Asseco Poland poprawiło zyski w III kwartale

Omawiane walory:

Największa na warszawskiej giełdzie spółka informatyczna ma za sobą udany kwartał. Zysk netto grupy Asseco urósł r/r o 16 proc., EBIT o 15 proc., a przychody poprawiły się o nieco ponad 7 proc. i zbliżyły się do poziomu 3 mld zł.

asseco,poland, informatyka,wyniki, 2020Orlen

Fot. Pexels

W III kwartale grupa Asseco Poland odnotowała 90,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 78,4 mln zł zysku rok wcześniej. EBIT wyniósł 299,4 mln zł i był wyższy niż przed rokiem o 30 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2.937,8 mln zł wobec 2.738,4 mln zł rok wcześniej. Na koniec września portfel zamówień grupy Asseco na 2020 rok opiewał na 11,3 mld zł, co oznacza wzrost o 12 proc. w skali roku.

Narastająco po trzech kwartałach największa spółka informatyczna na GPW miała 267,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 8,7 mld zł przychodów ze sprzedaży. To rezultaty wyższe r/r odpowiednio o 12,4 proc. i 12,6 proc.

– W okresie 9 miesięcy 2020 roku skonsolidowana marża zysku EBITDA grupy wynosiła 15,8 proc. (wzrost o 0,5 pkt proc.), a marża zysku operacyjnego 9,8 proc. (wzrost o 0,6 pkt proc.). Marża zysku netto wyniosła 6,8 proc. wobec 6,6 proc. przed rokiem. Poprawa marży operacyjnej widoczna była w segmentach Asseco Poland i Formula Systems, gdzie wzrosła ona odpowiednio o 1,3 pkt proc. do 15,4 proc. i 0,9 pkt proc. do 8,1 proc. – informuje spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W tym roku przychody grupy wygenerowane w segmencie Asseco Poland wyniosły 1.003,5 mln zł wobec 893,8 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny podskoczył r/r o 23 proc. do 155 mln zł. Segment Asseco Poland odpowiadał w okresie sprawozdawczym za 12 proc. sprzedaży grupy. W obszarze finansowym w trakcie trzech kwartałów 2020 roku spółka kontynuowała prace z dotychczasowymi klientami, w ramach których realizowała m.in. długoterminowe umowy serwisowe, odpowiadające za ok. 40 proc. przychodów tego obszaru.

– W okresie styczeń-wrzesień 2020 roku segment Asseco International wygenerował 9,4 proc. wzrost przychodów, które wyniosły 2.224,2 mln zł. Zysk operacyjny był o 5,6 proc. wyższy i ukształtował się na poziomie 251,8 mln zł. Udział tego segmentu w skonsolidowanej sprzedaży osiągnął poziom 26 proc. Grupa Asseco Central Europe, która reprezentuje Asseco w regionie Europy Centralnej zanotowała w trzech kwartałach 2020 roku zbliżoną sprzedaż w ujęciu rok do roku – czytamy dalej.

W okresie styczeń-wrzesień 2020 roku przychody wygenerowane przez spółki z Grupy Formula Systems były o 14 proc. wyższe r/r i wyniosły 5.497,3 mln zł. Udział przychodów generowanych w segmencie Formula Systems w skonsolidowanej sprzedaży wyniósł 63 proc. Zysk operacyjny wzrósł o 27,8 proc. r/r do poziomu 446,4 mln zł. Na poziom EBIT raportowany w segmencie Formula Systems istotny negatywny wpływ mają dodatkowe koszty amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych rozpoznanych w ramach rozliczenia nabycia (PPA) oraz koszty transakcji z pracownikami rozliczane w formie instrumentów kapitałowych (SBP). W trzech kwartałach 2020 roku PPA oraz SBP obniżyły wynik EBIT segmentu o 160,5 mln zł.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, a ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Obecna kapitalizacja grupy wynosi 5,57 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o assecopol)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR