8 ciekawych spółek kupowanych w styczniu przez insiderów

Na progu nowego roku i tuż przed startem sezonu raportowego menedżerowie uzupełniają portfele przecenionymi akcjami. StockWatch.pl sprawdził, gdzie w ostatnich tygodniach doszło do najciekawszych znaczących transakcji.

Styczeń to dla niektórych insiderów ostatni dzwonek na sprzedaż lub kupno akcji. Lada moment ruszy sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2018 r.

W styczniu na zakupy przecenionych akcji wybrała się spora grupa insiderów, czyli osób pełniących funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach. Insiderzy to swoisty papierek lakmusowy nastrojów w biznesie. Członkowie zarządów i rad nadzorczych doskonale wiedzą, jak kręci się biznes w ich firmach i przynajmniej szacunkowo potrafią ocenić, jakie będą wyniki. Dlatego warto śledzić ich ruchy, szczególnie jeśli transakcje opiewają na większe kwoty.

Styczeń to dla niektórych insiderów ostatni dzwonek na sprzedaż lub kupno akcji. Lada moment ruszy sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2018 r. W czwartek oficjalnie otwiera go PKN Orlen, a w kolejnych dniach i tygodniach dołączą do niego kolejne spółki. Zgodnie z regulacjami MAR, insiderów obowiązuje 30-dniowy okres zamknięty, to znaczy, że na 30 dni kalendarzowych przed ogłoszeniem raportu finansowego członkowie zarządów rad nadzorczych, księgowi, audytorzy nie mogą handlować bezpośrednio i pośrednio akcjami spółek, dla których pracują.

Na starcie nowego roku największą aktywnością wykazują się jak dotąd przedstawiciele szeroko rozumianego sektora przemysłowego i chemicznego. W ciekawym momencie na zakupy wybrali się insiderzy z PCC Rokity. Dolnobrzeska spółka chemiczna w poprzednich latach przynosiła wysokie stopy zwrotu. Dopiero w drugiej połowie ubiegłego roku notowania dopadła zadyszka, co zakończyło się spadkiem w okolice twardego wsparcia na poziomie 80 zł. W styczniu z przeceny skorzystały trzy osoby blisko związane z zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej, które kupiły w sumie 1,5 tys. akcji po kursie 81 zł. Łączna wartość transakcji wyniosła nieco ponad 120 tys. zł. Upublicznienie tej informacji wyrwało notowania z marazmu. W kilka dni kurs akcji PCC Rokity podskoczył do ponad 88 zł.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W styczniu zakupy kontynuował Włodzimierz Lesiński. Główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej Decory w grudniu aż 11 razy informował o zwiększeniu zaangażowania w spółkę. W tym miesiącu Lesiński w dwóch transakcjach wydał już 105 tys. zł. W sumie kupił ok. 7 tys. walorów po kursie 15 zł. Obecnie w swoim portfelu ma blisko 3,8 mln akcji Decory (33,59 proc.) wartych 57,15 mln zł. Co ciekawe, w styczniu akcje producenta i dystrybutora artykułów do wykończenia i dekoracji wnętrz były najdroższe od ponad dekady. Za jeden walor w szczytowym momencie płacono 17,50 zł.

Z zimowej przeceny akcji skorzystał prezes Newagu. Na początku stycznia Zbigniew Konieczek kupił bezpośrednio 14,4 tys. akcji po 14,08 zł/szt. i 16 tys. akcji po kursie 14,10 zł poprzez należącą do niego spółkę Sestesso. W sumie prezes zainwestował w akcje Newagu 427 tys. zł. Producent taboru kolejowego pierwszy miesiąc może zaliczyć do udanych. W ubiegłym tygodniu konsorcjum odpowiedzialne za rozbudowę metra w Sofii zamówiło 10 dodatkowych pojazdów o wartości ok. 79 mln zł, a w tym tygodniu Województwo Pomorskie domówiło 4 elektryczne zespoły trakcyjne za 80 mln zł.

Insiderzy uaktywnili się także w Elemental Holdingu, Bloober Team, Mennicy oraz BSC Drukarni Opakowań. W pierwszej ze spółek po stronie kupującej były podmioty powiązane z Pawłem Jarskim (prezes) i Joanną Rogucką. W notowanym na NewConnect Blooberze zaangażowanie zwiększył OU Blite Fund. Podmiot związany z prezesem Piotrem Babieno kupił 10 tys. akcji po 37 zł za sztukę. Producent gier wideo nie daje o sobie zapomnieć. W minioną sobotę studio zaprezentowało nowy trailer Layers of Fear 2, a 7 lutego na platformie Nintendo Switch zadebiutuje gra >observer.

W Mennicy Polskiej uaktywnił się podmiot związany z przewodniczącym rady nadzorczej. FIP 11 FIZ AN na ostatniej grudniowej sesji kupił 17,3 tys. akcji po kursie 19,52 zł. Wartość całej transakcji wyniosła ok. 337 tys. zł. Z kolei akcje BSC Drukarni Opakowań z rynku zbierał JS Holding. Podmiot związany z prezesem Januszem Schwarkiem kupił 16,1 tys. walorów po 28,15 zł za sztukę, dzięki czemu umocnił się na trzeciej pozycji w akcjonariacie BSC.

Autorem ostatniej ciekawej transakcji jest przewodniczący rady nadzorczej i jednocześnie główny akcjonariusz Lokum Deweloper. Dariusz Olczyk wykorzystał grudniowo-styczniową korektę i kupił 84,69 tys. akcji po średniej cenie 14,95 zł. Rynkowa wartość tego pakietu to ok. 1,27 mln zł. Tym samym Olczyk zwiększył zaangażowanie z 83,89 proc. do 84,36 proc.

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Stopy zwrotu za 6 m-cy. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BLOOBER, BSCDRUK, Decora, Elemental, lokum, mennica, newag, PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR