FED i wyniki spółek w centrum uwagi, w grze Bogdanka i Idea Bank

W środę inwestorzy skupiają uwagę na prognozach przed wieczornym komunikatem FED-u oraz analizach najnowszych danych fundamentalnych giełdowych spółek. W Stanach sprawozdaniem podzielił się Apple, a w Polsce raportem za III kwartał poczęstowały takie spółki jak Budimex, Assceco Business Solutions, Radpol, Żywiec czy Idea Bank.

Decyzję amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) poznamy w środę po zamknięciu sesji na GPW. Inwestorzy są niemal pewni, że po dwóch z rzędu słabych odczytach z rynku pracy październikowy komunikat nie zmieni dotychczasowej, luźnej polityki pieniężnej. Warto dodać, że tym razem po posiedzeniu nie będzie konferencji oraz publikacji nowych prognoz. Rynkowi eksperci spodziewają się, że w dzisiejszym komunikacie FED pozostawi sobie otwartą furtkę do podwyżki stóp procentowych w grudniu. Kluczem do zmian wysokości stóp procentowych jak zwykle powinny być najbliższe dane makro z USA. Komunikat po posiedzeniu FOMC pojawi się o godzinie 19:00.

W Stanach i na świecie gorącym tematem są także wyniki Apple. Amerykański gigant w III kwartale utrzymał wzrostową formę. W minionym okresie przychody urosły do 51,5 mld dolarów, a zysk netto do 11,12 mld dolarów. Wolumen sprzedaży smartfonów zbliżył się do granicy 50 mln szt. na kwartał.

– W naszej ocenie podwyżka stóp w grudniu będzie. Przemawia za tym kwestia wiarygodności Fed-u. Yellen i spółka od dawna zapowiadali, że stopy wzrosną w tym roku. Obecnie zagrożenie kryzysem w Chinach i spowolnienie w amerykańskiej gospodarce nie są na tyle duże, żeby wycofywać się rakiem z tej deklaracji. Zakładamy jednak, że na kolejną podwyżkę jednak przyjdzie nam już dłużej zaczekać. I Fed to również pewnie wyartykułuje. – komentuje Marcin Kiepas z Admiral Markets.

Początek środowej sesji na GPW wypada znacznie słabiej niż na pozostałych europejskich parkietach. Około godziny 11:15 WIG20 traci 0,5 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskują solidarnie po 0,6 proc. Warto jednak zauważyć, że segment małych spółek nie traci wigoru – sWIG80 zyskuje 0,3 proc. i rośnie trzecią sesję z rzędu.

Na warszawskim parkiecie w centrum uwagi są spółki publikujące wyniki kwartalne. Przed rozpoczęciem sesji sprawozdaniem podzieliły się takie spółki jak Budimex, Assceco Business Solutions, Radpol, Żywiec czy Idea Bank. Lider branży budowlanej zaprezentował solidny zestaw wyników kwartalnych. Analitycy pochwalili spółkę m.in. za dobry cash flow operacyjny i imponujące zasoby gotówki. W środę przed południem kurs akcji Budimeksu nieznacznie traci na wartości, ale wciąż pozostaje w okolicach tegorocznego szczytu.

Mocniej po wynikach traci natomiast Radpol (-4,5 proc.). Negatywną niespodzianką okazała się słabsza sprzedaż i niższa rentowność. Przychody ze sprzedaży spadły r/r o 2 proc. do 59,7 mln zł, a zysk netto tąpnął o 59 proc. i wyniósł zaledwie 2,2 mln zł.>> Czytaj więcej

Po wynikach rośnie za to Idea Bank (+1,7 proc.). Zysk netto grupy Idea Banku w III kwartale 2015 roku wyniósł 85,7 mln zł i był o 30 proc. niższy r/r. Wynik odsetkowy wyniósł 98,1 mln zł (spadek o 8 proc. r/r), wynik prowizyjny wzrósł do 138,8 mln zł (o 126 proc. r/r). Bank zawiązał w III kwartale 2015 roku rezerwy o wartości 47,6 mln zł, o 179 proc. wyższe r/r.

W gronie blue chipów najsłabiej wypada Bogdanka (-5 proc.). We wtorek analitycy Societe Generale zmienili zalecenie inwestycyjne z trzymaj na sprzedaj, a cenę docelową jednej akcji lubelskiej kopalni wyznaczyli na 47,40 zł. Biuro za największe ryzyko uznaje Eneę, która w każdej chwili może zmniejszyć ceny kupowanego od Bogdanki węgla.

W środę przecenę kontynuuje też KGHM (-0,8 proc.). Wczoraj notowania lubińskiej spółki błyskawicznie spadły pod kreskę po informacji, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi czynności w KGHM dotyczące dwóch projektów inwestycyjnych realizowanych na terenie Zagłębia Miedziowego.

W segmencie małych spółek o 3,7 proc. rośnie kurs akcji Duonu. Grupa rozpoczęła przegląd opcji strategicznych, w tym poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego lub utrzymanie obecnej struktury właścicielskiej. Prezes Mariusz Caliński zaznaczył, że wejściem do akcjonariatu dostawcy gazu i energii elektrycznej zainteresowanych wiele podmiotów, również z zagranicy.>> Zobacz komunikat

O 3,3 proc. rośnie kurs akcji Kredyt Inkaso. Spółka zależna – Kredyt Inkaso Portfolio Investments – wygrała licytację na zakup pakietu wierzytelności o wartości nominalnej ok. 44 mln zł. Sprzedawcą portfela wierzytelności jest Polkomtel.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:00

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOBS, bogdanka, budimex, Duon, Ideabank, kghm, kredytin, radpol, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR