W poniedziałek nastroje na rynkach akcyjnych były wzburzone po tąpnięciu w Chinach ze względu na obawy związane z tamtejszym rynkiem nieruchomości. Ceny mieszkań wzrosły w ubiegłym miesiącu najwolniej w tym roku, co przypomniało rynkom o wydarzeniach z końca poprzedniej dekady, kiedy to właśnie rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych rozpoczął ostatni poważny kryzys finansowy na globalnych rynkach. Dodatkowo praktycznie wszyscy oczekują podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co z jednej strony może być negatywną oznaką dla rynku kapitałowego, gdyż zwiększa koszty kredytowania dla inwestorów.
Z drugiej strony rynek w dalszym ciągu żyje oczekiwaniami względem polityki Donalda Trumpa. Po pierwsze, stymulacją fiskalną dla gospodarki, obniżką podatków oraz obietnicą jednorazowego niskiego 10-proc. podatku od zysków amerykańskich przedsiębiorstw zza granicy. Dzisiaj jednak rynek ewidentnie widzi raczej rozczarowanie ze strony podstawy Rezerwy Federalnej oczekując w dalszym ciągu ostrożnego podejścia, co do perspektyw gospodarczych, które mogą skutkować skromnymi oczekiwaniami w kwestii dalszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Podwyżka stóp w środę jest niemal pewna, dlatego dla inwestorów liczyć się będzie przede wszystkim dalsza ścieżka podwyżek.
Na koniec sesji widzimy spore wzrosty na europejskich rynkach, gdzie niemiecki DAX zyskuje 0,85 proc., francuski CAC 40 wzrasta o 0,94 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 1,25 proc., natomiast włoski FTSE MIB dzięki pozytywnym oczekiwaniom, co do ratowania sytuacji włoskich banków zyskuje aż 2,19 proc. Sytuacja na Wall Street jest również całkiem dobra, w szczególności, że indeksy znalazły się na nowych historycznych szczytach. S&P 500 zyskuje 0,61 proc., DJIA wzrasta o 0,46 proc., natomiast Nasdaq rośnie o 1,18 proc.
Bardzo dobra sesja miała również miejsce na warszawskim parkiecie. Wśród indeksu blue chipów zyskiwał przede wszystkim Eurocash, którego akcje podrożały o 7,3 proc. O spółce jest ostatnio głośno ze względu na zastrzeżenia UOKiK w stosunku, co do przejęcia przez spółkę firmy EKO Holding. Z drugiej strony traciły dzisiaj takie spółki jak Alior Bank oraz CCC. Sam WIG20 na zakończeniu sesji zyskał aż 1,96 proc.
Komentarz przygotował: Michał Stajniak, analityk rynków finansowych XTB