Amerykanie dali sygnał do wyprzedaży akcji, w grze JSW i Synthos

Omawiane walory: , , , , ,

Od przeceny rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Indeks WIG20 traci blisko 1 proc. Strach nad Wisłę przypłynął z USA, gdzie opublikowane wczoraj tzw. minutki Fed załamały Wall Street.

Po serii trzech kolejnych wzrostowych sesji i trzeciej od połowy lutego obronie poziomów wsparcia poniżej 2.200 pkt., czwartkową sesję indeks WIG20 rozpoczął od mocnej przeceny. O godzinie 09:41 testował on poziom 2.232,24 pkt., tracąc 0,95 proc. wobec środowego zamknięcia.

Poranna wyprzedaż akcji to nie tylko zwykła realizacja zysków po serii wzrostów, ale przede wszystkim reakcja na środowe wydarzenia na Wall Street. Początkowe wzrosty tamtejszych indeksów gwałtownie załamały się po publikacji protokołu z marcowego posiedzenia Fed (tzw. minutki), w którym znalazła się informacja, że większość członków banku centralnego opowiedziała się w za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w dalszej części roku. W ich opinii, sam termin rozpoczęcia tego procesu będzie uzależniony od warunków gospodarczych i finansowych. W reakcji na to indeks S&P 500 spadł z poziomu powyżej 2.377 pkt. do 2.352,95 pkt. na zamknięciu, kreśląc na wykresie złowróżbną świecę, która może zwiastować kontynuację ruchu w dół.

Załamanie notowań na Wall Street przełożyło się na gorsze nastroje na azjatyckich parkietach (Nikkei -1,4 proc.) i ciąży rano giełdom europejskim (DAX -0,7 proc., CAC 40 -0,8 proc.). Do kupna akcji z pewnością też nie zachęcają gorsze od oczekiwań dane z chińskiego sektora usług (w marcu indeks PMI spadł do 52,2 z 52,6 pkt., przy prognozie 53,2 pkt.) i nieco rozczarowujący raport o lutowych zamówieniach w niemieckim przemyśle (3,4 proc. m/m, podczas gdy prognozowano wzrost o 4 proc.).

Obserwowana dziś rano realizacja zysków na większości europejskich giełd ma szanse utrzymać się do końca dnia. Szczególnie, że zaplanowana na popołudnie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) raczej nie wpłynie na wyceny akcji, a brak jest innych potencjalnych impulsów, które stanowiłyby przeciwwagę dla obecnych nie najlepszych nastrojów i obaw przed dalszymi spadkami na Wall Street. Ponadto inwestorzy mogą wykazywać ostrożność przed spotkaniem prezydentów Chin i USA, a także piątkową publikacją danych z rynku pracy w USA, które to dane mogą być krokiem w kierunku kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 aż 18 notowanych było rano na minusach. Najmocniej traciły walory mBanku (-2 proc.), LPP (-1,6 proc.), Cyfrowego Polsatu (-1,6 proc.) i KGHM (-1,5 proc.), który wczoraj był jednym z liderów zwyżek.

W elitarnym gronie zyskujących akcji niezmiennie znajduje się Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), za której akcje trzeba dziś zapłacić 74,65 zł, czyli o 1 proc. więcej niż w środę. Akcje JSW drożeją już piąty kolejny dzień. Jednakże, już o kolejne wzrosty będzie bardzo trudno. Kurs JSW, który przed tygodniem zawrócił powyżej średnioterminowego dołka z początku stycznia (60,21 zł), obecnie dotarł w rejon silnych oporów tworzonych m.in. przez lokalne szczyty z końca lutego i marca br. Tym samym rośnie ryzyko korekty.

Majowe walne Synthosu zdecyduje o losach gigantycznego buy backu (Fot. dp/stockwatch.pl)

W czwartek pozytywnie wyróżnia się nie tylko JSW, ale też Synthos. Jego akcje drożeją o 4,5 proc. do 5,78 zł, wybijając się jednocześnie z trzytygodniowej konsolidacji, w reakcji na doniesienia o planowanym przez spółkę Michała Solowowa skupie własnych akcji za kwotę do 1,75 mld zł. Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas zaplanowanego na 8 maja WZA spółki.

Równie mocno inwestorzy zareagowali także na informację, że Altus TFI przejmie BPH TFI. Akcje tego pierwszego drożeją o 5,7 proc. do 15,30 zł i są najdroższe od czterech miesięcy.

W reakcji na opublikowane wyniki finansowe drożeją ponadto akcje Wieltonu (+3,3 proc.) i Alumetalu (+1,1 proc.), podczas gdy mocno tanieją walory Monnari (-7 proc.).

Aktualna sytuacja na wykresie indeksu WIG20, pomimo wcześniejszej trzydniowej serii wzrostów i obrony strefy wsparcia 2.167-2.200 pkt., nie napawa zbyt dużym optymizmem. W dalszym ciągu można się obawiać, że obecnie na wykresie dziennym rysowana jest formacja głowy z ramionami (RGR). Obecnie powstaje prawe ramię tej odwracającej trend formacji. Zakładając, że zostaną zachowane dotychczasowe proporcje, będzie ono powstawać do końca kwietnia, a w tym czasie WIG20 nie powinien przekroczyć 2.280 pkt. Sygnałem sprzedaży będzie przełamanie linii szyi, która obecnie znajduje się na poziomie 2.175 pkt. Wówczas otwarta zostanie droga w kierunku 2.000 pkt. Trwałe wybicie powyżej 2.300 pkt. zaneguje całą formację i będzie mocnym sygnałem kupna z celem w okolicach 2.500 pkt.

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na rynkach finansowych, a co za tym idzie również wzrost awersji do ryzyka, negatywnie odbija się na złotym. Rano traci on na wartości do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,2360 zł, dolar kosztował 3,9810 zł, a szwajcarski frank 3,9580 zł.

W czwartek nastroje na krajowym rynku walutowym będą przede wszystkim kształtować impulsy płynące z zagranicy. Oprócz ogólnych nastrojów na rynkach globalnych, będą to także minutki ECB, zachowanie kursu EUR/USD, a także spekulacje i oczekiwania w związku z rozpoczynającą się dziś dwudniową wizytą w USA prezydenta Chin. Jedynym potencjalnym krajowym impulsem będzie zaplanowana na dziś aukcja obligacji o wartości 3-5 mld zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, Alumetal, jsw, MONNARI, synthos, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR