7 spółek z wielką szansą na duże dofinansowanie

O pieniądze na badania i wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach programu INNOTECH zabiegało aż 30 giełdowych spółek. Tylko siedem pomyślnie przeszło ocenę i uzyskało rekomendację, która przybliża je do pozyskania znaczących kwot. Wśród nich jest m.in. Kopex, Boryszew czy Asseco Poland.

W środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło wyniki oceny merytorycznej III konkursu programu INNOTECH. O środki mogły ubiegać się podmioty podejmujące działania badawcze i prace przygotowawcze do wdrożenia, ukierunkowane na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii, produktów lub usług, służących podniesieniu konkurencyjności polskiej gospodarki. Program podzielono na dwie ścieżki: In-Tech i Hi-Tech. Ścieżkę In-Tech skierowano do konsorcjów i centrów naukowo-przemysłowych. Ścieżka Hi-Tech była przewidziana dla innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora MŚP, działających w obszarze wysokich technologii. Wśród chętnych na dotacje była też spora grupa spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Łącznie w ramach III edycji konkursu wpłynęło 709 wniosków (150 w ścieżce Hi-Tech, 559 w ścieżce In-Tech). Według wyliczeń NCBiR, spółki zawnioskowały o kwotę ponad 2,71 mld zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowały się 547 wnioski (139 w ścieżce Hi-Tech, 408 w ścieżce In-Tech). 162 wnioski odrzucono z powodów formalnych (11 w ścieżce Hi-Tech, 151 w ścieżce In-Tech). Rekomendację Dyrektora Centrum do dofinansowania uzyskało ostatecznie 46 projektów w ścieżce In-Tech (wnioski uzyskały 24,5–30 pkt.) oraz 34 projekty w ścieżce Hi-Tech (17,67–26 pkt.).

Umowy o dofinansowanie nie zostały jeszcze podpisane. Procedura konkursowa trwa do momentu wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania. Wcześniej Dyrektor Centrum przeprowadzi z wnioskodawcami negocjacje w kwestii ustalenia ostatecznych kwot. >> Listy z wynikami konkursu znajdziesz tutaj.

Największym zainteresowaniem spółek giełdowych cieszyła się ścieżka In-Tech. Łącznie 26 giełdowych emitentów wystartowało w konkursie. Część z nich złożyła nawet po kilka wniosków. Etap oceny merytorycznej pomyślnie zakończył się dla pięciu spółek.

Najwięcej szczęścia miał Mostostal Warszawa, który uzyskał pozytywnie opinie i rekomendację do dofinansowania aż trzech różnych projektów. W każdym z nich Mostostal Warszawa występuje w roli lidera konsorcjum.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło 80 projektów, których autorzy złożyli wnioski na łączną kwotę ponad 130 mln zł. (Fot. stockwatch.pl)

  • NAGUM Wykorzystanie kruszywa gumowego w konstrukcji nasypu pod nawierzchnie kolejowe
  • innGA Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej
  • ReUse Innowacyjne materiały z recyclingu zwiększające trwałość obiektów mostowych.

Z ustaleń StockWatch.pl wynika, że poziom dofinansowania (ok. 50 proc.) oraz wkład własny spółki jest sześciocyfrowy. Mostostal wstrzymał się z ujawnieniem dokładnych kwot i całkowitych budżetów projektów, do czasu finalizacji umów z NCBiR. Paweł Poneta z działu badań i rozwoju Mostostalu Warszawa dodał, że dzięki realizacji projektów spółka nie będzie musiała kupować nowych technologii na rynku.

– Celem każdego z projektów jest przede wszystkim opracowanie nowej technologii, która mogłaby wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności naszego przedsiębiorstwa na rynku. Na pewno wspólnym mianownikiem wszystkich projektów jest zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu do budowy nowych obiektów budowlanych/infrastrukturalnych. Jednak każdy z projektów jest inny, dotyczy innej tematyki i realizowany jest w innym składzie konsorcyjnym. – powiedział Paweł Poneta, Kierownik Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa.

>> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za III kwartał. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat Mostostalu Warszawa znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Najwięcej punktów wśród giełdowych spółek otrzymał projekt Boryszewa. W konsorcjum znalazła się także spółka zależna – Maflow (oddział w Tychach). Wysokie noty zebrał także projekt, którego liderem konsorcjum jest spółka zależna Kopeksu – Kopex Machinery SA. StockWatch.pl ustalił, że producent maszyn górniczych wnioskował o przyznanie 1.949.500 zł na realizację projektu Innowacyjny system sterowania sekcjami obudowy zmechanizowanej kompatybilny z systemem automatycznego sterowania kompleksem ścianowym. W grze o dotacje pozostają także projekty Synthosu i Asseco Poland. Obie spółki postawiły na współpracę z uczelniami wyższymi.

Znacznie dłuższa jest lista spółek, których wnioski nie uzyskały pozytywnej oceny na etapie oceny merytorycznej. Wśród nich pojawiło się 5 spółek z alternatywnego parkietu. Każda z nich jest mocno nastawiona na rozwój nowoczesnych technologii.

Aduma działa w zakresie technologii interaktywnych i dotykowych oraz jest jedynym w Polsce producentem mobilnych systemów interaktywnych. Blirt (BioLab Innovative Research Technologies) to firma biotechnologiczna, która funkcjonuje w oparciu o hybrydowy model biznesu, łącząc laboratorium usługowe z firmą badawczo-rozwojową. CUBE.ITG tworzy specjalistyczne rozwiązania informatyczne dedykowane dla przedsiębiorstw. Firma niedawno powołała dział badania i rozwój. Nowa jednostka biznesowa będzie odpowiadała za analizę rynków docelowych, tworzenie koncepcji i wdrażanie rozwiązań technologicznych. Fluid stawia na nowatorską technologię produkcji biowęgla, a Read-Gene inwestuje w wykrywanie chorób przy użyciu badań genetycznych.

W ramach ścieżki Hi-Tech wystartowało jedynie 5 spółek, z czego tylko dwóm udało się uzyskać pozytywną ocenę (11 bit studios oraz OPTeam). Wśród chętnych na dofinansowanie znalazło się dwóch producentów gier komputerowych – 11 bit studios oraz Vivid Games. Pozostałe trzy spółki to podmioty mocno zaangażowane w rozwijanie nowoczesnych technologii.

Paweł Miechowski z 11 bit studios przyznał, że środki uzyskane z dotacji będą wykorzystane do realizacji projektu związanego z branżą gier.

– Podamy wszystkie informacje w momencie podpisania umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Na obecnym etapie to jest aż (i tylko) pozytywna rekomendacja Centrum, ale formalne podpisanie umowy dopiero przed nami. Niemniej jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnej oceny. 11 bit studios zawsze stawia na oryginalne i innowacyjne projekty, a przed nami stoi szansa na otworzenie nowego kierunku rozwoju. Oczywiście wspomniany projekt jest jak najbardziej związany z branżą gier. – powiedział Paweł Miechowski z 11 bit studios.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny 11 bit studios po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

================================================================================

Poniżej publikujemy sprostowanie otrzymane w sprawie powyższego tekstu od zarządu spółki ZM Ropczyce.

– W akapicie dotyczącym spółek giełdowych, których wnioski nie uzyskały pozytywnej oceny merytorycznej dofinansowania z programu INNOTECH zostały wymienione Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE SA. Informacja jest nieścisła, bowiem spółka nie jest ani wnioskodawcą projektu opisanego na stronie www.ncbir.pl, ani też jego beneficjentem. Wnioskodawcą i beneficjentem w przedmiotowym projekcie jest Instytut Ceramiki Materiałów Budowlanych/Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE SA jedynie reprezentowały sektor przemysłowy w ramach konsorcjum naukowo–technicznego.

Obecnie Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE SA realizują 6 projektów inwestycyjnych: 3 projekty w ramach innowacyjnej gospodarki, jako wnioskodawca i beneficjent oraz 3 projekty jako członek konsorcjum naukowo-technicznego w ramach INNOTECH – ścieżka IN TECH. Żaden ze złożonych do tej pory przez naszą firmę wniosków o dofinansowanie nie spotkał się z odrzuceniem.
Z poważaniem,
Leszek Piczak
Dyrektor Biura Zarządu
Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE SA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, assecopol, boryszew, Kopex, mostalwar, opteam, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR