StockWatch.pl

Work Service porozumiał się z bankami i z obligatariuszami ws. restrukturyzacji zadłużenia

Omawiane walory:

Work Service zakończył "jedną z najbardziej skomplikowanych transakcji restrukturyzacji zadłużenia ostatnich lat na polskim rynku", podała spółka.

– Grupa Work Service pozyskała nowe limity faktoringowe, dokonała restrukturyzacji i refinansowania obligacji oraz spełniła warunki wejścia w życie zmienionej umowy kredytowej z konsorcjum banków. Jest to wynik trwających od początku listopada negocjacji z kredytodawcami i obligatariuszami oraz spełnienia warunków umów zawartych w dniach 5 i 6 grudnia 2018 r. W rezultacie finansowanie bankowe spółki zostaje przedłużone do końca marca 2020 r., a w przypadku obligacji do końca maja 2020 r. – czytamy w komunikacie.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Zawarte umowy umożliwiają grupie kontynuację procesu restrukturyzacji operacyjnej. W poniedziałek doszło do wejścia w życie aneksu do umowy kredytowej z Bankiem BGŻ BNP Paribas, Bankiem Millennium, Santander Bank Polska oraz PKO Bank Polski, w rezultacie czego ostateczny termin spłaty zobowiązań bankowych został przedłużony do 31 marca 2020 r.

– Do tego dnia Work Service może korzystać z całości limitów kredytów obrotowych – które obecnie wynoszą ok. 110 mln zł – pozostałych po dokonanej na koniec października spłacie przez spółkę 104 mln zł zadłużenia w wyniku sprzedaży Exact Systems. Zawarcie umowy kredytowej było możliwe po spełnieniu przez Work Service warunków określonych w umowie z bankami zawartej 5 grudnia br. Jednym z warunków wejścia w życie aneksu było uzyskanie limitów faktoringowych na kwotę min. 55 mln zł, które zapewnią Grupie Work Service bieżącą płynność i możliwość bezpiecznego funkcjonowania w najbliższych miesiącach. Warunek ten został spełniony w poniedziałek i umożliwił wejście w życie aneksu z bankami – czytamy dalej.

W wyniku porozumienia obligatariusze instytucjonalni wszystkich serii – obejmując nowe emisje bądź zmieniając warunki istniejących – zostaną spłaceni w nowym terminie 29 maja 2020 r., przy czym spółka nie będzie zobowiązana do żadnej amortyzacji tych obligacji w trakcie trwania programu, zaznaczono także.

– Restrukturyzacja wszystkich serii obligacji odbyła się bez umorzeń (haircut) długu Work Service wobec obligatariuszy. Drobni obligatariusze indywidualni zostali w pełni spłaceni, wraz z zaległymi odsetkami, w tym odsetkami za zwłokę. Restrukturyzacja nie byłaby możliwa bez porozumienia z największymi obligatariuszami indywidualnymi, którzy zgodzili się na częściową spłatę swoich obligacji, a pozostałą kwotę w wysokości 1,6 mln zł rolowali na nowe obligacje i otrzymają ich spłatę do 29 maja 2020 r. – wskazano w informacji.

Spłata drobnych obligatariuszy indywidualnych oraz części dużych obligatariuszy indywidualnych odbyła się dzięki emisji obligacji nowej emisji, które w kwocie 7 mln zł objęli założyciele i mniejszościowi akcjonariusze Work Service – Tomasz Misiak i Tomasz Hanczarek. Wszystkie nowo emitowane serie obligacji oraz istniejąca seria o zmienionym terminie wykupu – zostały zabezpieczone pakietem zastawów oraz poręczeń udzielonych przez czeską i słowackie spółki Grupy Work Service.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zakończyliśmy negocjacje z kredytodawcami i kluczowymi obligatariuszami, w rezultacie których doszło do podpisania umowy kredytowej. Była to bardzo skomplikowana transakcja restrukturyzacji, ponieważ obejmowała jednoczesną restrukturyzację umów kredytowych, limitów faktoringowych, obligacji wobec inwestorów instytucjonalnych oraz obligacji wobec inwestorów indywidualnych. Jest to bardzo ważny krok w kierunku spłaty zobowiązań oraz realizacji strategii rozwoju naszej grupy. Konsekwentnie dążymy do zminimalizowania zadłużenia poprzez sprzedaż aktywów. Zawarte umowy z bankami i faktorami, jak również porozumienie z kluczowymi obligatariuszami, korzystnie wpłyną na sytuację finansową i płynność spółki. Rozmowy prowadzone od ponad miesiąca zakończyły się sukcesem przede wszystkim dzięki wysokim kompetencjom naszych doradców, którzy wspierają nas swoją wiedzą i fachowym podejściem na każdym kroku tego procesu – powiedział prezes Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

Kluczowe dla sukcesu restrukturyzacji okazało się zaangażowanie firm faktoringowych – BGŻ BNP Paribas Faktoring, Coface Poland Factoring, Bibby Financial Services oraz Banku Millennium. Rolę doradcy finansowego w procesie restrukturyzacji zadłużenia Work Service pełni zespół z firmy doradczej PwC, na czele z Michałem Lewczukiem, dyrektorem w zespole ds. finansowania i restrukturyzacji. Rolę doradcy prawnego dla Work Service pełni zespół kierowany przez Miłosza Gołębia, radcę prawnego, partnera w Clifford Chance.

Work Service jest największą spółką sektora usług personalnych w Polsce i liderem w regionie CEE. Głównym inwestorem finansowym w Work Service jest fundusz private equity PineBridge Investments. Spółka jest notowana na giełdach w Warszawie i Londynie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Warszawskie indeksy kontynuują spadki, w grze Tauron i Kania

  Giełda w Warszawie znów świeci na czerwono i pozostaje w ogonie europejskich parkietów. Wyniki finansowe publikowane przez spółki w większości rozczarowują i nie poprawiają humorów inwestorów. Niestety też wciąż w centrum uwagi są ci sami, głównie negatywni, bohaterowie ostatnich sesji.

 • WIG20 już trzeci dzień walczy o 2.200 pkt., gorąco na Work Service i The Farm 51

  Warszawska giełda nie wykorzystała luzowania polityki monetarnej przez ECB do wygenerowania mocniejszego ruchu do góry. To zły znak. Szczególnie, że WIG20 od trzech dni nie może wrócić ponad 2.200 pkt. Ryzyko spadków z godziny na godzinę rośnie.

 • Work Service nie otrzymał zapłaty za ProService

  Work Service nie otrzymał zapłaty za udziały w ProService Worldwide, które zostały sprzedane do Prologics LLP. Spółka przewiduje, że negocjacje i analiza prawna możliwości rozwiązania sprawy potrwają najpóźniej do końca września bieżącego roku.

 • Work Service chce zakończyć procesy dezinwestycyjne w maju 2020 r.

  Work Service zakłada zakończenie procesów dezinwestycyjnych w maju 2020 r., co pozwoli na całkowitą spłatę zadłużenia inwestycyjnego, poinformowała prezes Iwona Szmytkowska.

 • Work Service miał 10,36 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej w 2018 r.

  Work Service odnotował 10,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w 2018 r. wobec 33,23 mln zł straty rok wcześniej. Zysk netto z działalności kontynuowanej i zaniechanej, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 8,15 mln zł wobec 96,29 mln zł straty rok wcześniej. Kurs spółki w czwartek rano rośnie o ponad 19 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR