Warszawskie indeksy nie dają za wygraną, w grze Kruk i Kęty

Omawiane walory: , , , ,

Kruk i Kęty prowadzą w górę indeks mWIG40. Pozostałe warszawskie indeksy odrabiają poranne straty i wychodzą na plus. Głównym tematem na GPW jest sezon publikacji wyników za III kwartał br.

Kruk, Kęty, PKN Orlen, JSW, Mabion, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowego handlu na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem lekkich spadków, co bardziej należy łączyć z wczorajszą realizacją zysków na Wall Street i dzisiejszym czerwonym kolorem dominującym na sporej grupie europejskich indeksów, niż z perspektywą kolejnego odsunięcia w czasie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od momentu bowiem, gdy ryzyko tzw. twardego brexitu stało się marginalne, wpływ tego tematu na giełdy również jest mocno ograniczony. A wczorajsze, przegrane przez premiera Borisa Johnsona, głosowanie ws. umowy brexitowej, nie zwiększyło prawdopodobieństwa wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy.

W południe taniały akcje 46,2 proc. wszystkich spółek notowanych na GPW, podczas gdy po zielonej stronie rynku były notowane walory jedynie 27,4 proc. z nich. Znajdowało to odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów. Większość z nich była niżej niż wczoraj na zamknięciu. Aczkolwiek minusy te były śladowe.

O godzinie 12:05 indeks WIG20 spadał o 0,19 proc. do 2.208 pkt., korygując ostatnie dwa dni wzrostów. WIG tracił 0,08 proc. i testował poziom 57.939 pkt. Reprezentujący małe spółki sWIG80 spadał o 0,17 proc. do 11.433 pkt., kreśląc już 5. kolejną świecę o czarnym korpusie. I jedynie mWIG40, ciągnięty w górę przez mocny skok notowań spółek Kruk i Kęty, rósł o 0,34 proc. do 3.661 pkt. Co ciekawe, wzrostu obu spółek mają te same przyczyny: wynikowo-korekcyjne.

Akcje Kruka drożeją dziś o 6,25 proc. do 137,60 zł, kontynuując zapoczątkowaną przed tygodniem korektę silnych spadków, które w okresie lipiec-październik sprowadziły kurs z poziomu 194,90 zł do 120 zł. Wzrost ten, przy braku innych znaczących przyczyn, można łączyć nie tylko z korekcyjnym odreagowaniem, ale też z grą pod czwartkową publikację raportu finansowego za III kwartał br.

Podobnie wygląda sytuacją w przypadku Kęt. Kurs spółki rośnie o 2,6 proc. do 296 zł, korygując wrześniowo-październikowe spadki z 333 zł do 279 zł, a inwestorzy grają pod dzisiejszą publikację wyniki finansowych. Z opublikowanych we wrześniu wstępnych szacunków wynika, że zysk netto Kęt wzrósł w III kwartale o 11 proc. R/R do około 92 mln zł, a przychody poprawiły się o 1 proc. R/R i ukształtowały na poziomie 820 mln zł.

Przed jutrzejszą publikacją wyników spokojnie zachowuje się natomiast PKN Orlen. Po porannym spadku do 106,75 zł z 107,85 zł we wtorek na koniec dnia, kurs wrócił do wczorajszego zamknięcia. Koncern z Płocka zaprezentuje wyniki w czwartek przed startem sesji na GPW. Szacuje się, że zysk netto obniżył się w III kwartale do 1,49 mld zł z 2,06 mld rok wcześniej za sprawą wyższych kosztów finansowych, zysk EBITDA wg metodologii LIFO wzrósł do 3,15 mld zł z 2,4 mld zl, a przychody obniżyły się do 29,49 mld zł z 30,34 mld zł.

Akcje PKN Orlen od początku września znajdują się w silnym trendzie wzrostowym, drożejąc od wrześniowego dołka o ponad 24 proc. Najbliższym liczącym się oporem na wykresie jest poziom 110 zł. Wybicie wyżej, bez wcześniejszej korekty, jest mało prawdopodobne.

PKN jest dziś jedną z sześciu spółek z indeksu WIG20, która w południe lekko zyskiwała na wartości. Pozostałe były zdecydowanie pod kreską. Liderem spadków był JSW. Akcje węglowej spółki taniały o 2,6 proc. do 20,20 zł, drugi kolejny dzień korygując poniedziałkowy wystrzał w górę aż o 16,3 proc.

Na szeroki rynku uwagę zwraca Mabion. Akcje tej spółki drożeją o 6,5 proc. do 76,70 zł. Impulsem do wzrostu stała się informacja o ustalonym na 22 stycznia 2020 roku „spotkaniu BPD (Biosimilar Biological Product Development) Typu 3” z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA). Spotkanie to ma być kolejnym krokiem do rejestracji leku MabionCD20 w USA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kety, Kruk, Mabion, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorąco na CD Projekcie i JSW, spokojnie na indeksach

  Akcje CD Projektu nadal pozostają najbardziej gorącą spółką na GPW, co stoi w kontrze do niewielkich zmian indeksów i ogólnego spokoju na innych europejskich giełdach. Po publikacji szacunkowych danych gorąco jest też m.in. na JSW i Mercatorze.

 • Kruk: Wartość długów polskich seniorów wzrosła o miliard zł r/r Przekracza już 5,7 mld zł

  Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości 5,7 mld zł, wynika z danych Grupy KRUK. To prawie o 1 mld zł więcej niż w ubiegłym roku. Długi osób powyżej 65. roku życia stanowią 13 proc. wszystkich spraw obsługiwanych przez Grupę KRUK w III kw. 2019 roku.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

  Spłaty od klientów Grupy KRUK na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR