8 hojnych spółek, które rozpoczynają dywidendowe żniwa

Pierwsze tegoroczne dywidendy już trafiły do akcjonariuszy, a następne spółki szykują wypłaty zeszłorocznych zysków. StockWatch.pl w oparciu o uchwały z walnych i najbliższe terminy ustalania praw wybrał najciekawsze propozycje o stopie dywidendy od 5 do nawet 10 proc.

W tym roku w formie dywidend na rachunki maklerskie inwestorów trafią kolejne miliardy żywej gotówki. Wiele spółek proponuje wypłaty ze stopą przekraczającą 5 proc., a kilka daje nawet 10 proc. i wyżej. Należy jednak pamiętać, że obecnie lwia część dywidend jest na etapie rekomendacji zarządu, a te muszą jeszcze zyskać aprobatę zgromadzenia akcjonariuszy. Ponieważ sezon walnych na dobre ruszył z końcem kwietnia, StockWatch.pl sprawdził, kto już dzisiaj może spokojnie czekać na wypłatę wysokiej dywidendy.

Świeżo po walnym jest Pragma Faktoring. Akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie z ubiegłorocznego zysku 4 mln zł, czyli 1,56 zł na akcję. Przy obecnym kursie giełdowym daje to stopę przekraczającą 9 proc. Dniem dywidendy jest 20 maja, a wypłata ma nastąpić 14 czerwca. Wcześniej spółka dzieliła się zyskiem w 2013 roku i było to 1,68 zł na akcję, a więc stopa 8,36 proc. W 2014 roku jednostkowy zysk netto wyniósł ponad 4 mln zł i wzrósł z 1,9 mln zł w 2013 r. Po przemodelowaniu biznesu spółka położyła większy nacisk na rozwój portfela faktoringowego, zmniejszając sprzedaży znaczenie transakcji pożyczkowych. Postawiono na bardziej zdywersyfikowane i powtarzalne transakcje, generujące wprawdzie niższe marże, ale zapewniające regularne przychody i przepływy. W efekcie tych zmian w 2014 r. usługa faktoringu stanowiła odpowiednio 75 proc. przychodów netto i 71 proc. aktywów obrotowych. Jutro spółka publikuje raport za I kwartał 2015 r., pierwotnie planowała to zrobić 14 maja.

Ponad 9-proc. stopę dywidendy oferuje Wadex. Akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie 2,22 mln zł z zysku za 2014 r., czyli 0,67 zł na akcję. Na 20 maja określono dzień dywidendy, a termin jej wypłaty na 10 czerwca. Tegoroczna dywidenda jest ponad dwa razy wyższa niż w 2014 roku, kiedy wyniosła 0,30 zł na akcję. Spółka produkująca systemy kominowe zanotowała w zeszłym roku płaskie przychody ponad 20 mln zł. Natomiast zysk netto udało się poprawić z 1,77 mln zł do 2,25 mln zł.

W tym roku żeby załapać się na dywidendę danej spółki trzeba mieć jej akcje na rachunku maklerskim dwa dni robocze przed terminem ustalenia prawa do dywidendy (zasada T+2). (Fot. Daniel Paćkowski)

Pretendentem do jednej z wyższych dywidend w obecnym sezonie jest PCC Rokita. Spółka ma zgodę udziałowców na wypłacenie 69,3 mln zł. Taka suma daje na akcję 3,49 zł i stopę bliską 8 proc. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 13 maja, a wypłaty 28 maja. Chemiczna spółka kończy właśnie kluczową inwestycję związaną z uruchomieniem technologii elektrolizy membranowej. Prezes PCC Rokita sygnalizuje, że przestój remontowy będzie widoczny w wynikach za I kwartał i w mniejszym stopniu w rezultatach II kwartału. W zamian spółka ma w kolejnych latach oszczędzać rocznie ok. 20 mln zł na energii i do 2017 roku przekroczyć poziom 160 tys. ton produkcji na wydziale elektrolizy. >> Więcej na temat planów spółki chemicznej przeczytasz tutaj

Na polu tegorocznych dywidend wyróżnia się także Polwax. Ubiegłoroczny debiutant ma zielone światło na wypłatę 1,22 zł na akcję (ponad 6-proc. stopa). To prawie 55 proc. osiągniętego zysku netto (22,41 mln zł), co oznacza przekroczenie polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę do 50 proc. zysku netto. Terminem ustalenia prawa do dywidendy jest 22 maja, zaś jej wypłaty 8 czerwca. Pozostała część zysku zostanie przeznaczona na wzrost kapitałów rezerwowych, przeznaczonych m.in. na modernizację parku zbiorników surowcowych w Czechowicach-Dziedzicach.

W związku z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, w sektorze bankowym tegoroczne dywidendy będą okrojone. Niemniej na tym tle całkiem dobrze wygląda oferta Pekao. Akcjonariusze banku już przesądzili o wypłacie 10 zł na akcję – stopa w wysokości 5,4 proc. Łączna wartość dywidendy wynosi 2,62 mld zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 22 czerwca, a termin jej wypłaty na 7 lipca 2015 r. Z zysku osiągniętego w 2013 roku na dywidendę trafiło 2,61 mld zł, czyli 9,96 zł dywidendy na walor.

W około 5-proc. premię dla akcjonariuszy celuje Asseco Polnad. Tu walne zdecydowało o wypłacie 240,7 mln zł z zysku osiągniętego w 2014 roku na, czyli 2,90 zł na akcję. W 2014 roku zysk netto grupy wyniósł 358,4 mln zł, a zysk jednostkowy 290,3 mln zł. Dzień dywidendy został ustalony na 15 maja, a dzień wypłaty na 2 czerwca. W zeszłym roku Asseco skierowało na ten cel 215,8 mln zł, co dało 2,60 zł dywidendy na jedną akcję.

Podobną stopę co lider branży IT oferuje ważny przedstawiciel segmentu telekomunikacyjnego – Orange Polska. Na każdą akcję przypadnie 0,50 zł. Dzień dywidendy to 25 czerwca, a wypłaty 9 lipiec. Spółka opublikowała już wyniki za I kwartał tego roku. Zysk netto wyniósł 171 mln zł wobec 86,8 mln zł konsensusu i 271 mln zł uzyskanych rok wcześniej. Na jego wysokość zysku korzystnie przełożył się spadek kosztów finansowych netto o 61 mln zł r/r w połączeniu z niższymi kosztami amortyzacji (o 40 mln zł rok do roku) wynikającymi z wydłużenia ekonomicznej użyteczności niektórych aktywów. Należy też pamiętać, że w I kwartale 2014 roku Orange Polska sprzedała portal Wirtualna Polska, odnotowując na transakcji 191 mln zł zysku.

Na koniec warto odnotować odcięcie wysokiej dywidendy od kursu akcji Energi. Ustalenie prawa do dywidendy wyznaczono na 7 maja, ale trzeba mieć na uwadze ubiegłoroczną zmianę cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 (T, czyli dzień zawarcia transakcji + dwa dni robocze). Środki na kontach akcjonariuszy spółki energetycznej pojawia się 21 maja. W tym roku do podziału trafiło 596,3 mln zł z zysku za 2014 rok, czyli 1,44 zł na akcję (stopa ok. 6 proc.). Z zysku za 2013 r. Energa przeznaczyła 414,07 mln zł do podziału między akcjonariuszy, czyli 1 zł na akcję. Niedawno nowy zarząd Energi podtrzymał długoterminową politykę dywidendową.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półtocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półtocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, energa, orangepl, PCCRokita, Pekao, polwax, pragmafa, Wadex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR