,20 zł, drugi kolejny dzień korygując poniedziałkowy wystrzał w górę aż o 16,3 proc.

Na szeroki rynku uwagę zwraca Mabion. Akcje tej spółki drożeją o 6,5 proc. do 76,70 zł. Impulsem do wzrostu stała się informacja o ustalonym na 22 stycznia 2020 roku „spotkaniu BPD (Biosimilar Biological Product Development) Typu 3” z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA). Spotkanie to ma być kolejnym krokiem do rejestracji leku MabionCD20 w USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kety, Kruk, Mabion, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Mabion miał prawie 20 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  MABION odnotował 19,84 mln zł jednostkowej straty netto w I kw. 2020 r. wobec 14,98 mln zł straty rok wcześniej.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR