Wzrostowa prognoza wydobycia ożywiła kurs akcji Serinus Energy

Omawiane walory:

Spółka poszukiwawczo-wydobywcza oszacowała, że w 2013 roku dzienna produkcja w ujęciu r/r wzrosła o 54 proc. W najbliższych czterech kwartałach Serinus Energy chce zainwestować w kolejne odwierty blisko 55 mln USD i zwiększyć całkowite wydobycie o 1/3. Mankamentem jest prognoza spadku cen gazu na Ukrainie.

W poniedziałek akcje Serinus Energy (d. KOV) zyskują na wartości ponad 6 proc. Zwyżka notowań to zasługa komunikatu spółki o szacowanym poziomie produkcji w 2013 r. oraz prognoz na 2014 r. Serinus wyliczył, że średnia dzienna produkcja ropy w ubiegłym roku wzrosła po ponad połowę do 4.084 baryłek ekwiwalentu (boe/d). Na tym tle wyróżnia się produkcja w grudniu, gdzie dzienna średnia produkcja była o ponad 1/5 wyższa i wynosiła 4.986 boe/d. W komunikacie zaznaczono, ze dane odnoszą się do poziomów produkcji przypadających na spółkę.>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

– Całkowita produkcja za 2013 r., uzyskana z aktywów produkcyjnych Serinus na Ukrainie i w Tunezji w 2013 roku, wyniosła około 1,49 mln boe, przy średnim wydobyciu 4.084 boe/d, co oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu do średniego wydobycia 2.656 boe/d osiągniętego w ciągu roku obrotowego 2012. Średnia produkcja za grudzień 2013 r. według szacunków wyniosła 4.986 boe/d, co oznacza wzrost o 61 proc. w porównaniu do 3.102 boe/d produkcji netto uzyskanej za ten sam miesiąc w roku 2012. – czytamy w komunikacie.

Spółka podała w komunikacie, że produkcja na Ukrainie – przypadająca na udziały operacyjne Serinusa – wzrosła w grudniu 2013 r. do średnio 21,1 mln stóp sześciennych dziennie (MMcf/d) oraz 110 baryłek kondensatu dziennie (bpd) (3.626 boe/d). Wzrost produkcji wobec poziomu z grudnia 2012 r. wyniósł 17 proc. Jednocześnie produkcja przypadająca na spółkę w Tunezji, pozyskana w ramach transakcji przejęcia w końcu czerwca 2013 r., wyniosła w grudniu 2013 r. średnio 1.026 baryłek ropy dziennie oraz 2 MMcf/d (1.360 boe/d). Serinus dodał, że do końca bieżącego roku zamierza zwiększyć całkowitą produkcję o 30-35 proc. Osiągnięcie zakładanego poziomu produkcji ma umożliwić tegoroczny budżet na poziomie 55 mln USD.

– Zgodnie z aktualnym planem prac ten poziom nakładów kapitałowych umożliwi Serinus wykonanie co najmniej 8 nowych odwiertów na Ukrainie, w Tunezji i w Rumunii. Nakłady kapitałowe w Tunezji będą sfinansowane w ramach umów kredytowych spółki z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Nakłady kapitałowe na Ukrainie będą finansowane z uzyskanych tam przepływów finansowych, zaś nakłady kapitałowe w Rumunii zostaną sfinansowane z przepływów finansowych Spółki. Biorąc pod uwagę zmiany cen gazu, istnieje możliwość, że program wierceń na Ukrainie zostanie ograniczony. – czytamy w komunikacie Serinus Energy.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Synthosu po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Spółka dodała, że podpisana niedawno umowa między Rosją a Ukrainą, przełoży się na spadek cen gazu. Ukraiński rząd już przedstawił obowiązujące w poszczególnych kwartałach 2014 roku maksymalne ceny sprzedaży gazu ziemnego odbiorcom przemysłowym. Nowa taryfa ma być z kwartału na kwartał niższa. Według komunikatu, do tej pory w styczniu gaz ziemny sprzedawany przez KUB-Gas uzyskiwano cenę 9,72 USD/Mcf.

Pod koniec poniedziałkowej sesji akcje Serinus Energy drożeją o ponad 6 proc. Jeden walor jest wyceniany na nieco ponad 11 zł. Wcześniej akcje zaliczyły mocną korektę. Przecena akcji zbiegła się w czasie z podpisaniem między Rosją a Ukrainą porozumienia w sprawie zniesienia ograniczeń handlowych między krajami. Jednocześnie uzgodniono, że Ukraińcy zapłacą za gaz prawie o połowę mniej niż dotychczas.

>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR