8 nowych rekomendacji dla spółek z sektora bankowego

Omawiane walory: , , , , , , ,

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku zaktualizowała zalecenia i ceny docelowe dla akcji 8 czołowych spółek z sektora bankowego. Wskazanie kupu otrzymały w sumie 4 banki: Pekao, Alior, Santander BP i PKO BP.

Według analityków Haitong Bank, perspektywy polskiego sektora bankowego mogą się nieco pogorszyć. Rynek oczekuje, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 3,6 proc. r/r, a w 2020 r. o 3,0 proc., wobec wzrostu o 4,8 proc. w 2018 r. Konsumpcja indywidualna i inwestycje powinny utrzymać się na wysokim poziomie, przy czym ten drugi czynnik będzie napędzany głównie przez sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien utrzymać się na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem portfela walutowych kredytów hipotecznych). Płynność pozostaje zadowalająca, ze wskaźnikiem L/D w okolicach 100 proc. Jednocześnie analitycy zauważają, że wzrosło ryzyko potencjalnego paraliżu płynnościowego w sektorze bankowym (banki komercyjne/spółdzielcze) oraz w instytucjach finansowych (SKOK-i), co może doprowadzić do wyższy składek na BFG.

Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę na potencjał wzrostowy dla zysków i oczekują, że raportowany zysk netto analizowanych banków wzrośnie w 2019 r. o 5 proc. r/r, wobec 11 proc. w tym roku. Choć jest to szacunek o 5 proc. poniżej konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika zysków będzie hamowana częściowo przez presję na obniżenie prowizji i opłat oraz wyższe koszty ryzyka, ponieważ banki nadal budują zabezpieczenie na wypadek spowolnienia wzrostu PKB. Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki, takie jak ponadprzeciętne zagęszczenie RWA (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP).

Ponieważ w 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, analitycy Haitong Bank dostrzegają ryzyko, że wróci temat uregulowania kredytów frankowych. Przyznają przy tym, że biorąc pod uwagę propozycję prezydencką, ryzyka związane z konwersją kredytów walutowych wydają się być pod kontrolą, ale ich zdaniem rynek całkowicie ignoruje tę kwestię. Analitycy uważają, że rynek uwzględnił już w cenach oczekiwaną do pierwszego kwartału 2020 r. podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wraz ze wzrostem inflacji. Indeks WIG Banki spadł od początku roku o 11,6 proc., co daje pewne względne okazje do kupna. Sektor wydaje się być na rok 2019 odpowiednio wyceniany, ze wskaźnikiem P/E na poziomie 13,2 oraz z uzasadnioną premią w stosunku do innych banków z regionu CEE w wysokości 18 proc. (według konsensusu Bloomberga).

W wypadku Banku Pekao biuro utrzymało zalecenie kupuj, z ceną docelową skorygowaną w dół o 1 proc. do 137,30 zł. Bieżący kurs akcji na GPW to 110,15 zł.

– Cena akcji Pekao znalazła się pod presją z powodu doniesień rynkowych dotyczących potencjalnego przejęcia Getin Noble Banku, które ostatecznie zostały zdementowane. Analitycy Haitong Bank doceniają potencjał restrukturyzacyjny Pekao i wzrost udziału w rynku detalicznym, który przekłada się na rentowność spółki. Zwracają uwagę również na stabilną pozycję kapitałową z wyższą od średniej dywidendą oraz marginalne zaangażowanie w kredyty frankowe. – uważa Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Zalecenie kupuj obronił też Alior Bank. W jego wypadku skala obniżki wyceny wyniosła 9 proc. do 78,90 zł. Na rynku za jeden walor banku trzeba zapłacić obecnie 56,70 zł.

– Wygląda na to, że Alior został nadmiernie ukarany z powodu rynkowych spekulacji dotyczących ewentualnych akwizycji, które nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego, potencjalnej kary od KNF i konieczności utworzenia dodatkowych rezerw netto. Najważniejszymi atutami pozostają: jedno z trzech najwyższych ROE na poziomie 10,8 proc. i ponad przeciętny wzrost zysku netto w latach 2017-20, z CAGR na poziomie 22 proc. – czytamy w raporcie z 17 grudnia.

Kolejnym bankiem z zaleceniem kupuj jest Santander Bank Polska. Biuro podniosło też wycenę jedne akcji o 2 proc. do 398,20 zł. We wtorek po południu za jeden walor spółki płacono 370,60 zł.

– Analitycy Haitong Bank doceniają dwucyfrowe skorygowane ROE (11 proc.), potencjał redukcji kosztów po fuzji z Deutsche Bankiem oraz poprawę perspektywy dywidendowej, ze spodziewaną wypłatą dywidendy w wysokości 50 proc. już w 2019 r. – czytamy w raporcie Haitong Banku.

Stawkę branżowych faworytów Haitong Banku zamyka PKO BP. Biuro w najnowszym raporcie podniosło cenę docelową banku o 5 proc. do 44,50 zł. Bieżący kurs akcji na GPW to 41,20 zł.

– Analitycy doceniają poprawę perspektywy dywidendowej banku i wysoki CAGR zysku netto w wysokości 13 proc. na lata 2017-20. Kurs spółki znajduje się pod presją z powodu doniesień prasowych, że może ona zostać zaangażowana w rozwiązywanie problemów płynnościowych sektora. – czytamy w raporcie.

Z grona faworytów wypadł za to Bank Handlowy. Biuro obniżyło zalecenie z kupuj do neutralnie, cenę docelową ścięło o 14 proc. do 67,70 zł. We wtorek za jeden walor Handlowego trzeba zapłacić 69 zł.

– Największe rozczarowanie w nowej strategii wynika z rezygnacji z największego atutu spółki, czyli obniżenie perspektywy dla potencjalnej wypłaty dywidendy do 75 proc. ze zwyczajowych 100 proc. – wskazuje Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Zalecenie neutralnie utrzymano w wypadku akcji ING Banku Śląskiego. Biuro ścięło tez cenę docelową o 5 proc. do 184,60 zł.

– Analitycy Haitong Bank doceniają ponadprzeciętną rentowność banku i wzrost akcji kredytowej. Ale te pozytywne czynniki są neutralizowane przez stosunkowo niskie wskaźniki kapitałowe, które mają swoje odbicie w poziomie dywidendy, oraz wysoką wycenę banku. – czytamy w raporcie.

Zalecenie sprzedaj otrzymały mBank i Millennium Bank. W obu wypadkach biuro obniżyło tez ceny docelowe – w wypadku mBanku o 8 proc. do 366,40 zł, a Millennium o 7 proc. do 8,10 zł.

– Najważniejszą przeszkodą dla mBanku jest niewystarczająca rentowność (koszt kapitału>ROE), z brakiem możliwości zwiększenia rentowności poprzez na przykład wypłatę wyższej dywidendy zablokowanej z powodu ponadprzeciętnego zaangażowania w kredyty frankowe. – czytamy w raporcie.

– Zdaniem analityków Haitong Bank przejmowany Eurobank jest dobrym taktycznym uzupełnieniem dla Millennium, ale uważają, że jest to już informacja zdyskontowana przez rynek. Zysk netto w 2019 r. znajdzie się pod presją kosztów integracyjnych, które bank planuje ponieść z góry. Według szacunków Haitong Bank wyniesie około 180 mln zł. Ekspozycja na kredyty frankowe pozostaje na wysokim 25 proc. poziomie po przejęciu. To powoduje, że wypłacana pierwszy raz od dłuższego czasu dywidenda za rok 2019 będzie nadal niska tj. 20 proc., za 2018 rynek nie powinien oczekiwać dywidendy. – czytamy dalej.

Raport z rekomendacjami dla 8 banków powstał 17 grudnia 2018 r. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Marek Lusztyn zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa Banku Pekao

  Marek Lusztyn złożył rezygnację ze skutkiem na datę przyszłą, tj. na dzień 30 czerwca 2020 r., z funkcji wiceprezesa Banku PEKAO nadzorującego działalność pionu zarządzania ryzykami, jak również ze składu zarządu.

 • Pekao: Obniżki stóp przez RPP obniżą wynik finansowy grupy o ok. 650-700 mln zł

  Trzy obniżki stóp procentowych, przeprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej od marca do maja br., zmniejszą wynik finansowy netto Grupy Banku PEKAO w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 pb.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • RPP obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc.

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe - do 0,1 proc. z 0,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Po posiedzeniu nie odbędzie się konferencja prasowa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR