10 spółek, które z klasą przeszły przez chudy kwartał

Opada kurz po raportach, więc czas na pierwsze podsumowania. StockWatch.pl wraz z analitykami z domów maklerskich wyłowił spółki, które w ubiegłym sezonie wykazały się wyjątkową odpornością na skrajnie trudne warunki gospodarcze.

Zakończony już sezon wyników kwartalnych to dla inwestorów okazja do przebudowy portfeli. Wnioski są wyciągane wobec każdej spółki z osobna, ale szersza analiza sytuacji fundamentalnej na rynku nie nastraja optymistycznie. Pierwszą poważną rysą jest duży spadek marży EBIT. Według wyliczeń DM BZ WBK w III kwartale wszystkie spółki notowane na głównym parkiecie GPW wypracowały wzrost przychodów o 7,7 proc. w ujęciu r/r. Jednocześnie w tym okresie zysk operacyjny stopniał o 24,7 proc., a zysk netto zwiększył się o jedyne 2,2 proc. Natomiast w rozbiciu na segmenty widać spadek czystego zysku w spółkach należących do mWIG40 oraz sWIG80. Przyrost odnotowali jedynie reprezentanci WIG20.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Od momentu prezentacji raportów za III kwartał, na wykresach giełdowych tuzów możemy zaobserwować znaczące ruchy. We wtorek żwawo na północ maszerują notowania TVN, a wcześniej podobną ścieżkę obrały kursy Lotosu, Orlenu czy Asseco Poland. Wśród bohaterów sezonu są także mniejsze spółki. Z pomocą ekspertów z biur maklerskich poszukaliśmy takich, które dobrymi wynikami uatrakcyjniły swoją wycenę.

– Bardzo solidne wyniki za III kwartał pokazały: Cinema City, Amica, Cyfrowy Polsat, Kruk oraz Kęty. Ich dokonania za miniony kwartał uprawniają do tego, aby ich kursy mogły dalej rosnąć, choć do każdej spółki trzeba podchodzić indywidualnie. Mieliśmy też spółki, które na razie jednorazowo pokazały lepsze wyniki i być może będzie to początek pozytywnego trendu. W tej grupie można wymienić Cormay oraz Farmacol. Pierwsza ze spółek zaprezentowała w poprzednich dwóch kwartałach słabe wyniki, a tym razem sprawiła pozytywną niespodziankę poprawą rentowności. Również Farmacol mile zaskoczył zarówno poziomem rentowności (co warto podkreślić z uwagi na kurczący się rynek hurtu aptecznego), jak i doskonałymi przepływami pieniężnymi. – wskazuje Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki po niedawnych wynikach? W serwisie codziennie przybywa analiz raportów kwartalnych. >> Wszystkie najnowsze analizy analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Na kilka innych spółek wskazuje przedstawiciel Erste Securities. Wśród docenionych przez biuro znaleźli się przedstawiciele handlu hurtowego i detalicznego. Jednym z nich jest NG2, które zmniejszyło poziom zapasów bardziej niż rynek się tego spodziewał.

– Do tego uważamy, że poziom wyceny spółki jest atrakcyjny – nasza wycena to 72 zł. Kolejną godną uwagi spółką jest Benefit System, który osiąga wysoką dynamikę wzrostu wyników. Naszym zdaniem, nie jest to uwzględnione w wynikach. Jedną akcję tej spółki wyceniamy na 250 zł. Interesująco wygląda także Berling. Sprzedaż tej spółki jeszcze przyśpieszyła w drugim półroczu. Do tego posiada 20 mln zł gotówki na bilansie i można oczekiwać, że będzie płaciła w przyszłym roku ładną dywidendę. Wyróżnić można także Action, który pokazał dobre wyniki na tle konkurencji. Obecna wycena zakłada, że przyszłoroczne zyski spółki spadną o 20 proc., co w mojej ocenie jest trudne do uzasadnienia. – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities.

>> Nie pomijaj fundamentów – w serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny NG2 po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Z kolei Trigon DM zwraca uwagę na kwartale wyniki Kino Polska. Analitycy biura odtajnili właśnie rekomendację, w której podwyższyli zalecenie do kupuj z trzymaj. Jednocześnie podniesiono cenę docelową do 12,30 zł z 7,60 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 10,30 zł. Oglądalność głównych kanałów stacji w 2012 r. zwiększyła się około dwukrotnie w porównaniu do roku 2011. >> Odwiedź stronę analityczną spółki.

– Opublikowane właśnie wyniki grupy Kino Polska za III kwartał 2012 roku są dobre. Osiągnięty w okresie tym zysk netto w wysokości 3,35 mln zł jest co prawda niższy od naszych oczekiwań (3,8 mln zł), ale w głównej mierze jest to efektem negatywnego salda finansowego. Jednocześnie w relacji r/r grupa notuje ponad 30 proc. wzrost zysku netto. Narastająco trzy kwartały br. Kino Polska zamknęło wynikiem netto w wysokości prawie 11 mln zł, przekraczając nasze wcześniejsze oczekiwania na rok bieżący. Obecnie zakładamy, że w całym 2012 roku zysk sięgnie 14,6 mln zł. – napisali w raporcie analitycy.

To samo biuro pozytywnie ocenia dokonania kwartalne Amiki i wskazuje, że poprawa wyników sprzedażowych oraz operacyjnych notowana przez producenta AGD w poprzednich kwartałach była kontynuowana. EBITDA grupy sięgnęła 34 mln zł i przekroczyła prognozę biura na poziomie 31 mln zł i jednocześnie była o 33 proc. wyższa r/r.

– Zysk netto w III kwartale (17,6 mln zł) również był wyższy od naszych oczekiwań na poziomie 14 mln zł, tak z uwagi na wyższą EBITDA ale też również niższe negatywne saldo finansowe. Oczekujemy, że równie dobry dla grupy będzie ostatni kwartał roku. Podtrzymujemy opublikowane ostatnio prognozy zakładające zrealizowanie w całym roku 98 mln zł EBITDA oraz 46 mln zł zysku netto (P/E=8,1x). – ocenia Trigon DM.

W rekomendacji z końca października biuro wyceniło jedną akcję Amiki na 63 zł i wydało zalecenie kupna. Na wtorkowej sesji kurs ociera się o 50 zł. Trzeba też dodać, że w zeszłym tygodniu na fali ogłoszonego wezwania na Zelmera przez niemiecki koncern BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, doszło do znaczącego wybicia się także notowań Amiki.

>> Analiza wskaźnikowa spółki na tle rynku oraz sektora potwierdza atrakcyjną wycenę. >> Zobacz obraz fundamentalny Amiki po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, amica, benefit, berling, ccc, CCIINT, CYFRPLSAT, kety, kinopol, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR