WIG20 czeka w blokach startowych, w grze JSW, Skotan i Cognor

Omawiane walory: , , , ,

Inwestorzy na GPW przyjęli postawę wyczekującą. I gdyby nie kilkanaście naprawdę gorących spółek to środowa sesja byłaby zupełnie bez historii. Przynajmniej jej pierwsza połowa, bo po godzinie 14:30 może zrobić się ciekawie za sprawą inflacyjnych danych z USA.

allegro, jsw, skotan, ciech, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Po czterech godzinach środowej sesji w Warszawie drożały akcje 41,9 proc. wszystkich notowanych spółek, a 39,1 proc. taniały. Ta niewielka różnica odbijała się w zachowaniu indeksów, które dziś krążyły blisko poziomów z wtorkowego zamknięcia, co umiejscawiało je w połowie giełdowej tabeli europejskich indeksów. Tam również nastroje były mieszane.

O godzinie 13:04 indeks WIG20 testował poziom 1.940 pkt. wobec 1.941 wczoraj na koniec dnia. Do tych poziomów już zdążyliśmy się przyzwyczaić, bo od prawie dwóch tygodni indeks blue chipów krąży wokół poziomu 1.950 pkt. I to jest zła wiadomość, bo w tym czasie globalne rynki akcji mocno ruszyły do góry, co w przypadku Wall Street przyniosło nowe historyczne rekordy. WIG20 tymczasem pozostaje blisko dołków, zainicjowanej w pierwszych dniach stycznia, korekty. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy czekają na jakiś impuls. To jednak tylko wrażenie. Ta relatywna słabość indeksu to w dużej mierze zasługa słabości dwóch technologicznych tuzów: CD Projektu i Allegro. Ta druga spółka tanieje dziś o 2 proc. do 66,98 zł i jest liderem spadków w indeksie. Dużo ciekawsze jest jednak to, że kurs zagłębia się w strefę wsparcia 65,30-67,35 zł. I póki co nie widać, żeby jego bliskość w połączeniu z 1,5-miesięcznym trendem spadkowym, zachęcała do łapania dołków. To niebezpieczna sytuacja, która może zakończyć się spadkiem do 60 zł.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

W WIG20 najlepiej radzi sobie JSW. Akcje węglowej spółki drożeją o 2,64 proc. do 40,45 zł. Głównie na fali surowcowej hossy, która teraz została jeszcze wsparta przez atak zimy w Polsce. I tu dobre wiadomości się kończą. Akcje JSW mają już spory problem z kontynuację wzrostów powyżej 40 zł, czego efektem jest cofnięcie z porannych maksimów na 42,16 zł (najwyższy poziom od 1,5 roku). Powoli pachnie spadkową korektą. Trend wzrostowy jest jednak niezagrożony.

Jeszcze ciekawiej jest na małych i średnich spółkach. Skotan wystrzelił w górę o 29,61 proc. do 2,67 zł, kończąc ponad miesięczną konsolidację. Impulsem były wyniki za 2020 rok. Spółka zarobiła netto 92 tys. zł wobec 3,27 mln zł straty netto rok wcześniej. Zysk z działalności operacyjnej sięgnął 995 tys. zł wobec 3,23 mln zł straty w 2019 roku. Przychody natomiast wzrosły do 10,44 mln zł z 4,44 mln zł.

W przypadku Ciechu impulsem do zwyżki była rekomendacja. Analitycy DM BOŚ podwyższyli cenę docelową akcji do 42 zł, utrzymując jednocześnie rekomendację „kupuj”. Dziś akcje Ciechu drożeją o 4 proc. do 33,60 zł.

Na szerokim rynku wyróżnia się Cognor Holding, którego akcje drożeją o 12,56 proc. do 2,42 zł i są najdroższe od 2012 roku. Dziś wsparciem dla notowań jest odtajniona rekomendacja analityków mBanku z wyceną 2,89 zł.

>> Co dalej z kursem akcji Cognor Holdingu – analiza techniczna

Do końca dnia liderzy spadków i wzrostów w WIG20, podobnie jak nastroje przy ulicy Książęcej mogą jeszcze mocno się zmienić. Wszystko za sprawą publikowanych dziś o 14:30 danych inflacyjnych w USA. W styczniu prognozowany jest wzrost inflacji CPI do 1,5 proc. R/R z 1,4 proc. miesiąc wcześniej, przy prognozowanym spadku inflacji bazowej do 1,5 proc. z 1,6 proc. w grudniu. Wyższa od prognoz styczniowa inflacja, co jest dość prawdopodobnym scenariuszem, mogłaby dodatkowo ożywić oczekiwania na pojawienie się inflacji w przyszłości, co z jednej strony wywołałoby strach przed wcześniejszą normalizację polityki monetarnej przez Fed, a z drugiej doprowadziło do umocnienia dolara. W obu przypadkach są to negatywne wiadomości dla warszawskiej giełdy. Stąd też warto obserwować amerykańskie dane.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, Ciech, COGNOR, jsw, skotan)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR