WIG20 wraca do punktu wyjścia, gorąco na GetBacku i Quercusie

Omawiane walory: , , , ,

Indeks WIG20 w zaledwie 1,5 godziny oddał cały wczorajszy dorobek. Fason trzymają tylko małe i średnie spółki, które mimo rynkowej niepewności maszerują na północ. Na szerokim rynku skalą odbicia wyróżniają się wczorajsi outsiderzy, czyli GetBack i Quercus.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Początek środowych notowań w Warszawie upływa pod znakiem mieszanych nastrojów. Około 10:30 WIG20 tracił 1,3 proc., a WIG zniżkował o 0,6 proc. Dużo lepiej spisywały się małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 rósł o 0,6 proc., sWIG80 zyskiwał 0,2 proc.

Wczorajsza koncentracja popytu na dużych spółkach (WIG20 +1,3 proc.), przy niewielkich wahaniach spółek małych i średnich (sWIG80 -0,06 proc.; mWIG40 +0,1 proc.) było zachowaniem charakterystycznym dla odreagowania wywołanego impulsem z rynków zagranicznych. W tym konkretnym przypadku główną rolę grały nadzieje na odbicie na Wall Street, po tym jak w poniedziałek tamtejsze indeksy gwałtownie straciły na wartości na fali powrotu strachu przed wojnami handlowymi. I faktycznie takie odbicie w USA miało miejsce (DJIA +1,65 proc.; S&P500 +1,26 proc.; Nasdaq Composite +1,04 proc.). To jednak już jest w znaczniej mierze zdyskontowane przez giełdę w Warszawie. Teraz inwestorzy muszą odpowiedzieć sobie co dalej.

Początek dzisiejszej sesji jest odwrotnością tego co obserwowaliśmy na GPW wczoraj. Być może w zachowaniu indeksów podział na słabiej spisujący się WIG20 i lepiej radzące sobie indeksy mWIG40 i sWIG80 nie jest aż tak widoczny, ale już na poziomie spółek wyraźnie to już widać.

Po 1,5 godz. handlu 5 z 20 giełdowych blue chipów było na plusie. Najlepiej radziły sobie drożejące o 2,5 proc. akcje Energi. Na minusach zaś byli liderzy wczorajszych wzrostów. Przewodził im Lotos (-2,4 proc.) i mBank (-2,8 proc.).

Na 0,9-proc. minusie jest LPP. Spółka wstępnie oszacowała, że w I kwartale br. jej przychody wzrosły o 16 proc. rok do roku i wyniosły 1,58 mld zł, co było wynikiem o 4 proc. lepszym od tego zakładanego przez rynek. Niestety, wyższa od oczekiwań była też strata operacyjna, która sięgnęła 115 mln zł i o 6,8 proc. przekroczyła konsensus. LPP opublikuje pełne wyniki 17 maja.

Znacznie więcej dzieje się na akcjach spółek mniejszych i średnich. Na pierwszy plan wysuwa się Quercus TFI i GetBack, czyli spółki, których akcje spadły wczoraj o 18-19 proc. W środę rano Quercus TFI odbija o 9,3 proc. do 4,70 zł. Dzień wcześniej inwestorów wystraszyła skala zaangażowania Quercusa w obligacje GetBack. Prezes Sebastian Buczek oraz spółka gwałtownie taniejące na giełdzie w ostatnim czasie spółki windykacyjnej GetBack. Z pewnością nie pomogła też, utrzymująca się od drugiej połowy stycznia, dekoniunktura na warszawskim parkiecie.

Rynkowy roller coaster zaliczają dziś akcjonariusze GetBack. Jeszcze rano kurs akcji windykatora tracił kilka procent, wyznaczając tym samym nowe minimum na 5,69 zł. Godzinę później notowania rosną o 15 proc. Wzrosty napędza informacja o możliwym zastrzyku gotówki. DNLD Holdings (główny akcjonariusz GetBack, posiadający 60 proc. akcji) zadeklarował gotowość udzielenia spółce 50 mln zł pożyczki, z opcją zwiększenia kwoty do 85 mln zł. Innym impulsem jest oczywiście ogromne wyprzedanie akcji, które w miesiąc stracił połowę swej wartości, tracąc od początku roku 66 proc.>> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Odbicie ma miejsce też na akcjach Prairie Mining, czyli trzeciego wczorajszego przegranego. Notowania spółki rosną o 4,4 proc. do 1,67 zł, po tym jak we wtorek spadły aż o 24,5 proc.

O 0,9 proc. do 114,50 zł rośnie kurs spółki PCC Rokita, pozostając jednakże w trzymiesięcznym trendzie bocznym. Dziś notowania wspiera perspektywa wypłaty dywidendy z zysku za 2017 rok. Zarząd proponuje przeznaczenie blisko 165 mln zł zysku na dywidendę, co daje 8,31 zł dywidendy na jedną akcję (w 2017 roku było to 7,56 zł). Stopa dywidendy wyniosła by więc 7,2 proc., co jest jedną z wyższych stóp oferowanych przez spółki z GPW. Na tę chwilę hojniejsze dla swoich akcjonariuszy jest zaledwie 6 spółek. Odnosząc to natomiast do zeszłorocznych dywidend to wyższe stopy zwrotu zaoferowało tylko około 14 proc. spółek.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

O ile początek notowań na GPW, a prawdopodobnie też i pierwsza ich połowa, jest przede wszystkim reakcją na wczorajsze odbicie na Wall Street i odreagowaniem wczorajszych zmian, to w drugiej części dnia liczyć mogą się już publikowane po południu dane makroekonomiczne z USA. O godzinie 14:15 inwestorzy poznają raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym (prognoza: +205 tys.), o 15:45 finalny odczyt usługowego indeksu PMI (prognoza: 54,1 pkt.), a kwadrans później lutowe dane o zamówieniach w przemyśle (prognoza: 1,8 proc. M/M) i marcowy indeks ISM dla usług (prognoza: 59 pkt.). Nie zmiennie też rynki cały czas będą też śledzić temat wojen handlowych.

Abstrahując jednak od doniesień ze spółek i publikowanych danych, a także nastrojów na rynkach globalnych, a patrząc tylko i wyłącznie na zachowanie warszawskich indeksów, to pewna nadzieja dla posiadaczy akcji przebija się z wykresu WIG20. Dość zdecydowanie zawrócił on z psychologicznego poziomu 2200 pkt., co w zestawieniu z narastającym od końca stycznia wyprzedaniem, stwarza szansę jeżeli nie na trwały zwrot, to przynajmniej na 1-2 tygodniowe odreagowanie. Szczególnie, gdyby wczorajsze zwrot amerykańskich indeksów DJIA i S&P500 powyżej lutowych dołków okazał się trwały.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, lpp, PCCRokita, Prairie, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR