9 chrupiących spółek z odchudzonej branży spożywczej

Rynkowi eksperci łakomym okiem spoglądają na zagłodzony sektor spożywczy. Ich zdaniem okres zaciskania pasa jest już za branżą, a kursy akcji producentów żywności już wkrótce zaczną ustawiać się pod żniwa przypadające w IV kwartale.

Branża spożywcza to tegoroczny outsider giełdowego parkietu. Indeks WIG-Spożywczy stracił od stycznia ponad 26 proc. i w tej niechlubnej statystyce nie ma sobie równych. Jego piętą achillesową są ukraińskie spółki o profilu rolno-spożywczym, których kursy akcji przeszły głęboką zapaść, wywołaną kryzysem i działaniami wojennymi u naszego wschodniego sąsiada. Rykoszetem oberwało się także notowaniom rodzimych producentów żywności, ponieważ na rynku pojawiły się obawy, że kryzys na Wschodzie postawi pod presją marże naszych spółek.

Przecena sprawiła, że branża spożywcza zaczęła atrakcyjnie się prezentować na tle innych sektorów pod względem giełdowych wskaźników. Stosunek C/WK dla spółek należących do WIG-Spożywczego wynosi niespełna 1, a kroczące C/ZO to 6,5. Wśród ekspertów pojawiły się głosy, że awersja do sektora jest przesadzona. Dodają, że szansa na wyhamowanie podaży powinna pojawić się w IV kwartale.

– Są dwa czynniki, które decydują o negatywnym nastawieniu rynku do sektora spożywczego. Pierwszy ma związek z konfliktem rosyjsko ukraińskim, czego pochodną jest embargo na nasze produkty rolno-spożywcze. Drugi wynika ze spadku cen żywności. Niemniej w IV kwartale spodziewam się odbicia kursów akcji spółek spożywczych. W mojej ocenie sprzyjać temu powinna poprawa ogólnej koniunktury na giełdzie w ostatnim kwartale tego roku. Należy pamiętać, że końcówka roku jest okresem żniw dla spółek spożywczych, co powinno dodatkowo przemawiać za odbiciem. Korzystać z tego powinni producenci słodyczy – Colian, Mieszko czy Wawel. W sektorze mięsnym spodziewałbym się presji na marże i stąd zainteresowanie bardziej przesunąłbym na spółki z sektora rybnego. – mówi Wojciech Kowalski, analityk Domu Maklerskiego EFIX.

wykres_WIG_Spozywczy

>> Wszystkie spółki z sektora informatycznego znajdziesz w jednym miejscu >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów oprogramowania w StockWatch.pl

Lektura wyników poszczególnych spółek cukierniczych ma jednak różne smaki. Colian w II kwartale miał słodką dwucyfrową dynamikę przychodów oraz zysku EBITDA względem danych z zeszłego roku. Warto zwrócić uwagę, że na prostą wychodzi kulejący segment napojów. Zarząd przy okazji ostatniego raportu zapowiedział, że segment napojowy będzie w 2014 roku zyskowny. Gorzką niespodziankę sprawił natomiast Wawel. W I półroczu nastąpił regres przychodów i zysków. Sprzedaż skurczyła się o niecały 1 proc., zysk EBIT o 9 proc., a zysk netto o prawie 5 proc. >> Sprawdź jak Colian poradził sobie w I półroczu

– Od początku roku wartość akcji Wawelu spadła o 17 proc. Rynek zdyskontował więc pogorszenie wyników. Obecnie akcje wyceniane są na 1.008 zł za jedną, co daje kapitalizację 1,52 mld zł. Przy spółce generującej tak stabilny cash flow, bez zadłużenia, z dobrą rentownością spokojnie można oczekiwać 10-proc. stopy zwrotu. Daje to oczekiwania powtarzalnego zysku netto w wysokości 150 mln zł. Niestety, suma zysku netto za cztery ostatnie kwartały to jedynie 78 mln zł. Wyraźnie widać więc, że rynek dalej widzi szanse na dalsze dynamiczne wzrosty zysków. Wawel przez następne 3-4 lata musi rosnąć w tempie 15-20 proc., aby dogonić wycenę rynkową. – ocenia Damian Pawłowski, analityk StockWatch.pl. >> Zobacz całe omówienie wyników Wawelu za I półrocze 2014 r.

Nie tylko analitycy i inwestorzy giełdowi widzą potencjał w wybranych spółkach spożywczych. Apetyt na akcje mają też inwestorzy branżowi. Widać to po ostatnich wezwaniach na akcje Mieszka oraz PKM Duda. Wezwanie na mięsną spółkę ogłosił Cedrob. Krajowy lider produkcji mięsa i wyrobów drobiowych chce skupić prawie 6,4 mln akcji Dudy, czyli 23 proc. kapitału. Oferowana cena wynosi 7,40 zł. W rezultacie Cedrob zwiększyłby swój stan posiadania do 32,99 proc. akcji i głosów. Z kolei niedawno Bisantio Investments, spółka litewskiego biznesmena Vladasa Numavičiusa, wezwała pozostałych akcjonariuszy do sprzedaży blisko 13,9 mln walorów stanowiących 34,01 proc. kapitału akcyjnego Mieszka. Właśnie tyle brakuje do osiągnięcia 100-proc. stanu posiadania. Za każdą akcję inwestor zapłaci 3,69 zł. Dla porządku należy jeszcze przypomnieć o trwającym do 3 października wezwaniu na ponad 26-proc. pakiet akcji Bakallandu. Wzywającym jest grupa akcjonariuszy, wśród których jest prezes Marian Owerko. Oferowana cena w wezwaniu to 2,80 zł.

– Słabe otocznie sprawia, że branża ta generalnie nie jest lubiana przez inwestorów. Niemniej przecena sprawiła, że niektóre spółki wyglądają atrakcyjnie pod względem wskaźników giełdowych. Do tego grona zaliczyłbym Graala, PKM Duda czy Otmuchów. W pierwszej ze spółek oczekiwałbym poprawy marż w związku ze spadkiem cen łososia. O atrakcyjności wyceny PKM Duda może świadczyć zainteresowanie ze strony inwestora branżowego, który ogłosił wezwanie, wierząc w potencjał spółki. Natomiast Otmuchów wyróżnia się poprawą rentowności. Z kolei rozczarowaniem może być Wawel, który wcześniej przyzwyczaił do systematycznej poprawy wyników, a ostatnio na trudnym rynku zmaga się ze stagnacją. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Z ostatnich rekomendacji wynika, że maklerzy zaczynają znowu interesować się sektorem mięsnym. Tegoroczna przecena na kursach tych spółek miała w dużej mierze podłoże psychologiczne i wynikała z obaw o skutki rosyjskiego embarga na mięso. Tymczasem pod koniec sierpnia analitycy Trigon DM wydali rekomendację kupuj akcje ZM Kania oraz trzymaj walory Tarczyńskiego. Biuro preferuje pierwszą ze spółek, ze względu na wyższą ekspozycję sprzedaży w bardziej perspektywicznym kanale nowoczesnym oraz większą dywersyfikację oferty produktowej, podczas gdy w spółce Tarczyński oczekuje w kolejnych kwartałach erozji marż w związku ze zwiększaniem udziału sprzedaży w handlu nowoczesnym. Inne preferencje w sektorze ma BM BGŻ. To biuro zaleca kupuj dla spółek PKM Duda i Tarczyński oraz neutralnie dla ZM Kania. >> Zobacz analizę najnowszego raportu ZM Kania

– Po sezonowym odbiciu w II i III kwartale br. zgodnie z prognozami Wydziału Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych BGŻ możemy obserwować ponowny spadek cen mięsa wieprzowego pod koniec roku. Tym samym jest to korzystna sytuacja wpływająca na poprawę marży przetwórców mięsa, analizowanych w tym raporcie. Ponadto żadna z omawianych spółek nie posiadała znacznej ekspozycji eksportowej na zamkniętych ostatnio rynkach, dlatego embargo na polską wieprzowinę nie wpływa bezpośrednio na ich działalność. – czytamy w raporcie BM BGŻ.

wykres

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bakalland, colian, duda, graal, kania, mieszko, otmuchow, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR