13 ciekawych spółek w jesiennych rekomendacjach maklerskich

Październikowe odbicie na warszawskim parkiecie zbiegło się w czasie z wysypem mocnych rekomendacji. StockWatch.pl sprawdził, które spółki polecają maklerzy na najbliższe miesiące.

W najnowszych rekomendacjach do łask wracają zdołowane blue chipy. Stawkę otwiera PZU, którego akcje w tym roku straciły na wartości ponad 16 proc. W październikowym raporcie Trigon DM wystawił akcjom ubezpieczyciela zalecenie kupuj z wyceną na 36 zł. To 38 proc. powyżej aktualnego kursu. Biuro liczy, że PZU poprawi wyniki w III kwartale 2016 r. a w kolejnych latach wypłaci sowite dywidendy. Według prognoz Trigona, lepsza koniunktura na rynku akcji i brak zdarzeń jednorazowych powinny przyczynić się do znaczącej poprawy wyniku lokacyjnego. Na tej podstawie zakładają oni wzrost zysku netto w III kwartale o 40 proc. r/r do poziomu 717 mln zł. W kwestii dywidendy analitycy założyli utrzymanie poziomu wypłaty na 80 proc. – prognozowana stopa dywidendy 7,3 proc. za ten rok i 8,6 proc. za przyszły rok. Dodano, że przejęcie Pekao może tymczasowo ograniczyć dywidendę do poziomu około 6 proc., po czym spółka powinna powrócić do hojnego dzielenia się zyskiem.

Dywidenda jest kartą przetargową też w rekomendacji dla zdołowanych akcji Energi. Analitycy DM mBanku zalecają kupno tych walorów z ceną docelową na 9,20 zł, czyli ponad 10 proc. powyżej bieżących notowań rynkowych. W raporcie zaznaczono, że gdańska spółka ma szansę utrzymać dywidendę w najbliższych latach i zbiór jej projektów inwestycyjnych wygląda na zamknięty. Katalizatorem dla Energi jest także obserwowany ostatnio wzrost notowań węgla ARA. Drugim branżowym faworytem biura jest Tauron, z ceną docelową na 3,03 zł. Aktualny kurs odniesienia to 2,71 zł. DM mBank zwraca uwagę, że relatywnie słaby bilans stanowi tarczę ochronną przed pomysłami zaangażowania Tauronu w kolejne toksyczne dla akcjonariuszy projekty w perspektywie 2020 roku. W raporcie przyjęto, że dzięki zapowiedzianym cięciom nakładów inwestycyjnych i dalszej restrukturyzacji kosztowej spółka powinna w 2019 r. zacząć generować dodatni cash flow operacyjny.

Źródło: Raiffeisen Brokers

Źródło: Raiffeisen Brokers

Kolejnym blue chipem z potencjałem wzrostowym jest PKN Orlen. Analitycy DM BOŚ w najnowszym raporcie utrzymali zalecenie kupuj. Choć cenę docelową obniżono z 93 zł do 85,20 zł to nadal jest ona wyższa od kursu rynkowego o ponad 16 proc. Zdaniem brokera, notowania płockiego koncernu mogą się w tym roku zachowywać lepiej niż rynek. Przy założeniu normalizacji otoczenia biznesowego w latach 2017-2023 analitycy oczekują wypracowywania rocznie około 7 mld zł skonsolidowanej EBITDA według LIFO. Ich zdaniem, na przestrzeni kolejnych siedmiu lat modelowa marża rafineryjna wyniesie ok. 6 USD na baryłce. Spółka niedawno przy okazji publikacji wyników kwartalnych poinformowała, że w IV kwartale marża rafineryjna rośnie do 6,4 USD za baryłkę z 4,3 USD w III kwartale. Biuro zmieniło też podejście inwestycyjne do Lotosu z trzymaj do kupuj. Cena docelowa na poziomie 34,90 zł jest wyższa o 13 proc. do kursu rynkowego. W raporcie zwrócono uwagę na dobre wyniki segmentu wydobywczego w I półroczu. Na tej bazie podwyższono prognozy finansowe. Analitycy szacują, że EBITDA w tym roku wzrośnie do 2,43 mld zł z 1,14 mld zł rok temu, a zysk operacyjny skoczy z 0,42 mln zł do 1,5 mld zł.

Nowe wskazania pojawiły się także w przeżywającej hossę deweloperce. Analitycy DM PKO BP z wielkiej trójki deweloperów mieszkaniowych wybrali Robyg. Biuro utrzymało zalecenie kupuj i wyceniło walory na 3,44 zł, co daje 16-proc. potencjał wzrostu względem notowań na GPW. W raporcie zwrócono uwagę, że spółka realizuje strategię sprzedażową, która charakteryzuje się wysokim poziomem przedsprzedaży. To zmniejsza ryzyko dotyczące przyszłych wyników. Założono, że na koniec bieżącego roku liczba sprzedanych lokali, które będą oddane w 2017 r. przekroczy 2.300, a kumulacja wyników nastąpi w 2018 r. Jednocześnie biuro oczekuje kontynuacji polityki dywidendowej ze stopą na poziomie 8 proc.

Źródło: DM PKO BP

Źródło: DM PKO BP

W tym samym czasie rekomendację kupuj dostał czołowy przedstawiciel branży deweloperów powierzchni komercyjnych. Mowa o GTC, którego akcje DM BZ WBK wycenił na 9,42 zł, czyli 13 proc. powyżej ceny rynkowej. Analitycy biura wskazują na odbicie gospodarek krajów Europy Południowo-Wschodniej, gdzie GTC posiada 58 proc. swoich aktywów. To może poprawić stawki czynszów i stopy kapitalizacji, a w konsekwencji wycenę aktywów spółki.

Z nowymi rekomendacjami dla dystrybutorów farmaceutyków powrócił Trigon DM. Zalecenia kupuj dostali Farmacol i Neuca. Akcje pierwszej spółki biuro wyceniło na 58 zł, co daje 11-proc. potencjał do wzrostu. Zdaniem Trigonu, przy obecnych poziomach marż EBITDA i dobrej sytuacji gotówkowej firma powinna być wyceniana z lekkim dyskontem do wskaźników transakcyjnych, jakie miały miejsce na rynku europejskim. W wypadku Neuki zwrócono uwagę, że jako jedyny dystrybutor farmaceutyczny ma zdolność do dalszej konsolidacji rynku lub możliwość przejmowania rynku poprzez potencjalną słabość mniejszych podmiotów. Zwiększanie udziałów w aptekach niezależnych i w dalszym ciągu rozwój segmentu produktów własnych powinny przełożyć się na wzrost marży brutto. Wyznaczona przez brokera cena docelowa to 430 zł, a rynkowa wynosi około 390 zł.

Maklerzy szukają też okazji inwestycyjnych w sektorze mediowym. Typem DM PKO BP jest Wirtualna Polska. Analitycy podwyższyli cenę docelową z 55,10 zł do 66 zł. Przy tej wycenie przebitka wynosi 18 proc. Biuro zwraca uwagę, że spółka korzysta z rosnących wydatków reklamowych w Internecie, a także dynamicznie rosnącego e-commerce, który wraz z kolejnymi przejęciami stanowi coraz większy udział w przychodach – obecnie ponad 30 proc. Dzięki mniejszej presji na wzrost kosztów, korzysta z wysokiej dźwigni operacyjnej. Z kolei analitycy DM mBanku zalecają kupuj akcje Agory. Cena docelowa 12,60 zł jest około 2 zł wyższa od rynkowej. Biuro zdecydowało się na taki ruch po informacji o redukcji zatrudnienia o 135 pracowników (6,8 proc. załogi). Zwrócono też uwagę, że spółka ma zdrowy bilans, a obecny CAPEX w Agorze powinien być mniejszy o połowę w ciągu dwóch lat, co przekładałoby się na cash flow operacyjny około 1 zł na akcję. Zdaniem biura, będzie to podstawą do wypłaty 0,75 zł dywidendy – stopa przy aktualnym kursie wyniosłaby około 7 proc.

Nadal za atrakcyjne inwestycje uważane są giełdowe kopanie. DM BOŚ wyznaczył cenę docelową dla JSW na 81,50 zł, a Bogdanki na 75,90 zł. Obecnie akcje obu spółek kosztują ok. 70 zł. W wypadku pierwszej ze spółek zasugerowano, że przy założeniu, iż ceny spot surowca utrzymają się na obecnym poziomie, wycena powinna z łatwością przekroczyć 200 zł za akcję.

Źródło: DM PKO BP

Źródło: DM PKO BP

W kontekście Bogdanki zwrócono uwagę, że w ciągu ostatnich tygodni globalne ceny węgla energetycznego rosły, osiągając 65 USD/t. Zakładają jednak, że ten wysoki poziom referencyjny nie wpłynie na ceny rocznych kontraktów spółki w 2017 r. Natomiast ich wcześniejsze oczekiwania 2,5-proc. wzrostu cen węgla w 2018 r. okazały się zbyt konserwatywne. Teraz prognozują około 7 proc. wzrost cen kontraktów węglowych spółki, poczynając od 2018 r., w efekcie czego ich długoterminowa prognoza średniocyklicznej powtarzalnej EBITDA wzrasta z 700 mln zł do 750 mln zł. wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, bogdanka, energa, FARMACOL, gtc, jsw, Lotos, NEUCA, PKNOrlen, PZU, robyg, TAURONPE, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Lotos ma zgodę rady nadzorczej na objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins

  Rada nadzorcza Grupy LOTOS wyraziła zgodę na inwestycję w projekt Polimery Police i objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins.

 • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR