WIG20 okopuje się na poziomie 1.800 pkt., w grze CD Projekt i Tauron

Omawiane walory: , , ,
Przesunięta o 2 miesiące premiera Cyberpunka nie wystraszyła inwestorów, a sentyment do branży energetycznej wciąż pozostaje dobry. W to wszystko wpisują się pozytywne nastroje w Europie. Stąd też losy piątkowej sesji wydają się już być rozstrzygnięte.

cdprojekt, tauronpe, pge, enea, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze dwie godziny piątkowych notowań upłynęły na giełdzie w Warszawie pod znakiem umiarkowanych wzrostów. O godzinie 11:07 indeks WIG20 miał wartość 1.800 pkt. (+0,3 proc.), WIG 50.554 pkt. (+0,22 proc.), mWIG40 3.537 pkt. (+0,24 proc.), a sWIG80 testował poziom 13.399 pkt. (+0,06 proc.), wcześniej rosnąc do 13.446 pkt. i poprawiając swój wczorajszy 2-letni rekord. Łącznie drożały akcje 46,5 proc. wszystkich notowanych tam spółek, podczas gdy pod kreską były kursy 39,8 proc. z nich.

Te niewielkie plusy plasowały warszawski parkiet w dolnej połowie europejskiej stawki, gdzie najlepiej radziły sobie giełdy w Rosji i Turcji, a najgorzej niemiecki technologiczny TECDAX, który był ciągnięty w dół przez skandal i załamanie na akcjach Wirecard. W środku stawki znalazły się niemiecki DAX i francuski CAC40, rosnąc po około 0,6 proc.

Nastroje na europejskich parkietach, jakkolwiek zwykle mają spory wpływ na zachowanie warszawskich indeksów, dziś jednak istotnie nie zajmowały uwagi rodzimych inwestorów. Ta bowiem koncentrowała się na dwóch zupełnie innych sprawach. Mianowicie, zajmował ich temat odsuniętej premiery gry Cyberpunk 2077 oraz sytuacja spółek energetycznych.

Po dwóch godzinach notowań akcje CD Projektu taniały o 1,9 proc., cofając się do 379,90 zł i liderując liczącej 5 spółek grupie taniejących blue chipów. W największym też stopniu ciążyły WIG20. Spadki to reakcja na informację o przesunięciu daty premiery gdy Cyberpunk 2077 z dotychczas planowanego 17 września 2020 roku na 19 listopada 2020 roku. Spółka argumentuje to koniecznością finalnego dopracowania gry”.

Samo przesunięcie premiery o 2 miesiące, jakkolwiek trudno to pominąć, raczej nie będzie miało istotnego wpływu na przyszłą sprzedaż gry. Stąd też ta ograniczona reakcja kursu CD Projektu. Inwestorzy mogliby się zacząć niepokoić, gdyby premiera przesunęła się na styczeń 2021. Wówczas nie tylko zwiększyłoby koszty produkcji gry, ale przede wszystkim CD Projekt nie wykorzystałby dobrego z punktu widzenia sprzedaży okresu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Wpływ przesuniętej daty premiery na kurs prawdopodobnie będzie tylko jednosesyjny. Nie ma to też wpływu na sytuację na wykresie CD Projektu. Kurs wciąż tkwi w konsolidacji wokół poziomu 380 zł, co na gruncie analizy technicznej należy traktować jako korektę w hossie.

W centrum uwagi pozostają też koncerny energetyczne. Oficjalnie potwierdzone wczoraj przez ministra Sasina wydzielenie z nich spółek węglowych, wspiera ich notowania. Aczkolwiek nie tak mocno jak w czwartek. I tak kurs Tauron Polska Energia rósł o 3,9 proc. do 2,654 zł, PGE o 1 proc. do 8,022 zł, a Enei o 1 proc. do 8,03 zł. Tej ostatniej nieco mogą pomagać opublikowane wyniki kwartalne. W I kwartale Enea zarobiła netto 459 mln zł wobec 279,8 mln zł rok wcześniej.

>> Co dalej z kursem akcji Taurona – analiza techniczna na życzenie

Subindeks WIG Energia dziś zyskiwał 1,2 proc., po tym jak wczoraj wystrzelił w górę o 10,7 proc.

Skaner „gorących spółek” StockWatch.pl każe zwrócić dziś jeszcze uwagę na: MOJ (+30,1 proc.), KCI (+11 proc.), Patentus (+10 proc.), Vivid Games (+9,8 proc.), Varsav Game Studio (+7,6 proc.), EKO Export (-3,8 proc.), Novavis (-3,7 proc.), Pure Biologics (-3,7 proc.) i Unimot (-2,5 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Enea, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR