Advanced Graphene Products z IPO chce pozyskać 8,2 mln zł

Omawiane walory:

Polski producent grafenu płatkowego i powierzchniowego z unikalną i opatentowaną technologią HSMG ruszył z pierwszą ofertą publiczną akcji, w ramach której oferuje inwestorom 817.750 akcji serii C nowej emisji. AGP planuje pozyskać około 8,2 mln zł brutto, które przeznaczy m.in. na zwiększenie i rozwój mocy produkcyjnych, a także kontynuację prac B+R w najbardziej perspektywicznych obszarach swojej produkcji.

Fot. fb/Advanced Graphene Products

Na NewConnect wybiera się ciekawa spółka technologiczna. Mowa o Advanced Graphene Products, czyli producencie dwóch znanych form grafenu: płatkowego (GO – tlenek grafenu, rGO – zredukowany tlenek grafenu) oraz powierzchniowego w oparciu o własną, opatentowaną technologię produkcji na ciekłym metalu – HSMG. Spółka posiada zaplecze naukowe oraz organizacyjne do komercjalizacji zastosowań grafenu na skalę przemysłową. Moce produkcyjne pozwalają AGP na roczną produkcję 100 kg grafenu płatkowego oraz 150 m2 grafenu powierzchniowego w ciągu jednej zmiany.

Advanced Graphene Products opracowuje produkty wspólnie z partnerami komercyjnymi i współpracuje m.in. z firmami: Ciech, Frako-Term, GM Color, PolWax, GRM Systems oraz Pimar Plastics. Spółka zawarła już pierwsze kontrakty na opracowanie zastosowań komercyjnych grafenu m.in. z Engineo (spółka R&D z branży rowerowej powiązana z Kross) czy Europejską Agencją Kosmiczną.

– Nasz model biznesowy zakłada globalną ekspansję oraz dostarczanie wypracowanych aplikacji grafenu do klientów na całym świecie.  Planujemy multiplikowanie zastosowań wytwarzanego przez nas grafenu i tym samym pozyskanie kolejnych kontrahentów i partnerów. W ten sposób dążymy do sytuacji, w której zdobyty know-how pozwoli na znalezienie kolejnych możliwości zastosowań, a następnie ich komercjalizacji. Należy podkreślić, że na każdym etapie naszych prac, w pipeline będzie znajdować się określona ilość procedowanych projektów tak, aby zapewnić ich zastępowalność,  gdy część zostanie skomercjalizowana i trafi do produkcji czy to pilotażowej czy przemysłowej. Na rok 2021 najważniejsze cele z tym związane to m.in. osiągnięcie pięciokrotnego wzrostu mocy produkcyjnych i wdrożenie pierwszych pilotażowych komercjalizacji opracowanych przez Spółkę aplikacji, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie kilku milionów złotych przychodów ze sprzedaży. W realizacji tego celu pomoże zawarta umowa ramowa z firmą Engineo sp. z o.o. o współpracy handlowej w zakresie sprzedaży wyprodukowanego przez nas grafenu, który znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle rowerowym m.in. w karbonowo-grafenowych ramach rowerowych dla marki KROSS – mówi Maciej Gałązka, prezes zarządu Advanced Graphene Products SA.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Aktualnie w portfolio projektowym spółki znajduje się 8 projektów, spośród których dwa już wkrótce zostaną wdrożone do produkcji pilotażowej. Spółka przewiduje, że w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia pełnej produkcji pilotażowej będzie w stanie generować ok 11-14 mln zł przychodów, przy EBITDA na poziomie ok. 2-5 mln zł. Potencjał marży brutto w zależności od produktu to ok. 35-50 proc.

Historycznie przychody spółki związane były głównie z kontraktowym prowadzeniem prac R&D i sprzedażą grafenu na cele badawcze – kształtowały się na poziomie kilkuset tysięcy złotych rocznie. W 2020 r. spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 297 tys. zł, co stanowiło spadek o 56,3 proc. co było związane z pandemią COVID-19, która – w następstwie szukania oszczędności przez podmioty trzecie, spowodowała znaczne zmniejszenie nakładów na prowadzone na świecie prace badawczo-rozwojowe.

 – Działalność spółki dotychczas rozwijała się zgodnie z przyjętą strategią. W ostatnich latach jej przychody ze sprzedaży systematycznie rosły. Ten wynik został wyhamowany przez pandemię w 2020 roku. Jednakże pomimo jej wpływu, podjęliśmy kolejne działania zmierzające do uruchomienia pierwszych produkcji masowych dla naszych partnerów biznesowych. Pierwszą pilotażową sprzedaż chcemy uruchomić w II połowie 2021, obejmie ona nie więcej niż 5 produktów. Ten pipeline podpisanych już oraz negocjowanych obecnie kontraktów to potencjał na roczną sprzedaż o wartości ok. 11 do 14 mln zł. Naszym celem jest uruchomienie komercjalizacji przynajmniej 2-3 projektów, dzięki czemu w najbliższych pięciu latach moglibyśmy rocznie generować ok 35 mln zł przychodów z każdego z nich. Jesteśmy zdeterminowani by ten pułap osiągnąć i do niego dążyć – mówi Maciej Gałązka.

Spółka powstała w 2012 r., kiedy to jej zespół na czele ze znanym naukowcem i innowatorem prof. dr hab. inż. Piotrem Kulą opracował przełomową metodę metalurgiczną wytwarzania grafenu wielkopowierzchniowego HSMG. Trzy lata później AGP zrealizowała pierwszą sprzedaż grafenu, a rok później uzyskała ochronę patentową na swój wynalazek na terenie Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Od 3 lat Spółka prowadzi prace z partnerami komercyjnymi nad opracowaniem technologii zastosowania grafenu w wybranych segmentach przemysłu o największym potencjale. AGP opracowała produkcję dwóch form grafenu: płatkowego (GO, rGO) – przeznaczonego do wielkoskalowych zastosowań np. w kompozytach węglowych stosowanych np. w elementach sprzętu sportowego, oraz powierzchniowego (metoda HSMG) przeznaczonego do zastosowań o dużych wymaganiach.

 – Grafen to jeden z najciekawszych materiałów przyszłości o grubości atomu węgla. Jest wyjątkowo elastyczny, jest półprzewodnikiem o zerowej przerwie energetycznej, świetnie przewodzi ciepło i jest transparentny. Korzystając z doświadczeń międzynarodowych naukowców, opracowaliśmy własną, unikalną metodę wytwarzania grafenu. Wspólnie z producentami z branży takich jak: akcesoria sportowe, chemia czy elektronika opracowaliśmy prototypy jego zastosowania. Co istotne, ciągle pojawiają się pomysły na nowe pola jego aplikacji. Praca naukowa Spółki oraz wysiłki zarządu zmierzające do komercjalizacji przyniosły już pierwsze kontrakty oraz listy intencyjne. Wszyscy rozumiemy, że wdrażanie innowacyjnych technologii to zwykle długofalowy proces, ale w przypadku AGP jest on już za nami i właśnie przechodzimy do etapu pilotażowego wdrażania naszych rozwiązań w przemyśle – mówi prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek współudziałowiec AGP.  

W przypadku objęcia wszystkich nowo emitowanych akcji, ich udział w kapitale zakładowym spółki wyniesie 16 proc. Zapisy na akcje serii C odbywać się będą po cenie maksymalnej 10 zł sztukę.

Harmonogram oferty Advanced Graphene Products

Termin Wydarzenie
4 maja 2021 Rozpoczęcie przyjmowania zapisów i wpłat w transzy małych inwestorów
17 maja 2021 r., do godz. 18:00 – w przypadku zapisów składanych w wersji papierowej i do godz. 24:00 – w przypadku zapisów składanych elektronicznie Zakończenie przyjmowania zapisów w transzy małych inwestorów

17 maja 2021 do godz. 24:00

Zakończenie przyjmowania wpłat w transzy małych inwestorów

od 13 maja do 18 maja 2021 do godz. 15:30 Budowa księgi popytu (book-building) wśród inwestorów wybranych przez Firmę Inwestycyjną
do 19 maja 2021 do godz. 12:00 Ustalenie ceny emisyjnej i ustalenie liczby akcji nowych w podziale na poszczególne transze
19 maja 2021 Rozpoczęcie przyjmowania zapisów i wpłat w transzy dużych inwestorów
21 maja 2021 r., do godz. 18:00 – w przypadku zapisów składanych w wersji papierowej i do godz. 24:00 – w przypadku zapisów składanych elektronicznie Zakończenie przyjmowanie zapisów w transzy dużych inwestorów
21 maja 2021 do godz. 24:00 Zakończenie przyjmowanie wpłat w transzy dużych inwestorów

24 maja 2021

Ewentualne przyjmowanie zapisów i wpłat od inwestorów zastępczych

do 25 maja 2021 Przydział akcji nowych oraz podanie do publicznej wiadomości wyników oferty publicznej
do 28 maja 2021

Ewentualny zwrot nadpłaconych kwot (w przypadku nadsubskrypcji lub wystąpienia różnicy pomiędzy ceną maksymalną, a ceną emisyjną)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o AdvancedGrapheneProducts)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR