Indeksy na krawędzi, w grze KGHM, City Interactive i TelForceOne

Omawiane walory: , , ,

Sytuacja polityczna i finansowa na Cyprze nie daje spokoju globalnym rynkom. Napięcia szczególnie mocno zaszkodziły polskiej giełdzie, która już od dłuższego czasu zmaga się z korektą. W efekcie WIG20 naruszył wczoraj linię 10-miesięcznego trendu wzrostowego. W środę trwa dramatyczna walka o zanegowanie negatywnego sygnału.

Niepewność związana z przyszłością Cypru psuje nastroje na światowych rynkach. Tamtejszy parlament odrzucił we wtorek kontrowersyjną propozycję opodatkowania depozytów ludności w zamian za pomoc finansową. Decyzja nie rozwiązuje problemu, a rząd musi szybko znaleźć inne rozwiązanie. Cypryjskie banki pozostaną zamknięte do 26 marca. Jeżeli do tej pory żaden kompromis nie zostanie osiągnięty to będziemy świadkami runu na banki, które po prostu upadną. Przedstawiona propozycja jest wynikiem kilkumiesięcznych negocjacji więc trudno oczekiwać, że nagle dojdzie do diametralnych zmian. Możliwe jest złagodzenie warunków oraz zaakceptowanie przez Cypr jakiegoś kompromisu.

Alternatywą może okazać się pomoc ze strony Rosji. Michalis Sarris, minister finansów Cypru, wyleciał wczoraj wieczorem do Moskwy, aby wynegocjować ewentualną pożyczkę, która pozwoliłaby uniknąć bankructwa.

Poza doniesieniami z Cypru na zachowanie rynków wpłyną również informacje z USA. Inwestorzy czekają na wieczorną decyzję FED w sprawie stóp procentowych oraz konferencję prasową po posiedzeniu. W centrum uwagi znajdzie się prezes FED Ben Bernanrke, który przedstawi perspektywy dla amerykańskiej gospodarki i polityki pieniężnej.

Wydarzenia ostatnich dni ciążą giełdom. Niemiecki DAX oraz amerykański Dow Jones powoli oddalają się z poziomów kilkuletnich szczytów. Tymczasem polski rynek traci z pola widzenia nawet lokalne szczyty ustalone na początku tego roku. Słabość naszego rynku widoczna jest w szerszej perspektywie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy indeksy CAC i DAX zyskały ok. 5 proc., a WIG20 kończy ten okres spadkiem o blisko 7 proc. W efekcie na wczorajszej sesji naruszona została linia trendu wzrostowego trwającego od maja ubiegłego roku. Dzisiaj od rana obserwujemy próbę zanegowania tego sygnału.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Rano najwięcej transakcji zawarto na walorach KGHM, które w ostatnim czasie mocno straciły na wartości. Ma to duże znaczenie dla wyników całego indeksu WIG20, ze względu na bardzo znaczący udział tej spółki w jego obliczaniu. Na wtorkowej sesji kurs miedziowej spółki zniżkował o blisko 4 proc. W środę zabrał się do odrabiania strat i zyskuje ponad 1 proc.

Odreagowanie obserwujemy również na walorach City Interactive, które wczoraj zniżkowały o blisko 14 proc. (przecena chwilami sięgała nawet 21 proc.). Kilka dni temu odbyła się premiera drugiej części flagowej gry spółki – Snipera 2. Paniczna przecena to reakcja inwestorów na obawy dotyczące poziomu sprzedaży tego tytułu. W środę kurs odbija o ok. 4 proc. >> Gra uzyskała niskie oceny, ale prezes spółki zapewnia, że gra sprzedaje się lepiej niż poprzednia.

Warto zwrócić uwagę również na dzisiejszego bohatera Wykresu Dnia – TelForceOne. Przełom nastąpił w listopadzie, kiedy kurs przełamał linię długoterminowego trendu spadkowego. Ostatnie sesje przyniosły względne uspokojenie i malejący wolumen. Takie zachowanie kursu po pionowym ruchu na północ jest pozytywne. Prawdopodobnie kurs rysuje formację chorągiewki. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cityinter, kghm, tfone, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR