Akcje Duonu pod kreską po mieszanych wynikach za III kwartał

Omawiane walory:

Dostawca gazu i energii elektrycznej zanotował drugi z rzędu kwartał spadku zysków. Duon oczekuje poprawy wyników w IV kwartale, a pomóc w tym mają korzystne uwarunkowania rynkowe i znaczna rozbudowa portfela klientów gazowych.

W III kwartale zysk netto Grupy Duon spadł w ujęciu r/r o 10,4 proc. do 5,4 mln zł. Niemniej zysk okazał się wyższy od konsensusu PAP o prawie 40 proc. Zysk EBIT skurczył się o 27,7 proc. do 5,3 mln zł. Tu rezultat okazał się niższy od prognoz rynkowych o 12,2 proc. Wielkość przychodów też nie sprostała oczekiwaniom rynku. Poziom 173,9 mln zł to 9,8 proc. poniżej konsensusu, choć 11,3-proc. wzrost r/r.

W minionym kwartale segment infrastruktury wypracował 32,1 mln zł przychodów i 3,7 mln zł EBITDA. Rok wcześniej było to odpowiednio 34,8 mln zł i 2,3 mln zł. Wzrost zysku został osiągnięty przede wszystkim dzięki zmniejszeniu kosztów pozyskania gazu w wyniku obniżki cen rynkowych, a także uruchomienia możliwości importowych LNG z Kaliningradu pod koniec 2014 r. Przychody segmentu obrotu wzrosły z 120 mln zł do 142 mln zł, dzięki sprzedaży gazu TPA. Liczba pozyskanych odbiorców gazu TPA zwiększyła się z poziomu 2 tys. na koniec pierwszego półrocza br. do 3 tys. na koniec września. EBITDA segmentu obrotu w III kwartale wyniosła 3,8 mln zł. Rok wcześniej zysk wyniósł 6,6 mln zł i obejmowała nadzwyczaj wysokie zyski na handlu hurtowym gazem.>> Sprawozdanie finansowe Duonu znajdziesz tutaj

Wyniki trzeciego kwartału są zgodne z naszymi oczekiwaniami i przybliżają nas do realizacji rocznej prognozy. Dzięki korzystniejszym uwarunkowaniom rynkowym i znaczącej rozbudowie portfela klientów gazowych spodziewamy się bardzo dobrych wyników w czwartym kwartale, znacząco lepszych niż w roku ubiegłym w tym samym okresie. Od przyszłego roku do wyników Grupy w widocznie pozytywny sposób zacznie kontrybuować sprzedaż do nowych klientów, pozyskiwanych w wyniku udanej integracji z przejętą przez nas w grudniu 2014 r. AMB Energią w obszarze gazu i energii elektrycznej TPA. Ponadto na przełomie roku planujemy otwarcie dwóch nowych stacji regazyfikacji LNG, dzięki którym istotnie zwiększy się wolumen sprzedaży LNG. – mówi Mariusz Caliński, prezes Duonu.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Prezes na konferencji prasowej powiedział, że Duon planuje w ciągu pięciu najbliższych lat zainwestować w segmencie infrastruktury około 90 mln zł. Spółka zamierza zwiększyć sprzedaż gazu poprzez własną infrastrukturę o 50 proc., do 120 mln m sześc. rocznie .

Spółka przy okazji publikacji raportu podtrzymała tegoroczną prognozę wyników. Zgodnie z szacunkami zysk netto ma wynieść 23,6 mln zł, zysk operacyjny 35 mln zł, EBITDA 43,6 mln zł, a przychody 818,9 mln zł. Po trzech kwartałach dorobek wynosi odpowiednio 18,1 mln zł, 24,5 mln zł, 31 mln zł i 597 mln zł. We wtorek akcje Duonu tracą nawet 4 proc. Jeszcze mocniej, bo nawet w dwucyfrowym tempie spadały notowania przy prezentacji wyników za II kwartał, które rozczarowały rynek. W tym roku akcje spółki zyskały blisko 70 proc., ale od sierpnia widoczny jest regres.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Duonu

wykres_duon

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Duon, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest wezwanie na wszystkie akcje Duonu po 3,85 zł za sztukę

  Fiński koncern energetyczny położył na stole 445 mln zł za wszystkie akcje DUONu. Analitycy Raiffeisen Brokers nie wykluczają, że oferta skusi inwestorów i wezwanie zakończy się sukcesem.

 • 6 świeżych spółek w styczniowym portfelu DM BOŚ

  W cyklicznym portfelu analityków DM BOŚ pojawili się nowicjusze - 11 bit studios, DUON, Midas, Ronson, Sanok i Unibep. W sumie na liście styczniowych faworytów mamy 21 spółek.

 • WIG20 balansuje na krawędzi, po wynikach rosną PGE i Eurocash

  Polska giełda jest w kropce. Mimo że liczba spółek z mocnymi wynikami za III kwartał rośnie, a napięcie wokół sytuacji politycznej w kraju spada, indeksom wciąż brakuje paliwa do solidnego odbicia. We wtorek ponownie ważą się losy WIG20, któremu zostało już tylko kilka punktów zapasu do arcyważnego wsparcia na poziomie 2.000 pkt.

 • FED i wyniki spółek w centrum uwagi, w grze Bogdanka i Idea Bank

  W środę inwestorzy skupiają uwagę na prognozach przed wieczornym komunikatem FED-u oraz analizach najnowszych danych fundamentalnych giełdowych spółek. W Stanach sprawozdaniem podzielił się Apple, a w Polsce raportem za III kwartał poczęstowały takie spółki jak Budimex, Assceco Business Solutions, Radpol, Żywiec czy Idea Bank.

 • Rynkowa sprężyna napina się przed FED, w grze Hawe i Duon

  Im bliżej czwartkowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych w USA, tym emocje wśród inwestorów większe. W Warszawie z atmosfery wyczekiwania korzysta kapitał spekulacyjny. Z czołówek serwisów informacyjnych nie schodzi też temat kontrowersji wokół poniedziałkowego wezwania Enei na akcje Bogdanki. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR