13 muskularnych misiów popisujących się wysokimi rekomendacjami

Parkietowe misie stały się ulubieńcami najnowszych rekomendacji maklerskich. Rynkowi eksperci w aż trzynastu spółkach z segmentu małych i średnich widzą potencjał do wzrostu cen akcji od 20 proc. do nawet 50 proc. Sprawdziliśmy gdzie kryje się aż taka moc.

Inwestorzy odliczają dni i godziny do czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli bank zdecyduje się na skup aktywów, ceny akcji będą miały powód do eksplozji. Z decyzjami w ostatnim czasie nie zwlekali natomiast maklerzy, którzy sypnęli rekomendacjami z dwucyfrową przebitką. Najlepsze oceny trafiły się małym i średnim spółkom. W sumie od początku zeszłego tygodnia aż 13 giełdowych misiów otrzymało zalecenia kupuj, ceny docelowe zakładają premię od 20 proc. do nawet blisko 50 proc.

Najatrakcyjniej pod tym względem wypadają dwaj dystrybutorzy IT: AB i Action. Wyceny sporządzone przez Trigon DM to odpowiednio 44 zł i 71 zł, co według wtorkowego kursu odniesienia daje 49-proc. i 46-proc. potencjał do wzrostu. Zdaniem maklerów, Action ma zdrowy bilans, który pozwala na realizację celów niezależnie od uwarunkowań rynkowych. Prognozy biura na ten rok zakładają kolejne niespodzianki w postaci akwizycji i/lub nowych pomysłów biznesowych. Natomiast w kontekście AB zwrócono uwagę, że w spółce są jeszcze rezerwy restrukturyzacyjne, które będą w najbliższych kwartałach stopniowo uwalniane.

Równie wysokie miejsce w rankingu rekomendacji zajmuje Hawe. Raport sporządzony przez DI Investors szacuje wartość jednej akcji telekomu na poziomie 4,52 zł. To 44 proc. więcej od ceny rynkowej. Prognoza analityków zakłada wypracowanie przez Hawe w tym roku 276 mln zł przychodów, 107,3 mln zł zysku EBITDA i 80,1 mln zł czystego zarobku. W kolejnym roku miałoby wyglądać to następująco: 269,9 mln zł, 99,3 mln zł i 76,8 mln zł. Według biura, kluczowym wyzwaniem stojącym przed spółką jest wykorzystanie potencjału wzrostu, zarówno masy jak i jakości zysków, związanego z zagranicznymi kontraktami typu IRU, czyli umowami dzierżawy infrastruktury teletechnicznej, w których około 80 proc. należnych kwot wpłacanych jest z góry w momencie zawarcia umowy. >> Niedawno prezes Hawe był gościem spotkania on-line z użytkownikami StockWatch.pl

Rekomendacje z wycenami z górnej półki trafiły też do spółek modowych. Ich autorem jest DM BPS, a adresatami Bytom i Wojas. Pierwszej ze spółek brakuje około 44 proc., a drugiej 40 proc. do ceny z raportu brokera. Zdaniem analityków, Bytom na przestrzeni ostatnich lat przeszedł szereg zmian związanych m.in. ze skupieniem się na działalności handlowej oraz urozmaiceniu oferty. Oba czynniki mają przynieść wymierne korzyści w najbliższych okresach. W Wojasie obecny wzrost udziałów w sprzedaży detalicznej oraz stonowany rozwój powierzchni handlowej w Polsce, na Słowacji oraz w Czechach ma poskutkować poprawą wyników. W tym samym czasie analitycy DM PKO BP wypuścili zalecenie kupuj dla CCC z ceną docelową 150 zł. W najnowszym raporcie spółka pochwaliła się dwucyfrową dynamiką przychodów za maj. >> Szczegóły znajdziesz tutaj

Źródło: Puls parkietu DM BPS.

Przychody CCC. Źródło: Puls parkietu DM BPS.

W świetle ostatnich rekomendacji łakomym kąskiem jest Otmuchów. Cukiernicza spółka dostała dwa razy zalecenie kupuj. Wyceny Millennium DM i PKO BP zakładają około 30-proc. wzrost kursu akcji spółki. Zdaniem ekspertów z PKO BP, ten rok w Otmuchowie upłynie pod znakiem kontynuacji procesu restrukturyzacji, co powinno skutkować poprawą wyników oraz wzrostem efektywności produkcji. Dodatkowym czynnikiem wspierającym tegoroczne wyniki będzie stabilizacja notowań surowców. >> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki

W gronie świeżych faworytów rynku jest także Impexmetal. Wprawdzie analitycy Noble Securities obniżyli cenę docelową akcji przemysłowej spółki do 3,53 zł z 3,94 zł, ale nadal zalecają ich kupuj. Biuro zaznacza, że wyniki skonsolidowane za I kwartał 2014 r. nie zachwyciły, jednak wpływ na nie miał głównie segment aluminium – przestój w Hucie Aluminium Konin oraz wysokie marże gąskowe. Z uwagi na fakt, iż remont zakończył się w maju, kolejne kwartały powinny przynieść poprawę wyników tego segmentu. Oprócz tego bardzo dobrze radzi sobie segment miedzi, a spadek cen złomu akumulatorowego pozwala oczekiwać w kolejnych kwartałach poprawy w segmencie cynku i ołowiu. Wśród ryzyk wymieniono trwałość ożywienia gospodarczego w Polsce i Europie, sytuację na rynku złomu ołowiu, wysokość marży dla aluminium oraz politykę spółki wobec mniejszościowych akcjonariuszy.

Ostatnie rekomendacje wskazują na duży optymizm wśród maklerów. (Fot. Daniel Paćkowski)

Ostatnie rekomendacje wskazują na duży optymizm wśród maklerów. (Fot. Daniel Paćkowski)

Eksperci dostrzegli też potencjał wzrostowy w spółkach budowlanych. W odtajnionych we wtorek raportach, Espirito Santo Investment Bank zleca kupuj dla Budimeksu i Elektrobudowy. Ceny docelowe dla akcji poszczególnych emitentów to 158,60 zł i 108,30 zł. W oczach brokera Budimex jest spośród firm budowlanych najlepiej przygotowany do korzystania z ożywienia na rynku, ponieważ posiada mocną ekspozycję na inwestycje infrastrukturalne. W konsekwencji będzie w stanie umacniać swój portfel zamówień już w 2014 r., a luka w przychodach, spowodowana sprzedażą spółki zależnej Danwood, powinna być skutecznie uzupełniona rosnącą sprzedażą wysokomarżowego segmentu nieruchomości. W wypadku Elektrobudowy ostatnie spadki na kursie akcji były zdaniem maklerów zbyt gwałtowne i spółka jest obecnie atrakcyjnie wyceniana.

Według analityków DI Investors ciekawą propozycją może być Orbis. Biuro rozpoczęło rekomendowanie hotelarskiej grupy od zlecenia kupuj i ceny docelowej równej 52 zł. Autorzy raportu liczą na systematyczną poprawę wyników i dywidendę o coraz wyższej stopie. Według prognoz DI Investors, Orbis w 2014 roku wypracuje 212 mln zł zysku EBITDA, co dałoby 7-proc. wzrost w ujęciu r/r. i 82,8 mln zł zysku netto (+20 proc.). W podobnym tempie miały by rosnąć przychody, do poziomu 728,7 mln zł. Na kolejny roku założono wzrost tych parametrów odpowiednio do 224 mln zł, 91,3 mln zł i 772 mln zł.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

O blisko 20 proc. mogą też zdaniem ekspertów podrożeć akcje Ferro. Tak wynika z ostatniej rekomendacji UniCredit. Co ciekawe, właśnie pojawiła się propozycja podwyższenia dywidendy z przemysłowej spółki. ING OFE proponuje, aby na wypłatę poszło 21,2 mln zł, co w przeliczeniu na akcję dałoby 1 zł (stopa ponad 8 proc.). Natomiast wcześniejsza rekomendacja zarządu zakłada przeznaczenie na dywidendę 8,63 mln zł, czyli 0,41 zł na akcję. Walne odbędzie się 5 czerwca.

Wysoką rekomendację dostała także inna spółka przemysłowa – Ropczyce. Wycena Millennium DM daje 33-proc. miejsce do wzrostów. Strategia spółki na najbliższe lata zakłada zwiększenie dywersyfikacji źródeł sprzedaży pod względem segmentowym, oraz coraz wyższy udział w strukturze sprzedaży produktów wyżej przetworzonych i innowacyjnych. Zdaniem maklerów, oba założenia przyczyniają się do poprawy rentowności prowadzonego biznesu, przez co rośnie wynik EBIT oraz zysk netto.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji trzynastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji trzynastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, budimex, BYTOM, ccc, elbudowa, FERRO, hawe, impexmet, orbis, otmuchow, ropczyce, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Orbis szacuje spadek przychodów o 22 proc. r/r do 208 mln zł w I kw. w zw. z pandemią

  ORBIS szacuje, że jego przychody spadły o 22 proc. r/r do 208 mln zł w I kw. 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się. Jednocześnie grupa podkreśla, że jej działalność gospodarcza, ani sytuacja finansowa nie są obecnie zagrożone.

 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR