13 bogatych spółek spieszących się z wypłatą dywidendy

Drugi kwartał to zwyczajowo początek żniw na polu dywidend. Warto pilnować okazji, bo oferty najhojniejszych spółek przekraczają 9 proc. StockWatch.pl sprawdził, kto w najbliższym czasie podzieli się z inwestorami ubiegłorocznym zyskiem.

W kwietniu napięcia na linii Ukraina-Rosja znowu dały o sobie znać na rynku. W efekcie indeksy WIG i WIG20 są po pierwszej połowie miesiąca na 3-proc. minusie. Inwestorzy wolą dmuchać na zimne, dlatego ostrożnie podkupują przecenione akcje, co widać m.in. po czwartkowej korekcie wzrostowej. Duża niepewność skłania kapitał do obrania kursu na tzw. bezpieczne przystanie. Aktualnie w tej grupie duże znaczenie mają spółki dywidendowe. Z wyliczeń StockWatch.pl wynika, że w najbliższych tygodniach będzie można załapać się na udział w ubiegłorocznych zyskach w trzynastu spółkach.

Najbliższa okazja przypada 24 kwietnia w Neuce. Jednak tutaj, zgodnie z zasadą D+3 stosowaną w rozliczeniach KDPW oraz przy uwzględnieniu dni wolnych, aby załapać się na kawałek zysku dystrybutora farmaceutyków, akcje należało posiadać na koniec czwartkowej sesji. Neuca wypłaci akcjonariuszom łącznie 17,3 mln zł, czyli 3,80 zł na akcję z zysku za 2013 r. Środki pojawią się na kontach akcjonariuszy 12 maja. Za 2012 rok Neuca zaoferowała akcjonariuszom 3,20 zł na akcję (stopa 2,27 proc.), natomiast rok wcześniej 2,60 zł na walor (stopa 3,29 proc.).>> Sprawdź, jak w poprzednich latach Neuca dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami.

Kolejna szansa to 25 kwietnia, prawo do dywidendy będzie ustalane w Synthosie. W tym wypadku akcje zgodnie z zasadą D+3 należy posiadać na rachunku maklerskim na koniec sesji 22 kwietnia. Dzień wypłaty 0,31 zł na każdy walor to 5 maja. Tegoroczna stopa dywidendy spółki chemicznej wynosi około 6 proc. Warto dodać, że analitycy Domu Maklerskiego Raiffeisen wystawili spółce rekomendację kupuj z ceną docelową na poziomie 6 zł za sztukę. Zarząd Synthos niedawno poinformował, że w 2017 roku zamierza uruchomić w Brazylii zakład produkujący wysokomarżowy kauczuk polibutadienowy w oparciu o licencję uzyskaną z Grupy Michelin. Koszt inwestycji wyniesie 170 mln USD i będzie finansowany głównie kredytem bankowym. Spółka będzie też korzystać ze wsparcia brazylijskiego rządu.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Na początku maja na inwestorów będzie czekała oferta dywidendowa Budimeksu. Termin ustalenia prawa przypada 6 maja, a wypłaty 21 maja. Budowlana spółka szykuje swoim akcjonariuszom rekordową dywidendę, aż 11,85 zł na każdy walor. Przy obecnym kursie akcji daje to ponad 8-proc. stopę.

Sezon dywidend powoli się rozkręca. (Fot. stockwatch.pl)

Sezon dywidend powoli się rozkręca. (Fot. stockwatch.pl)

Prezes Budimeksu niedawno uchylił rąbka tajemnicy na temat wyników za I kwartał 2014 roku. W jego ocenie będą one nieznacznie lepsze niż rok wcześniej. W I kwartale 2013 r. Budimex osiągnął 35 mln zł. zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 42,6 mln zł. zysku operacyjnego i 853 mln zł. przychodów. Należy jednak pamiętać, że wówczas pod skrzydłami grupy był jeszcze Danwood. Został on sprzedany pod koniec 2013 roku.

Z kolei Polski Holding Nieruchomości wyznaczył 7 maja dzień dywidendy z terminem wypłaty na 21 maja. W tym wypadku, akcjonariusze spółki zaoferowali 2,16 zł za walor. Taki poziom daje stopę przekraczającą 7 proc. W temacie PHN warto pamiętać, że resort skarbu planuje przeprowadzić drugi etap prywatyzacji spółki przez publiczne wezwanie i liczy na uzyskanie premii za kontrolę. Skarb Państwa posiada obecnie pakiet blisko 73 proc. papierów spółki. Na początku 2013 roku, podczas pierwszego etapu prywatyzacji sprzedał 25 proc. posiadanych walorów, a spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Za to 14 maja prawo do dywidendy będzie można nabyć w Asseco Business Solutions. Środki na konto mają wpłynąć 2 czerwca. Spółka chce wypłacić 0,80 zł na akcję, co oznacza stopę na poziomie 6,5 proc. W tym miesiącu analitycy DM IDM podnieśli rekomendację dla emitenta z trzymaj do kupuj. Broker zdecydował się także na podwyższenie ceny docelowej z 13,80 zł do 14,40 zł.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i rocznych znajdziesz tutaj.

Maj będzie obfitował w dywidendy w sektorze bankowym, bo do wypłat szykują się mBank, BZ WBK i Millennium. W lipcu natomiast ING Bank Śląski. Z tej czwórki obecnie najwyższą stopą dywidendy legitymują się mBank i ING Bank Śląski. W wypadku ostatniego do podziału jest 572,44 mln zł, czyli 4,40 zł na akcję. Przy obecnym kursie giełdowym oznacza to stopę na poziomie 3,5 proc. Natomiast propozycja mBanku to 17 zł na akcję (stopa w wysokości 3,3 proc.).

W przyszłym miesiącu częstować zyskiem będzie lider sektora cukierniczego oraz gigant wśród dystrybutorów hurtowych FMCG. Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy w Wawelu jest 19 maja. Dzień jej wypłaty to 3 czerwca. Cukiernicza spółka ma w planie zapłacić 20 zł na akcję. Drugą spółką jest Eurocash. Handlowy potentat chce wypłacić 0,79 zł na akcję. Dniem dywidendy ma być 16 maja, a wypłata nastąpi do 2 czerwca 2014 roku.

W maju dywidendę planuje wypłacić CCS, spółka notowana na NewConnect. Do akcjonariuszy firmy zajmującej się serwisem i dystrybucją sprzętu teleinformatycznego miałoby trafić 5,56 mln zł, co dałoby na jedną akcję 0,35 zł (stopa ponad 9 proc.). Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy ma być 27 maja, a wypłaty 10 czerwca 2014 r. W tym roku notowania spółki mają za sobą pokaźną korektę. Nie bez znaczenia jest tu ekspozycja grupy na rynki wschodnie, głównie ukraińskie i litewskie.>> Zobacz szczegółowe omówienie sprawozdania finansowego CCS za 2013 rok.

Na sam koniec, 30 maja prawo do dywidendy (z dniem wypłaty 20 czerwca) będzie można nabyć w Sonelu. W sumie do podziału trafi 4,2 mln zł z 7,6 mln zł całego zysku. Oznacza to stopę 3,4 proc. Pozostała kwota zasili kapitał zapasowy. Rok wcześniej producent przyrządów pomiarowych wypłacił 0,44 zł dywidendy na akcję.

wykres_spolki_dywidendowe

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOBS, budimex, bzwbk, ccs, eurocash, ingbsk, mBank, Millennium, NEUCA, phn, sonel, synthos, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Agata Chrzanowska staje na czele banku hipotecznego Millennium

  Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie MILLENNIUM Bank Hipoteczny. Nowym bankiem pokieruje Agata Chrzanowska. W zarządzie zasiądą także Adam Berent i Artur Kulesza.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.

 • Hiszpanie sprzedają pakiet akcji Budimeksu z dwucyfrowym dyskontem

  Według doniesień agencji Bloomberg, Ferrovial sprzedaje 1,28 mln akcji największej spółki budowlanej notowanej na GPW. Ustalona cena to 200 zł za walor, czyli blisko 12 proc. niżej niż wtorkowy kurs Budimeksu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR