Alior Bank: Decyzje RPP obniżą wynik netto grupy o ok. 27-35 mln zł kwartalnie

Omawiane walory:

Decyzje banku centralnego o obniżce stopy referencyjnej oraz stopy rezerwy obowiązkowej spowodują obniżenie wyniku netto Alior Banku o około 27-35 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM o 0,18-0,24 pkt proc. p.a. Jednocześnie pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona, a wskaźniki Tier1 oraz TCR pozostają na stabilnym wysokim poziomie.

Alior,Bank, NBP, wyniki

Decyzje RPP obniżą wynik netto Alior Banku o ok. 27-35 mln zł kwartalnie

– Na dzień publikacji niniejszego raportu bank identyfikuje czynniki, które będą miały istotny wpływ na wyniki finansowe banku i grupy w następnych kwartałach 2020 r. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej z dnia 17 marca 2020 r. o obniżce stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt proc., tj. do poziomu 1 proc. oraz Narodowego Banku Polskiego o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 0,5 proc. spowodują obniżenie wyniku netto grupy kapitałowej banku o około 27-35 mln zł kwartalnie oraz wskaźnika NIM o 0,18-0,24 pkt proc. p.a. – czytamy w komunikacie.

Pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona, a wskaźniki Tier1 oraz TCR pozostają na stabilnym wysokim poziomie, pozostawiając bezpieczny bufor ponad wymaganiami regulacyjnymi. W związku z obniżeniem przez ministra finansów rozporządzeniem z 18 marca 2020 r. bufora ryzyka systemowego do 0 proc., minimalne wymagania regulacyjne wobec współczynników kapitałowych banku oraz grupy kapitałowej banku uległy obniżeniu o 3 pkt proc., co zwiększa bufor kapitałowy banku do łącznej wartości około 2,7 mld zł według stanu na koniec lutego br.

Ze względu na obniżenie aktywności gospodarczej w Polsce bank spodziewa się obniżenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i niższej sprzedaży produktów finansowych. Bank planuje podjąć działania mające na celu ograniczenie wpływu wspomnianych czynników na wyniki finansowe kontynuując realizację strategii „Więcej niż bank”.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 76,73 mld zł na koniec 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Haitong Bank jeszcze mocniej przyciął wycenę Alior Banku

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku, w raporcie z 8 maja utrzymała rekomendację sprzedaj dla ALIOR Banku, ale cenę docelową obniżyła z 24,90 zł do 11,40 zł.

 • Czarne chmury nad warszawskimi indeksami, w grze Alior i Orlen

  Rozczarowanie wynikami i mniejszą dywidendą z PKN Orlen oraz spadki na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Niespodziewanie w WIG20 błyszczy ALIOR Bank. To zasługa raportu kwartalnego.

 • 3 faworytów sektora bankowego BM mBanku

  Analitycy BM mBanku nie mają wątpliwości, że przedłużający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz kolejne cięcia stóp procentowych będą miały duży wpływ na cały sektor bankowy. W najnowszym raporcie biuro ścięło ceny docelowe dla 7 banków, a zalecenie kupuj wystawiło jedynie trzem reprezentantom sektora.

 • Emocje opadają więc giełdy rosną, w grze mBank i Alior Bank

  Warszawskie indeksy rosną w ślad za odbiciem na globalnych rynkach akcji. Motorem napędowym są mocno przecenione spółki. Dobrze radzi sobie również ciesząca się dużym zaufaniem inwestorów branża gamingowa, podczas gdy nad odzieżówką zbierają się czarne chmury.

 • Panika na ropie, wyprzedaż na giełdach, czerwono na Aliorze i PKO BP

  Paniczna wyprzedaż na rynku ropy, ciąży całemu sektorowi naftowemu, ściągając w dół giełdowe indeksy. Obawy o wyniki spółek dodatkowo potęgują strach inwestorów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR