Fundusze oficjalnie rozpoczynają due diligence Idea Banku i Getin Noble Banku

Omawiane walory: ,

Idea Bank i Getin Noble Bank podjęły decyzję o dopuszczeniu wybranych funduszy private equity do procesu due diligence od 4 lutego 2019 r. oraz rozpoczęciu z nimi rokowań dotyczących struktury transakcji. 

W piątkowych komunikatach banki informują, że decyzje zapadły w związku z działaniami mającymi na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby Idea Bank lub Getin Noble Bank lub alternatywnie bank powstały w wyniku fuzji.

Według doniesień Pulsu Biznesu, do Komisji Nadzoru Finansowego trafiła lista pięciu chętnych na zakup firm z grupy Leszka Czarneckiego. Bankami interesują się głównie amerykańskie i brytyjskie fundusze. Zza oceanu Idea Bankie i Getin Noble Bank obserwują Centerbridge i Apollo Global Management, a z Europy Apax i AnaCap (właściciel Nest Banku).

Kapitały obu spółek sięgają 5 mld zł, ale ich obecna wycena giełdowa to zaledwie 750 mln zł. Źródło: StockWatch.pl

W styczniu Getin Noble Bank i Idea Bank podpisały plan połączenia. Zarządy spółek uzgodniły parytet wymiany akcji na 0,185 akcji Idea Banku za 1 akcję Getin Noble Banku. Według ustaleń, połączony bank będzie funkcjonował pod nazwą Getin Noble Bank, jednak podmiotem przejmującym – pod względem formalnym – będzie Idea Bank. Fuzja prawna obu banków planowana jest na III kwartał 2019 roku, a jej warunkiem jest m.in. uzyskanie zgody KNF.

>> Walka o przetrwanie trwa – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Idea Banku

Informacja o zainteresowaniu zagranicznych graczy bankami Leszka Czarneckiego zelektryzowała rynek. Tylko w tym tygodniu akcje Idea Banku podrożały o 44 proc., a Getin Noble Banku o 20 proc. Należy jednak pamiętać, że oba banki mają za sobą potężne spadki. Jeszcze 1,5 roku temu kapitalizacja samego Idea Banku przekraczała 2 mld zł. Dlatego wzrosty z ostatnich dni można traktować jedynie jako korektę w silnym trendzie spadkowym.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR