WIG20 wraca do wzrostowej formy, w grze KGHM, Kruk i Vistal Gdynia

Omawiane walory: , , ,

Piątkowe rozliczenie wrześniowych kontraktów terminowych na WIG20 mogło wypaczyć nieco obraz sesji, dlatego dopiero dzisiaj dowiemy się, w jakim faktycznie miejscu jest polski rynek akcji. W poniedziałek rano pozytywnie wyróżniają się akcje KGHM-u i odreagowującego zeszłotygodniowe załamanie Vistalu.

Początek poniedziałkowego handlu na giełdzie przy ulicy Książęcej upływa pod znakiem wzrostów, co wpisuje się w pozytywne nastroje dominujące na pozostałych europejskich parkietach, a wcześniej również w Azji. Po niespełna godzinie notowań indeks WIG20 zyskiwał 0,7 proc. i testował poziom 2.516,1 pkt., WIG rósł o 0,6 proc. do 64.929 pkt., mWIG40 o 0,5 proc. do 4.907 pkt., a sWIG80 o 0,4 proc. do 15.190,7 pkt.

To będzie ważna sesja. Poznamy prawdziwą kondycję i siłę rynku. Przynajmniej w odniesieniu do największych spółek. Nie jest tajemnicą, że druga połowa ubiegłego tygodnia została całkowicie zdominowana przez rozliczenie wrześniowej serii kontraktów terminowych na WIG20, co mogło zaburzać prawdziwy obraz sytuacji w tym segmencie spółek.

Najmowniejsze spółki w WIG20

Indeks WIG20 odrabia ubiegłotygodniowe straty. W górę segment blue chipów ciągną przede wszystkim akcje KGHM (+2,1 proc.), które podążają za rosnącymi cenami miedzi. Ponad 2-proc. wzrosty notuje jeszcze siedem spółek. Po czerwonej stronie są dziś tylko trzy spółki: Asseco Poland (-0,2 proc.), PZU (-0,5 proc.) i JSW (-0,05 proc.).

Układ sił na wykresie dziennym WIG20 od pewnego czasu nie zmienia się. Indeks ten pozostaje w konsolidacji blisko okrągłego poziomu 2.500 pkt., co zostało poprzedzone mocnym rajdem w górę w drugiej połowie sierpnia. Póki co, wciąż jeszcze utrzymuje się większe prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostów w najbliższej przyszłości, niż wybicie dołem z tej stabilizacji i ruch w kierunku 2.350 pkt. Aczkolwiek im dłużej indeks stoi w miejscu, tym prawdopodobieństwo to maleje. Szczególnie, że strona popytowa nie wykorzystuje ogromnej szansy, jaką stwarzają m.in. nowe rekordy na Wall Street.

notowania

>> Darmowy Konkurs Giełdowy [ pula nagród 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

O 1,4 proc. rosną notowania Kruka. Analitycy DM Vestor w raporcie z 14 września podnieśli rekomendację dla spółki do akumuluj z neutralnie, a cenę docelową akcji do 340 zł z 316 zł. Rano za jeden walor lidera branży windykacyjnej trzeba zapłacić 302,90 zł.

Analiza techniczna czterech gorących spółek budowlanych >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Na szerokim rynku na uwagę zasługuje Vistal, który po dramatycznym załamaniu akcji w ubiegłym tygodniu odbija o 7 proc. Według najnowszych doniesień, zarząd będzie rozmawiać z PZU nt. współpracy po wstrzymaniu gwarancji. Ponadto skalą wzrostów wyróżnia się jeszcze m.in. PBG (+11,1 proc.), Qumak (+5,6 proc.) i Praire Mining Limited (+4 proc.). Piątkową gwałtowną wyprzedaż akcji częściowo próbuje też korygować spółka Gobarto. Jej akcje drożeją o 4,6 proc. do 9,10 zł.

Na minusie po wynikach jest dziś kurs akcji Mostostalu Zabrze. W pierwszym półroczu spółka zarobiła 1,41 mln zł netto, podczas gdy rok wcześniej miała 2,61 mln zł straty. Przychody w tym czasie spadły jednak o ponad 7 proc. rok do roku do poziomu 356,9 mln zł. W reakcji na te wyniki akcje Mostostalu tanieją o 1,1 proc., kontynuując realizację zysków z piątku.

W tym tygodniu zdecydowanie pierwszoplanową rolę będzie odgrywało posiedzenie Fed. Jego wyniki poznamy w środę wieczorem. Samo posiedzenie nie przyniesie zmian stóp procentowych, ale publikowane projekcje stóp i głównych wskaźników makroekonomicznych, a także towarzysząca mu konferencja prasowa Janet Yellen pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy w tym roku koszt pieniądza w USA zostanie trzeci już raz podwyższony? Analitycy i ekonomiści zakładają, że do takiej podwyżki dojdzie w grudniu. Po ostatnich danych o wyższej od oczekiwań inflacji konsumenckiej w USA dołączył do nich też rynek terminowy, który zaczął wyceniać prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki powyżej 50 proc. >> Zobacz także: Próba podbicia dolara przed posiedzeniem FED w środę?

Z punktu widzenia rynków finansowych taki potencjalnie jastrzębi komunikat wysłany w środę przez Fed będzie impulsem do umocnienia dolara, a dla bijących nowe rekordy indeksów na Wall Street, może być doskonałym pretekstem do realizacji zysków. I to większej. Tak przynajmniej sugeruje analiza wykresów S&P500 i Nasdaq Composite, które to indeksy w ostatnim czasie poruszają się w miesięcznych cyklach, wyznaczając naprzemiennie nowe szczyty hossy, a później mocniej ten ruch korygując.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

W tym tygodniu o polityce monetarnej będzie też debatował Bank Japonii, ale z uwagi na oczekiwany brak jakichkolwiek zmian w tej kwestii, posiedzenie nie powinno wywołać większych emocji. Te mogą za to pojawić się przy licznych, zaplanowanych w następnych dniach, wypowiedziach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego (ECB). W tym przy czwartkowym i piątkowym wystąpieniu Mario Draghiego.

Ważnym wydarzeniem dla rynków akcji będą również publikowane w piątek wstępne odczyty wrześniowych indeksów PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i USA, środowe dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (zwłaszcza dla giełdy w Londynie), a w Polsce cała seria danych makroekonomicznych z rodzimej gospodarki (produkcja, sprzedaż, inflacja PPI, płace, zatrudnienie). Ponadto rynki będą jeszcze żyły tematem niedzielnych wyborów w Niemczech, rosnącym w siłę huraganem Maria, jak również potencjalnymi doniesieniami z Korei Północnej.

Powyższe wydarzenia, w tym zwłaszcza posiedzenie Fed i seria raportów z polskiej gospodarki, jeszcze większe piętno odcisną na notowaniach złotego, któremu nawet bez tego może szkodzić rodzima polityka, a także kolejna już wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej (tym razem Kropiwnickiego) sugerująca, że nie ma co się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych w Polsce.

Rano za euro trzeba było zapłacić 4,2810 zł, dolar kosztował 3,5885 zł, a szwajcarski frank 3,7380 zł. We wszystkich trzech przypadkach są to kursy nieco wyższe niż w piątek na koniec dnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, Kruk, mostalzab, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR