StockWatch.pl

WIG20 spada 6. sesję z rzędu, JSW i Orlen na największych minusach

Omawiane walory: , ,

Zapału kupującym wystarczyło zaledwie na pierwsze dwie godziny notowań w Warszawie. Zamiast odreagowania wczorajszej mocnej przeceny i gry pod odbicie na Wall Street, przy ulicy Książęcej ponownie widać strach i spadki. Wśród blue chipów największe spadki notują Orlen i JSW.

Źródło: ATTrader.pl

Początek środowej sesji w Warszawie mógł dawać nadzieję na uspokojenie fatalnych nastrojów po wczorajszej wyprzedaży, a nawet na całosesyjne odreagowanie tych spadków, połączone z grą pod odbicie na Wall Street. Niestety, zapału kupującym wystarczyło tylko na pierwsze dwie godziny handlu. Później górę wziął strach, a warszawskie indeksy spadły pod kreskę.

O godzinie 12:43 indeks WIG20 spadał o 0,14 proc. do 2230,62 pkt. i testował dziś poziomy nieoglądane od grudnia, po tym jak wczoraj zostało on przeceniony aż o 2,46 proc. WIG spadał o 0,24 proc. do 57706,33 pkt., po wtorkowej przecenie o 2,1 proc., która sprowadziła go na 4-miesięczne minima. W tym samym czasie mWIG40 tracił 0,56 proc. i miał wartość 3986,33 pkt., schodząc pierwszy raz od pierwszej połowy stycznia poniżej psychologicznej bariery 4.000 pkt. Grupujący najmniejsze spółki sWIG80 spadał o 0,28 proc. do 11784,73 pkt.

W połowie sesji na wartości traciły akcje ponad 49 proc. spółek notowanych na GPW, podczas gdy akcje niespełna 28 proc. z nich drożały.

Warszawski parkiet w dół ciągnęły przede wszystkim spółki paliwowe oraz kontynuujące przecenę JSW. Akcje PKN Orlen taniały o 2,4 proc. do 91,08 zł, testując ponad półroczne dołki. Ten tydzień przynosi przyspieszenie spadków na wykresie płockiej spółki, co na gruncie analizy technicznej otwiera drogę w okolice 85 zł, czyli październikowego dołka. Równie niekorzystnie prezentuje się sytuacja na wykresie gdańskiego Lotosu. W jego notowania przyspieszyły ruch w dół, spadając dziś o 1,3 proc. do 76,34 zł. Droga do dalszych spadków jest otwarta. Potencjalnym wsparciem jest dopiero październikowy dołek na 66,70 zł. Spadki kontynuowała też Jastrzębska Spółka Reglowa (-1,7 proc.). Akcje spółki wyceniane są na 51,55 zł, czyli najniżej od jesieni 2016 roku. Kurs w dół ciągnął mix taniejącego węgla, sprawy ArcelorMittal, negatywnych rekomendacji i pogarszającej się sytuacji na wykresie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nie wszystkie blue chipy jednak dziś spisywały się słabo. Notowania CCC i Play rosły po 2 proc., a kurs CD Projekt i Tauronu po 1,5 proc. Marne to jednak pocieszenie, bo ogólny obraz rynku był bardzo zły, a ryzyko eskalacji wojen handlowych pomiędzy USA a Chinami nie wróżyło nic dobrego na najbliższe dni. I to nawet przy założeniu, że niedzielne tweety to tylko „straszak”.

To, jak źle przedstawiają się perspektyw dla GPW, tłumacząc jednocześnie dlaczego zapał kupujących dziś tak szybko wyparował, pokazuje sytuacja na wykresie indeksu WIG20. Dzisiejsza sesja jest 6. kolejną gdy indeks blue chipów spada. Poniedziałkowa luka bessy i przełamana silna strefa wsparcia zlokalizowana wokół poziomu 2300 pkt., jest mocnym sygnałem sprzedaży, który otwiera drogę aż do 2282,77 pkt., czyli do minimum z października. Jeżeli dodać do tego, że sytuacja na wykresie indeksu WIG wygląda analogicznie, to maj na rynku akcji zapowiada się źle, a wzrostowe odbicie, które najprawdopodobniej wkrótce nastąpi, powinno być wykorzystywane do sprzedaży akcji przed dalszymi spadkami.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR