WIG20 wraca powyżej 2.400 pkt., mocna energetyka i spółki Czarneckiego

Omawiane walory: , , , , , ,

Indeks WIG20 wrócił powyżej 2.400 pkt. i powoli zbliża się do styczniowego szczytu. W górę ciągną go przede wszystkim koncerny energetyczne. Na szerokim rynku kolejną świetną sesję zaliczają spółki z portfela Leszka Czarneckiego.

Źródło: ATTrader.pl

Dobra postawa koncernów energetycznych stoi za poniedziałkowymi wzrostami na warszawskiej giełdzie, co plasuje rodzimy rynek akcji wśród najlepiej radzących sobie w Europie. O godzinie 12:00 indeks WIG20 rósł o 0,56 proc. do 2.406,74 pkt., WIG o 0,47 proc. do 60.944,53 pkt., sWIG80 o 0,95 proc. do 11.295,67 pkt i tylko mWIG40 nieco odstawał, testując poziom 4.083,05 pkt. (+0,01 proc.).

Wzrosty indeksów to przede wszystkim efekt dobrego zachowania koncernów energetycznych. W samo południe akcje PGE drożały o 2,9 proc. do 12,42 zł, pokonując listopadowe maksimum na poziomie 12,38 zł i były najdroższe od stycznia 2018 roku. Co więcej, akcje te drożeją dziś piątą kolejną sesję, a także zaczynają szósty kolejny wzrostowy tydzień. Układ sił na wykresie dziennym PGE sugeruje, że to jeszcze nie koniec wzrostów. Po pokonaniu listopadowego szczytu otwarta została droga w okolice 15 zł.

Na nowych kilkumiesięcznych maksimach jest też Energa, której akcje rosną o 2,4 proc. do 10,39 zł, testując poziomy nieoglądane od maja 2018 roku. W tym samym czasie kurs Tauronu szedł w górę o 2,5 proc. do 2,43 zł, a Enei o 2,1 proc. do 11,07 zł. W obu wypadkach to były najwyższe kursy od grudnia.

W gronie blue chipów pozytywnie wyróżnia się PGNiG. Akcje spółki gazowej drożeją dziś o 1,5 proc. i kontynuują wspinaczkę na nowe historyczne szczyty. Przed południem za jeden walor PGNiG płacono rekordowe 7,73 zł, co daje kapitalizację 44,66 mld zł. Lada moment gazowa spółka może wyprzedzić pod względem wartości PKN Orlen (44,91 mld zł) i zająć drugie miejsce w rankingu polskich firm. Numerem jeden pozostaje PKO BP z kapitalizacją na poziomie ok. 50 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W przyszłym tygodniu fundusze oficjalnie rozpoczną due diligence Idea Banku i Getin Noble Banku >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Inną grupą, która zalicza dobrą sesję, są spółki z portfela Leszka Czarneckiego, tym samym kontynuując ubiegłotygodniowa świetną passę. Akcje Idea Banku rosną o 16,5 proc. do 4,37 zł, Getin Noble Banku o 4,2 proc. do 0,50 zł, Getin Holding o 16,5 proc. do 1,43 zł, a Open Finance o 6,1 proc. do 0,35 zł. Wzrosty napędzają oczekiwania na szybką sprzedaż Idea Banku i Getin Noble Banku. Szczególnie po tym, jak przed weekendem oba banki poinformowały o podjęciu decyzji o dopuszczeniu wybranych funduszy private equity do procesu due diligence. Aczkolwiek na tym etapie wzrostów spory już jest pierwiastek spekulacji.

Dzień na plusie zalicza PlayWay. Spółka poinformowała dziś, że mimo fatalnych ocen, sprzedaż Agony okazała się na tyle dobra, że wyciągnęła Madmind Studio z finansowej zapaści. Spółka zależna nie tylko nie posiada żadnego zadłużenia, ale ma tez zapewnione finansowanie kolejnych dwóch gier. W południe akcje PlayWay idą w górę o 1,9 proc. do 163 zł.

Jakkolwiek tematy spółkowe zdominowały poniedziałkowe przedpołudnie, to polski rynek akcji w kolejnych dniach przede wszystkim pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Te zaś w dużej mierze będą kształtowane przez doniesienia z frontu negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami, a także przez wystąpienia przedstawicieli Fed, orędzie prezydenta Donalda Trumpa i wyniki kwartalne amerykańskich i europejskich spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, getin, Getinoble, Ideabank, PGE, PGNiG, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR