We wtorek złoty pozostaje mocniejszy wobec dolara, stabilizacja notowań EUR/PLN

Wtorkowy poranek upływa pod znakiem umocnienia złotego w relacji do dolara, w czym pomaga wzrost notowań EUR/USD, przy jednoczesnej stabilizacji kursu EUR/PLN i lekkiej zwyżce CHF/PLN. W kolejnych dniach będzie narastała presja na umocnienie złotego do szerokiego koszyka walut.

waluty, kursy, złoty, euro, dolar,

We wtorek złoty pozostaje mocniejszy wobec dolara, stabilizacja notowań EUR/PLN

O godzinie 10:23 kurs USD/PLN spadał o 1,5 gr do 3,71 zł, wracając do poziomów ostatnio oglądanych pod koniec lutego br. Spadki są efektem osłabienia dolara na rynkach globalnych, w tym przede wszystkim są następstwem wybicia notowań EUR/USD powyżej 1,22, który to poziom również był testowany ostatnio prawie 3 miesiące temu.

W tym samym czasie kurs EUR/PLN już trzeci kolejny dzień pozostawał w konsolidacji blisko poziomu 4,53 zł. Za euro trzeba było zapłacić 4,5276 zł. Nieznacznie drożysz był szwajcarski frank, którego notowania rosły o 0,5 gr do 4,13 zł, odreagowując trzydniowe spadki.

Złoty jednocześnie dalej tracił w relacji do węgierskiego forinta. Ten zyskiwał na fali zaskakującego zaostrzenia retoryki przez Bank Węgier i spekulacji, że już latem może on podwyższyć stopy procentowe. W efekcie kurs EUR/HUF wrócił w pobliże 350 forintów (z 369 jeszcze w marcu) i znalazł się najniżej od 9 miesięcy.

Zachowanie węgierskiego forinta to ważna lekcja dla rodzimego rynku walutowego. Mocno rosnąca inflacja w Polsce, w zestawieniu z bardzo mocnymi danymi makroekonomicznymi (sporo ich poznamy w tym tygodniu) i perspektywą silnego popandemicznego odbicia w gospodarce, już wkrótce może doprowadzić do dalszego zaostrzenia retoryki przez Radę Polityki Pieniężnej. A to szeroko otworzy drzwi do wyraźnego umocnienia polskiej waluty. Najbliższy cel dla euro to 4,47 zł, co automatycznie oznaczałoby spadek dolara do 3,65 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR