WIG20 balansuje na krawędzi, po wynikach rosną PGE i Eurocash

Omawiane walory: , , , , ,

Polska giełda jest w kropce. Mimo że liczba spółek z mocnymi wynikami za III kwartał rośnie, a napięcie wokół sytuacji politycznej w kraju spada, indeksom wciąż brakuje paliwa do solidnego odbicia. We wtorek ponownie ważą się losy WIG20, któremu zostało już tylko kilka punktów zapasu do arcyważnego wsparcia na poziomie 2.000 pkt.

Warszawski rynek zaliczył kapryśny początek tygodnia. W poniedziałek po udanym starcie główne indeksy szybko zawróciły na południe, a WIG20 zszedł poniżej psychologicznej bariery 2.000 pkt. Punktem zwrotnym dla blue chipów okazała się popołudniowa konferencja prasowa PiS, podczas której poznaliśmy skład nowego rządu. Dla inwestorów kluczowym elementem była deklaracja przekazania teki wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego Mateuszowi Morawieckiemu, obecnemu prezesowi BZ WBK. Według zapowiedzi, będzie on koordynować całość polityki gospodarczej.

Ostatecznie główne indeksy zakończyły poniedziałkową sesję stratą w przedziale 0,3-0,4 proc. Znacznie większa skala przeceny miała miejsce na Zachodzie Europy. Niemiecki DAX i francuski CAC40 spadły po ok. 1,5 proc. Niemniej ujawnienie składu nowego rządu, w którym znaczna część postrzegana jest jako eksperci, to sygnał zmniejszenia niepewności politycznej w kraju. Dla inwestorów to bardzo ważna kwestia, ponieważ w ostatnich daniach i tygodniach czynnik polityczny był wskazywany, jako główna przyczyna słabości warszawskiego rynku.

Początek wtorkowej sesji na GPW upływa pod znakiem niewielkiej zmienności. Zapał do kupowania akcji ogranicza perspektywa publikacji ważnych danych z Chin na temat dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji w aglomeracjach. Odczyty pojawią się jutro rano, ale krajowi inwestorzy ze względu na przypadające w środę Święto Niepodległości będą mogli zareagować dopiero w czwartek. Na GPW uwaga koncentruje się na zachowaniu indeksu WIG20, który przed południem ma zaledwie 6 pkt. zapasu do arcyważnego wsparcia na poziomie 2.000 pkt. Jego ewentualne pokonanie będzie mocnym sygnałem do kolejnej fali wyprzedaży.

– Rynek doszedł już do fazy dosyć wyraźnego wyprzedania, niskie obroty wskazują, że presja podażowa jest raczej na wyczerpaniu. Brakuje jednak impulsów (tj. dobrych wiadomości), które poderwałyby indeksy w górę i zaktywizowały nowy kapitał do kupowania akcji. Publikowane wyniki spółek (dotychczas w większości dobre) nie są niestety bodźcem do zajmowania pozycji przez pasywnych ostatnio inwestorów, a kluczową kwestią pozostaje mitygacja ryzyka politycznego ciążącego nad warszawską giełdą już od wielu tygodni. – uważa Piotr Tukendorf z DM Deutsche Banku.

wykres_wig20

Na rynek trafiła też kolejna solidna porcja sprawozdań za III kwartał. Wśród spółek, które rano podzieliły się wynikami kwartalnymi warto zwrócić uwagę na PGE, PZU, Pekao, Eurocash i Duon.>> Wszystkie raporty spółek znajdziesz tutaj

Z przeceną po wynikach zmaga się dzisiaj PZU (-0,9 proc.). Zysk netto grupy spadł w trzecim kwartale br. do 510,9 mln zł, wobec 843,5 rok wcześniej. Rynkowy konsensus zakładał zysk w wysokości 525,9 mln zł. Ubezpieczyciel wypłacił w sumie 3,07 mld zł odszkodowań i świadczeń netto (konsensus: 3,05 mld zł). Wynik z inwestycji wyniósł 329,8 mln zł i był o 20,9 mln zł słabszy od oczekiwań.

– Efektywna stopa podatkowa wyniosła 22,7 proc. w wyniku czego zysk netto dla akcjonariuszy był o 2,9 proc. słabszy od konsensusu. Wyniki za trzeci kwartał, po oczyszczeniu o ponadprzeciętny CIT, oceniamy jako zbliżone do oczekiwań. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Znacznie lepiej po wynikach radzą sobie pozostałe blue chipy. Najmocniej rosną notowania PGE (+3 proc.). Trzeci kwartał 2015 r. dostarczył grupie energetycznej 6,914 mld zł przychodów. To przełożyło się na 4-proc. wzrost r/r i dało rezultat zbliżony do konsensusu PAP. EBITDA powiększyła się o 14,7 proc. do 1,995 mld zł i minimalnie przebiła prognozy rynkowe. Zysk netto podskoczył aż o 172 proc. do poziomu 1,029 mld zł. Konsensus zakładał 1,008 mld zł.>> Więcej na temat wyników PGE przeczytasz tutaj

O 0,8 proc. drożeją akcje banku Pekao, który w III kwartale wykazał 1.047,6 mln zł wyniku odsetkowego i 507,8 mln zł wyniku prowizyjnego. Oba rezultaty okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków. Na czysto spółka zarobiła dla akcjonariuszy 619,2 mln zł, o 4 proc. więcej od oczekiwań rynkowych.

Po zielonej stronie jest też Eurocash (+2,3 proc.). Handlowa grupa wykazała 5.487 mln zł zł skonsolidowanych przychodów. Wynik jest o 21,7 proc. lepszy r/r i o 1 proc. wyższy od konsensusu. Wzrostowa tendencja wystąpiła też na poziomie zysków. Na czysto spółka zarobiła 70,1 mln zł (zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej), wobec 57,5 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus PAP zakładał 67,6 mln zł zysku.

W gronie małych spółek z przeceną po wynikach zmaga się Duon (-2,8 proc.). W trzecim kwartale dostawca gazu i energii elektrycznej wykazał 173,9 mln zł przychodów, 5,3 mln zł EBIT i 5,4 mln zł zysku netto. Przed rokiem wyniki wyniosły odpowiednio: 156,3 mln zł, 7,3 mln zł i 6 mln zł. W raporcie spółka podtrzymała prognozy wyników na cały 2015 r.

W segmencie mWIG40 o 1 proc. drożeją akcje Budimeksu. DM PKO BP w raporcie z 3 listopada podniósł cenę docelową akcji spółki budowlanej do 233 zł ze 157 zł poprzednio i utrzymał zalecenie kupuj. Eksperci uważają, że ma grupa ma przed sobą najlepszy okres w cyklu, a rok 2016 powinien być rekordowy pod względem marży. We wtorek za jeden walor Budimeksu trzeba zapłacić 208,50 zł.

Mapa rynku - stan na godzinę  10:40

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Duon, eurocash, Pekao, PGE, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR