WIG20 najwyżej od trzech miesięcy, w grze Alior i Dom Development

Omawiane walory: , ,

Pozytywne wieści z Chin podtrzymują nadzieje inwestorów na to, że indeksowi WIG20 uda się w listopadzie całości odrobić lipcowo-sierpniowe straty. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Alior Bank i Dom Development, a także odreagowująca spadki Jastrzębska Spółka Węglowa.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Dobre nastroje utrzymują się na światowych giełdach. Chwilowo inwestorzy zapomnieli o trwającym sezonie publikacji wyników kwartalnych i ponownie skoncentrowali swą uwagę na temacie wojen handlowych. A raczej deeskalacji konfliktu handlowego. Nadzieje na podpisanie jeszcze w listopadzie, częściowego porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, którego elementem było nie tylko wycofanie się z zaplanowanych na grudzień podwyżek taryf celnych, ale też zniesienie niektórych wcześniejszych ceł, wspierają nastroje na giełdach.

Szczególnie, że to nie jedyny pozytywny czynnik. Humory inwestorom poprawia również dzisiejsza decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu, pierwszy raz od 2016 roku, stopy oprocentowania średnioterminowych pożyczek o 5 punktów bazowych do 3,25 proc. Nie można też zapominać o deklaracji amerykańskiego sekretarza do spraw handlu, który powiedział, że Waszyngton może nie nałożyć zapowiedzianych ceł na import samochodów po udanych rozmowach z producentami samochodów z Unii Europejskiej, Korei Południowej i Japonii.

Ten mix pozytywnych wieści odnośnie sporu handlowego, dobrze przyjmowanych przez Wall Street wyników spółek (pomimo spadku ich zysków), ale też nowych historycznych rekordów amerykańskich indeksów, został wczoraj dostrzeżony na GPW. Rodzimi gracze porzucili dotychczasową zachowawczą postawę i rzucili się na akcje dużych i płynnych spółek. Indeks WIG20 wzrósł w poniedziałek o 3,2 proc. do 2.264 pkt., nie tylko wracając powyżej 2.200 pkt., ale też ostatecznie rozprawiając się z wrześniowym szczytem (2.237 pkt.), co nie udało się przed weekendem. To sprawiło, że pojawiła się szansa na dalsze wzrosty. A w efekcie odrobienie całości lipcowo-sierpniowych spadków, co giełdy w USA lub Europie już dawno uczyniły.

Kliknij, aby powiększyć

We wtorkowe południe WIG20 testował poziom 2.263,17 pkt., pozostając blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Brak nieco większej korekty tego poniedziałkowego wybuchu optymizmu, należy uznać za popytowy sygnał.

Równie niewielkie zmiany można było obserwować na pozostałych warszawskich indeksach, co również należy zapisać na plus. WIG testował poziom 59.329 pkt. (bez zmian), mWIG40 3.769 pkt. (+0,1 proc.), a sWIG80 11.420 pkt. (+0,21 proc.). O tym, na jakich poziomach zamkną one dzień, zdecydują przede wszystkim nastroje na Wall Street.

Dziś w indeksie WIG20 pierwszoplanową rolę odgrywa Alior Bank. Jego akcje drożeją o 3,2 proc. do 29 zł, drugi kolejny dzień odreagowując wcześniejsze bardzo duże spadki. Pomagają lepsze od prognoz wyniki finansowe. W III kwartale Alior Bank wypracował 124,5 mln zł zysku netto, przekraczając rynkowe oczekiwania na poziomie 119,2 mln zł. Wynik odsetkowy wzrósł o 2 proc. rok do roku do 802,3 mln zł i był o 8 proc. lepszy od prognoz.

Spadki koryguje też JSW, którego akcje drożeją o 2,5 proc. do 21,04 zł. I podobnie jak w przypadku Alior Banku proces ten został zainicjowany wczoraj. Węglowa spółka opublikuje raport kwartalny dopiero 21 listopada, a póki co kurs rośnie po wczorajszej zdecydowanej obronie strefy wsparcia wokół poziomu 19 zł. Na gruncie analizy technicznej oznaczać to może otwartą drogę do 24 zł.

Lepszymi od oczekiwań wynikami pochwalił się również Dom Development. W III kwartale spółka zarobiła 55 mln zł netto wobec 21,9 mln zł przed rokiem i wobec 41,2 mln zł prognozowanych przez analityków. Przychody wzrosły do 387,6 mln z 265,8 mln zł rok wcześniej, ale w tym wypadku były o 1,5 mln zł niższe od oczekiwań. W reakcji na wyniki kurs spółki wystrzelił o 3,3 proc. do 87,80 zł, kontynuując wzrosty zainicjowane na początku roku (od tego czasu akcje podrożały już o 55,5 proc.) i testując poziomy nieoglądane od 12 lat.

W dalszej części tygodnia mix nastrojów na rynkach globalnych i wyników spółek notowanych na GPW (m.in. Pekao, PKO BP, Cyfrowy Polsat, Dino Polska), będzie nadawał ton wydarzeniom przy ulicy Książęcej w Warszawie. Gdyby perspektywy te oceniać tylko przez pryzmat sytuacji na wykresach, to obecnie jest dużą szansa na dalsze wzrosty, które mogą wywindować WIG20 w okolice 2350 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, domdev, jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR