7 smacznych spółek spożywczych na tłusty IV kwartał

Omawiane walory: , , , , , ,

W tym roku producenci żywności zaciskali pasa. Okazją do poprawienia linii są ostatnie obniżki cen surowców oraz zbliżający się okres przygotowań do sezonu przedświątecznego. Sprawdziliśmy, kto zdaniem ekspertów ma najciekawsze perspektywy na końcówkę roku.

W 2014 roku branża spożywcza chudnie w oczach, a indeks WIG-Spożywczy jest obecnie na 27-proc. minusie. Przed producentami żywności ostatnia szansa na nabranie wagi, czyli czwarty kwartał, który dla wielu z nich jest jest okresem żniw. Końcówka roku zapowiada się ciekawie, bo oprócz wzmożonego przedświątecznego popytu, spółki mogą liczyć na tańsze surowce.

Duże znaczenie ma przecena zbóż, spowodowana wyjątkowo silną podażą ze strony producentów. Notowania pszenicy wpadły w dołek niewidziany od ponad czterech lat. W październiku amerykański Departament Rolnictwa kolejny raz w tym roku podniósł szacunki zbiorów pszenicy na lata 2014/15 do rekordowej wielkości 721 mln ton. Jednocześnie przewiduje na te lata nadwyżkę 7 mln ton w stosunku do 10 mln ton nadwyżki w roku ubiegłym. >> Sprawdź Trading Alert: pszenica ma ograniczone pole do odbicia

Dobre zbiory potwierdzają wyniki sprzedażowe Kernela. W okresie lipiec-wrzesień ukraińska spółka zwiększyła sprzedaż zboża o 38 proc. r/r, do 1,22 mln ton. Tak dobry wynik to zasługa urodzaju pszenicy i jęczmienia na Ukrainie oraz ogólnie świetne żniwa w Rosji. Sprzedaż śruty słonecznikowej podwoiła się do 506 tys. ton, zaś sprzedaż oleju luzem wzrosła ponad dwukrotnie, do 202,6 tys. ton. W rezultacie analitycy DM mBanku spodziewają się, że w minionym kwartale zysk netto Kernela wyniósł 8,2 mln USD. Rok wcześniej spółka musiała przełknąć stratę netto wysokości 33,8 mln USD.

– Dobre zbiory powodują, że ceny surowców rolnych spadają. To z kolei powinno przekładać się na niższe koszty dla przetwórców. Jeśli do tego dodamy m.in. wzrost popytu z okazji Świat Bożego Narodzenia, niską inflację, mniejsze bezrobocie, to należałoby spodziewać się dobrych wyników w IV kwartale w spółkach mięsnych i cukierniczych. Zyskać powinni producenci wędlin ZM Kania i Tarczyński. W PKM Duda ciekawie zapowiada się możliwa konsolidacja z segmentem drobiarskim. Zapomniany jest nieco Indykpol, w którym efekty przynosi integracja pionowa. W branży cukierniczej zwróciłbym uwagę na Otmuchów. Oczekuję w spółce poprawy wyników w związku z prowadzoną restrukturyzacją. – ocenia Marcin Stebakow, Dyrektor Departamentu Analiz DM BPS.

Spółki z branży spożywczej co roku czekają na okres przedświąteczny, który ma kluczowe znaczenie dla wyników rocznych.(Fot. Daniel Paćkowski)

Tańsze surowce będą mogą okazać się kluczem do sukcesu dla branży spożywczej (Fot. Daniel Paćkowski)

Trzeba pamiętać, że rynek spożywczy z racji dużego nasycenia jest bardzo wymagający. W III kwartale przekonał się o tym Wawel, jeden z liderów sektora cukierniczego. W opublikowanym w czwartek raporcie małopolska spółka pokazała, że ma problem z dalszym zwiększaniem sprzedaży. Zarząd Wawelu zwraca też uwagę, że trwająca od kilku kwartałów walka pomiędzy największymi dystrybutorami oraz sieciami detalicznymi na ceny zmniejsza pole dla akcji promocyjnych. Z drugiej strony Wawel trzyma koszty w ryzach i notuje wzrost marż.

Zastrzeżenia można mieć również do wyników Żywca, który także opublikował już raport za III kwartał. Narastająco w pierwszych dziewięciu miesiącach przychody grupy spadły w ujęciu r/r o blisko 10 proc. do 2,438 mld zł. Natomiast zysk netto stopniał o 30 proc. do 116,7 mln zł. Grupa zanotowała w pierwszych trzech kwartałach spadek cash flow operacyjnego do 288,4 mln zł z ponad 400 mln zł zanotowanych rok wcześniej. Regres było też widać w wynikach samego III kwartału. Grupie daje się we znaki narastająca konkurencja wśród producentów piwa, zwłaszcza browarów regionalnych. Osiąganiu wyższych marż nie sprzyja także silna ekspansja dyskontów.

Dużo lepsze rezultaty oczekiwane są natomiast po producentach przetworów mięsnych. Szczególnie z dobrej strony powinni pokazać się producenci wędlin, którzy mogą zaopatrywać się w tańszy surowiec. Tarczyński opublikuje raport 7 listopada, a ZM Kania 14 listopada. Pierwsza ze spółek zanotowała w I półroczu 16,2-proc. wzrost przychodów do 243,2 mln zł. Jednak zysk netto spadł o 35 proc. do 3,5 mln zł. Po I półroczu ZM Kania miały na koncie 400,99 mln zł przychodów, co daje wzrost o 62 proc. Wysoki przyrost sprzedaży przełożył się na 94-proc. wzrost zysku operacyjnego do 20,8 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 11,6 mln zł wobec 7,2 mln zł rok wcześniej. >> Odwiedź stronę analityczną ZM Kania w serwisie

– Przetwórcom mięsnym sprzyjają niskie ceny surowca wieprzowego. Niemiecki indeks ZMP spadł do niewidzianego w tym roku poziomu 1,4 EUR/kg. Niskim ceną sprzyja kilka czynników. Po pierwsze, spadek notowań zbóż powoduje obniżenie cen pasz, co w konsekwencji wpływa na niższe koszty chowu trzody chlewnej. Z drugiej strony mamy niższy popyt w związku z embargiem rosyjskim. Obecna sytuacja niskich cen na rynku żywca wieprzowego pomaga giełdowym przetwórcom mięsa ZM Kania i Tarczyńskiemu. Spodziewam się, że obie spółki już w III kwartale pokażą wyższe zyski w ujęciu r/r. Tendencja ta powinna być kontynuowana w IV kwartale. Natomiast w PKM Duda spodziewam się słabszej II połowy roku, co powinno mieć związek z tym, że spółka część sprzedaży prowadziła do klientów, którzy następnie kierowali towar do Rosji. – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Pojawiły się też pierwsze sugestie dotyczące wyników Graala, który jest ważnym graczem na rynku rybnym. Niedawno prezes spółki zapowiedział, że w tym roku pokaże lepsze wyniki niż w roku 2013. Po I połowie 2014 r. Graal miał 409,3 mln zł przychodów wobec 319,3 rok wcześniej. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 8,4 mln zł z 7,9 mln zł. W 2013 r. obroty grupy wyniosły blisko 750 mln zł, zysk operacyjny sięgnął 29 mln zł, a zysk netto 15 mln zł.

– II i III kwartał są zwyczajowo najsłabsze w branży rybnej, a IV kwartał jest najlepszy. Na razie ten schemat się potwierdza. Jestem przekonany, że 2014 r. będzie pod względem wyników lepszy niż 2013 r. W 2013 roku zwiększyliśmy przychody o 150 mln zł w porównaniu z rokiem wcześniejszym, w tym roku to też może nam się udać. – powiedział Bogusław Kowalski, prezes Graala (PAP).

>> Wszystkie spółki z sektora spożywczego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT duda, graal, INDYKPOL, kania, kernel, otmuchow, tarczynski, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Sąd umorzył postępowanie układowe ZM Henryk Kania, zarządca wnioskuje o upadłość

  Sąd umorzył przyspieszone postępowanie układowe Zakładów Mięsnych Henryk KANIA. Zarządca złożył uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.

 • Akcjonariusze chcą wycofać Indykpol z GPW

  INDYKPOL zawarł porozumienie ze spółkami Rolmex i Warmińsko-Mazurski Handel Międzynarodowy, Feliksem Kulikowskim, Piotrem Kulikowskim, Dorotą Madejską, Jarosławem Madejskim, Mateuszem Madejskim oraz Elżbietą Dorosz - w sprawie nabywania akcji oraz zgodnego działania w celu wycofania akcji spółki z giełdy.

 • ZUS wręczył Kani tytuły wykonawcze na kwotę 3,69 mln zł

  Producent kabanosów otrzymał tytuły wykonawcze wystawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Rybniku, Inspektorat w Pszczynie dotyczące należności pieniężnych na kwotę 3,69 mln zł z odsetkami. Jednocześnie ZUS skierował do Auchan Polska zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnych.

 • Prokuratura wnioskuje o zabezpieczenie 14,7 mln zł na mieniu ZM Henryk Kania

  Pełnomocnik zarządcy w przyspieszonym postępowaniu układowym Zakładów Mięsnych Henryk KANIA otrzymał zarządzenie zabezpieczenia, na podstawie którego prokuratura regionalna zawnioskowała do urzędu skarbowego o dokonanie zabezpieczenia na mieniu spółki należności pieniężnej w kwocie 14,7 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR