Zbigniew Jakubas sprzedaje pakiet akcji Netii za ok. 640 mln zł

Omawiane walory: ,

Cyfrowy Polsat kupi ok. 32 proc. akcji Netii od Mennicy Polskiej i FIP 11 FIZAN, podmiotów kontrolowanych przez Zbigniewa Jakubasa za łączną kwotę 638,8 mln zł. Docelowo giełdowy gigant chce ogłosić wezwanie i osiągnąć nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii.

notowania

– W konsekwencji spełniania warunków zawieszających spółka złożyła dwa zlecenia kupna akcji Netia, tj. zlecenie kupna akcji Netia w liczbie 63.407.500 od spółki Mennica Polska SA oraz zlecenie kupna akcji Netia w liczbie 47.294.941 od FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, stanowiących łącznie pakiet akcji reprezentujący 33 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netia, pomniejszony o 1 akcję (przy założeniu umorzenia akcji własnych posiadanych przez Netia), w obu przypadkach po cenie nabycia akcji wynoszącej 5,77 zł za 1 akcję Netia tj. 638.753.084,57 zł za wszystkie nabywane akcje Netia – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie, zgodnie z najlepszą wiedzą spółki, znaczący akcjonariusze złożyli analogiczne zlecenia sprzedaży na rzecz spółki odpowiednio 63.407.500 oraz 47.294.941 akcji.

Nabycie akcji Netii stanowi etap rozciągniętego w czasie procesu, którego celem jest nabycie przez spółkę pakietu akcji Netia reprezentującego nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netia. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Netii

– Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków. – Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo – na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety – powiedział prezes Cyfrowego Polsatu S.A., Polkomtelu Sp. z o.o., Tobias Solorz, cytowany w komunikacie.

Poza siecią szkieletową, Netia posiada również rozległą, ogólnopolską sieć dostępową, docierającą już obecnie do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, w tym ponad 800 największych biurowców. Po sfinalizowaniu transakcji będzie to stanowiło istotne wsparcie efektywnego rozwoju sieci telekomunikacyjnej grupy Cyfrowy Polsat. Pozwoli na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Jednocześnie tak rozwinięta infrastruktura Netii daje możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej w przyszłości, tam gdzie Grupa będzie widziała potencjał dalszego rozwoju swojego biznesu.

– Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy – powiedział także Solorz.

Według niego, wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi spółka wyjdzie z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych.

Cyfrowy Polsat podał, że cena nabycia, która została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł, implikuje wycenę EV całości przedsiębiorstwa na poziomie 2 226,4 mln zł. Wartość equity wynosi zatem 5,77 zł na akcję, a mnożnik EV/EBITDA – 5,9x (5,6x dla porównywalnych spółek i 6,9x dla porównywalnych transakcji).

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Midas także należy do telekomunikacyjnej grupy Solorza-Żaka. W skład grupy kapitałowej wchodzą też m.in. spółki Centernet, Mobyland i Aero2.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CYFRPLSAT, netia)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR