WIG20 przebił się przez szklany sufit 1.800 pkt., w grze Tauron i Pekao

Omawiane walory: , , , , ,

Październikową przygodę WIG20 z poziomem 1.800 pkt. można podsumować powiedzeniem do trzech razy sztuka. W pokonaniu psychologicznego oporu pomogły przede wszystkim wzrosty na kursach banków, spółek energetycznych oraz giełdowych rafinerii.

W piątek indeks blue chipów najpierw odrobił poranną przecenę, a następnie zabrał się za forsowanie istotnego poziomu. Po południu WIG20 zyskuje 0,7 proc. i ma blisko 7-pkt. zapas do przebitego oporu. Kluczową sprawą jest teraz dowiezienie wyniku do końca sesji.

Rangę piątkowego ruchu podnosi fakt, że reszta europejskich indeksów radzi sobie zdecydowanie słabiej. O godzinie 14:00 niemiecki DAX traci 0,27 proc., włoski FTSE MIB spada o 0,9 proc., a brytyjski FTSE 100 krąży w okolicach poziomu odniesienia.

Motorem napędowym indeksu blue chipów są banki, spółki energetyczne oraz paliwowe. Tytuł lidera należy do Tauronu (+2,3 proc.). Spółka podpisała z PGNiG porozumienie w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych restrukturyzacji projektu Budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Podpisane dokumenty umożliwiają dokończenie inwestycji w terminie wstępnie szacowanym na 2019 rok. Według szacunków Tauronu i PGNiG dokończenie projektu będzie kosztowało do ok. 400 mln zł.

wykres_wig20

Z porannej przeceny otrzepały się m.in. PZU i Pekao. Notowania banku rosną dzisiaj o blisko 2 proc. i pod względem skali wzrostów ustępują tylko Tauronowi. Według najnowszych doniesień, gigant z branży ubezpieczeniowej i Polski Fundusz Rozwoju rozpoczynają due diligence Pekao. Strony oczekują, że rozmowy na temat ceny transakcji zostaną przeprowadzone w drugiej połowie listopada, czyli przed zaplanowanym na 4 grudnia referendum we Włoszech. PZU chce kupić 20 proc., a PFR 13 proc. udziałów należących do włoskiego Unicredit.

Na szerokim rynku 8-proc. wzrostem notowań wyróżnia się Kruszwica. Impulsem do wzrostów okazała się informacja o planach wypłacenia 200 mln zł warunkowej zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2016 r. W przeliczeniu na jedną akcję daje 8,70 zł. Stopa dywidendy wobec dzisiejszego kursu odniesienia to ponad 14 proc.

Solidne wzrosty notują dziś też akcje spółek z sektora farmaceutycznego. Notowania Biotonu rosną o 4 proc. po informacji o zawarciu umowy sprzedaży 50 proc. udziałów MJ Bioton Life Sciences na rzecz Marvel Bioscience za kwotę 6 mln USD. Z kolei kurs akcji Biomedu Lublin rośnie o blisko 7,5 proc. Spółka poinformowała, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Urzędu Patentowego w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy Biomed-Lublin.

Mapa rynku – stan na godzinę 14:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 14:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, bioton, Kruszwica, Pekao, PZU, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR