WIG20 ucieka spod noża, gorąco na KGHM, PKN Orlen i JSW

Omawiane walory: , , , ,

Na GPW ważą się losy indeksu blue chipów. W południe WIG20 za sprawą mocnej postawy KGHM-u wraca do ponad poziom 2.000 pkt. Fenomenalny rajd kontynuuje segment średnich spółek, jednak na horyzoncie coraz mocniej rysuje się bariera w postaci 4.500 pkt.

Pierwsze godziny wtorkowej sesji na zachodnioeuropejskich parkietach przebiegły pod znakiem niewielkich zmian. Skalą ruchu zdecydowanie wyróżnia się mediolański FTSE MIB, który rośnie o blisko 1 proc. Francuski CAC 40 drożeje o niespełna 0,2 proc., a główne indeksy we Frankfurcie oraz w Londynie notują niewielkie starty.

Na barak emocji nie mogą narzekać inwestorzy z warszawskiej GPW. Przed południem WIG20 rośnie o 0,5 proc. i balansuje na granicy 2.000 punktów. Inwestorzy przeżyli wczoraj chwilę grozy, gdyż notowania warszawskich blue chipów zakończyły dzień 9 punktów poniżej okrągłego wsparcia. Sprawa jest istotna, ponieważ utrata tego poziomu będzie mocnym pretekstem do rozwinięcia korekty.

Fenomenalny rajd kontynuuje za to mWIG40. Indeks średnich spółek dokłada do wyniku 0,35 proc. Kurs jest 20 pkt. poniżej okrągłego poziomu 4.500 punktów, czyli istotnej bariery psychologicznej i technicznej. Stawkę zamyka sWIG80, który rośnie o symboliczne 0,16 proc.

wykres_wig20

>> Zarządzanie Aktywami od 50.000 PLN – Sprawdź >>

Motorem napędowym blue chipów są walory KGHM (+2,4 proc.). Analitycy DM mBanku po dłuższej przerwie wrócili do wydawania rekomendacji dla akcji spółki od zalecenia akumuluj, z ceną docelową 121,08 zł za sztukę. Względem wtorkowego kursu odniesienia potencjał wzrostowy wynosi ponad 7 proc. >> Czytaj wiecej

Walory PKN Orlen rosną przed południem o 0,5 proc. Płocki gigant osiągnął w 2016 roku EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł. Z kolei nakłady inwestycyjne wyniosły 4,7 mld zł, a dźwignia finansowa 11,5 proc. Wyniki różnią się od opublikowanych 15 grudnia 2016 roku. Poprzednie szacunki nie uwzględniały odszkodowania z tytułu awarii instalacji w wysokości 0,3 mld zł.

– Wynik roczny na poziomie 9,4 mld zł implikuje ok. 2,6 mld zł w samym IV kw. 2016 r. Po skorygowaniu rezultatu o ok. 0,3 mld zł, wychodzimy na wynik skorygowany na poziomie 2,34 mld zł. W naszych prognozach szacowaliśmy skorygowaną EBITDA LIFO na 2,20 mld PLN, minimalnie powyżej konsensusu PAP (2,18 mld zł). Jest to nieco lepszy rezultat od naszych oczekiwań. Zrealizowany CAPEX (nakłady inwestycyjne) jest nieco poniżej założeń ze strategii (4,7 mld zł vs 5,1 mld zł). Dźwignia finansowa na poziomie 11,5 proc. może implikować dług netto na poziomie 3,3-3,4 mld zł. – komentują maklerzy z BDM.

Wśród giełdowych średniaków na uwagę zasługują akcje AmRestu (+1 proc.). Giełdowy operator sieci fast foodów w IV kwartale 2016 roku wypracował 1,21 mld zł przychodów, co stanowi wzrost o 32 proc. r/r. Najwyższą dynamikę grupa odnotowała w Europie Zachodniej. Wzrost o blisko 84 proc r/r to zasługa przejętej w maju minionego roku sieci Starbucks w Niemczech.

Na przeciwnym biegunie są akcje JSW (-1,6 proc.). W ubiegłym tygodniu notowania giełdowej kopalni wyrysowały formację objęcia bessy na istotnym wsparciu ok. 67 zł (zielony kwadrat na wykresie). Kurs przełamał ważny poziom na początku tygodnia i we wtorek kontynuuje spadek. Pierwsze ważne wsparcie dla walorów JSW to 60 zł.

wykres_jsw

W indeksie maluchów pod względem wolumenu i zmienności wyróżniają się akcje Torpolu. Spółka zajmująca się modernizacją linii kolejowych złożyła najniższą ofertę i jest najbliżej wygrania przetargu PKP PLK na modernizację odcinka nici kolejowej E59. Inwestycja obejmuje m.in. wymianę sieci trakcyjnej, przebudowę podtorza, modernizację stacji kolejowych, peronów oraz wiaduktów. Wartość prac opiewa na blisko 0,5 mld zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, jsw, kghm, PKNOrlen, Torpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR