Analiza techniczna 4 gorących spółek paliwowych

Omawiane walory: , , ,

Akcje spółek z branży paliwowej to inwestycyjny hit tej jesieni. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził potencjał wzrostowy akcji Lotosu, Orlenu i PGNiG oraz warunki zmiany trendu na kursie Unimotu.

Wzrostowy rajd Lotosu trwa już 2 lata. W tym czasie kapitalizacja gdańskiej spółki urosła o ponad 200 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 15 mld zł. Mocna postawa akcji Lotosu na słabym tegorocznym rynku skłoniła Haitong Bank do wznowienia rekomendacji. Biuro w raporcie z 23 listopada zaleciło kupuj z ceną docelową 97,30 zł. To wciąż o 19 proc. więcej, niż kurs akcji na GPW.

Zdaniem analityków, obecne otoczenie makroekonomiczne sprzyja spółce. Dzięki najwyższemu udziałowi średnich destylatów w produkcji, Lotos jest najlepiej spozycjonowaną spółką, aby skorzystać z obecnych trendów na rynku paliw. Dodatkowo, dzięki uruchomieniu inwestycji EFRA udział średnich destylatów powinien wzrosnąć.

– Sytuacja techniczna na kursie akcji Lotosu rozwija się wręcz wzorowo dla strony popytowej. Wybicie oporu na poziomie 68 zł wygenerowało nowy sygnał kupna, a po korekcie do punktu wybicia wejście na nowe szczyty ponowiło go. Co więcej, obroty na wzrostowych świecach rosną, co potwierdza, że wzrosty nie są tylko tymczasową podbitką. Przed kursem nie ma również żadnych historycznych oporów, oznacza to, że ruch w górę może jeszcze trochę potrwać. Natomiast nowym istotnym wsparciem na obecną chwilę stają się okolice 76 zł. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

LOTOS (LTS) – wykres tygodniowy

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

PKN Orlen złożył do KE wersję roboczą wniosku o zgodę na przejęcie Grupy Lotos >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Kurs na północ obrał też branżowy gigant. Jesienny rajd przywrócił akcjom Orlenu trzycyfrowe poziomy. Tylko w listopadzie kapitalizacja płockiego koncernu urosła o 21 proc. i wynosi obecnie 47 mld zł. Spośród polskich spółek więcej wart jest tylko PKO BP (51 mld zł). Od strony technicznej akcje płockiego koncernu też mają się świetnie. Niewykluczone, że notowania wkrótce pokuszą się o atak na historyczny szczyt w okolicach 130 zł.

– Kurs akcji Orlenu wybijając opór w okolicach 106 zł wygenerował nowy sygnał kupna. Podobnie jak w wypadku Lotosu, był on potwierdzony wysokim wolumenem. Bazowym scenariuszem jest kontynuacja ruchu wzrostowego w kierunku oporu, jakim jest szczyt z października 2017 r., czyli okolice 130 zł. Po drodze pewnym problemem dla kupujących może być poziom 114 zł, jednak nie uważam, by był to na tyle mocny opór, by zatrzymać zapędy strony popytowej na dłużej. Kluczowym wsparciem i jednocześnie gwarantem wybicia staje się natomiast poziom 106 zł. Kurs nie powinien już poniżej jego schodzić, jeśli wzrosty mają być kontynuowane. – analizuje Wojciech Kręcki.

PKN Orlen (PKN)– wykres tygodniowy

Tegoroczną jesień do udanych zaliczą też akcjonariusze PGNiG. W ciągu trzech miesięcy kurs akcji spółki wzrósł o ponad 12 proc., podczas gdy WIG20 skurczył się o 2,7 proc. Od historycznego szczytu ustanowionego w październiku ubiegłego roku (6,80 zł) notowania PGNiG dzieli mniej niż 7 proc.

– Moc sektora paliwowego udzieliła się również notowaniom PGNiG-u. Kurs jest blisko historycznych maksimów, a wzrost obrotów na świeczkach tygodniowych pod koniec listopada może zapowiadać atak na strefę oporu 6,66-6,80 zł. Jej udane wybicie górą oznacza wygenerowanie silnego sygnału kupna i kontynuację ruchu na północ. Wejście TSI w strefę dodatnich wartości jak i zakręcająca się średnia 30-tygodniowa w górę, potwierdzają wysokie aspiracje popytu. Uważam, że jeśli wzrosty mają być kontynuowane, kurs nie powinien już schodzić poniżej okolic 6 zł, które stanowią kluczowy poziom wsparcia. – dodał Wojciech Kręcki, specjalista analizy technicznej.

PGNiG (PGN) – wykres tygodniowy

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Branżowym outsiderem pozostaje Unimot, czyli spółka, która w III kwartale zanotowała znaczącą poprawę wyników. Na poziomie EBITDA dystrybutor paliw i energii elektrycznej wypracował 14,5 mln zł zysku, wobec ujemnego wyniku -8,3 mln zł w II kwartale oraz 0,8 mln zł w I kwartale br. Natomiast wartość EBITDA skorygowana (oczyszczona głównie o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego oleju napędowego oraz przesunięcie kosztów w czasie) wyniosła 8,2 mln zł. Inwestorzy do zaprezentowanych wyników podeszli z dużą rezerwą, gdyż po ich ogłoszeniu kurs zniżkował o ponad 8 proc. Od początku roku akcjonariusze Unimotu notują blisko 60-proc. stratę.

– Od prawie dwóch lat notowania Unimotu pozostają w trendzie spadkowym. Wybicie dołem wsparcia 14 listopada na poziomie 8,30 zł było kolejnym sygnałem sprzedaży, który dodatkowo został potwierdzony wysokimi obrotami. Kurs akcji dość szybko zdołał złapać oddech w okolicach 7 zł i odbić jednak już w granicach 9,26 zł pojawiły się problemy z kontynuacją wzrostów. Jeśli 9,26 zł nie zostanie niebawem wybite przez kupujących, problemy mogą powrócić włącznie z ponownym testem historycznego minimum, czyli 7 zł. W długim terminie dopiero wybicie oporu w okolicach 10,40 zł zmienia sytuację na bardziej korzystną dla posiadaczy akcji. – analizuje Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Unimot (UNT) – wykres dzienny

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, PGNiG, PKNOrlen, UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR