Akcje Bogdanki i Enei tanieją po decyzji o cięciu produkcji węgla

Omawiane walory: ,

Prezes Artur Wasil w rozmowie z PAP poinformował, że Bogdanka zmniejszyła dobową produkcję węgla o 25 proc. Ograniczenie w produkcji obowiązuje do końca lutego, ale spółka nie wyklucza, że okres ten zostanie przedłużony. W środę kurs akcji Bogdanki spada o blisko 14 proc.

bogdanka,węgiel,wydobycie,spadek

(Fot. spółka)

– Podjęliśmy decyzje, które w sposób elastyczny i racjonalny dostosowują naszą bieżącą produkcję do aktualnej sytuacji na rynku węgla. W ich efekcie zmniejszyliśmy dobową produkcję do około 24 tys. ton, tj. ograniczyliśmy ją o ok. 25 proc. w perspektywie do końca miesiąca – powiedział prezes Bogdanki PAP Biznes.

Jak dodaje prezes kopalni, niższe zapotrzebowanie na węgiel to efekt ciepłej zimy i mniejszego zużycia energii elektrycznej.

– W naszej ocenie, obecna sytuacja na rynku ma charakter przejściowy – dodał prezes.

Według prezesa Bogdanki ograniczenia w produkcji będą funkcjonować do końca lutego, ale niewykluczone jest ich przedłużenie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Prezes Wasil podkreśla, że zmniejszenie produkcji nie wpłynie na zakładany przez Bogdankę w strategii średnioroczny poziom produkcji, choć spółka jeszcze go nie opublikowała. W styczniu prezes powiedział, że spółka chciałaby by produkcja była zbliżona do zeszłorocznego wyniki, czyli 9,4 mln ton węgla.

Kurs akcji Bogdanki spada o 14,6 proc. Za jeden walor spółki zapłacimy obecnie 21,65 zł. O 1,8 proc. do 6,84 zł spada kurs akcji głównego akcjonariusza Bogdanki, czyli Enei.

Bogdanka jest polskim producentem węgla kamiennego zlokalizowanym w najbardziej zasobnej w węgiel części Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Sprzedawany surowiec energetyczny stosowany jest głównie do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i wytwarzania cementu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, Enea, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR