ATM sugeruje emisję akcji na wypadek wypłaty wysokiej dywidendy

Omawiane walory:

W teleinformatycznej spółce trawa licytacja na argumenty w sprawie poziomu tegorocznej dywidendy. ING OFE liczy na wypłatę 0,51 zł na akcję, podczas gdy zarząd rekomenduje 0,12 zł. Władze ATM zaznaczyły, że wypłata wysokiej dywidendy zmusi spółkę do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji.

Fundusze emerytalne nie składają broni i szukają dodatkowych środków w postaci dywidend. W spółce ATM z propozycją wyższej wypłaty wyszedł ING OFE. Fundusz zgłosił projekt uchwały na walne, który zakłada przeznaczenie na dywidendę 18,54 mln zł, czyli 0,51 zł na jedną akcję, co daje ponad 4 proc. stopę dywidendy. W takim scenariuszu na wypłatę miałby pójść cały zysk za 2013 r. w wysokości 3,87 mln zł i 14,66 mln zł z kapitału rezerwowego. W ocenie ING OFE, bieżąca sytuacja finansowa spółki, dzięki niskim wskaźnikom zadłużenia, stabilnym przepływom operacyjnym w ostatnich latach, a także zgromadzonym kapitałom pozwala na wypłatę dywidendy w wysokości 0,51 zł na akcję.

Odmiennego zdania jest zarząd, który zarekomendował do podziału między akcjonariuszy 4,36 mln zł, czyli 0,12 zł na jedną akcję. W odpowiedzi na postulat funduszu pojawił się komunikat, iż wypłata dywidendy we wnioskowanej przez akcjonariusza wysokości z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa finansowego spółki jest niemożliwa. Zarząd argumentuje, iż ATM realizuje ważny projekt inwestycyjny mający na celu między innymi znaczące zwiększenie przychodów z usług kolokacyjnych. Wydatki inwestycyjne ponoszone przez spółkę w roku 2014 wyniosą ponad 65 mln zł. Uwzględniając otrzymaną dotację oraz bieżące przychody operacyjne, zarząd szacuje, że w tym roku zadłużenie wzrośnie o około 20 mln zł.

– Zwiększenie w roku 2014 tej dywidendy o wnioskowane przez akcjonariusza dodatkowe 14,2 mln zł byłoby trudne do udźwignięcia dla spółki. W szczególności wystąpiłoby poważne ryzyko przekroczenia kowenantów zapisanych w umowach kredytowych, co mogłoby spowodować wypowiedzenie umów kredytowych lub podwyższenie kosztów długu. W każdym razie zdolność kredytowa spółki i jej bezpieczeństwo finansowe znacznie by na tym ucierpiały. A wobec konieczności sfinansowania ze środków dłużnych ostatniego etapu inwestycji w pierwszej połowie 2015 r. taka sytuacja byłaby dla spółki niebezpieczna. Alternatywnie spółka zmuszona by była do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, co nie byłoby korzystnym rozwiązaniem dla jej obecnych akcjonariuszy. – czytamy w komunikacie ATM.

>> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za I kwartał >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat ATM znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Zasadnicze wydatki inwestycyjne ATM kończą się w 2015 r. Zdaniem spółki dopiero po tym okresie będzie ona w stanie wypłacać swoim akcjonariuszom znaczącą część zysku w postaci dywidendy. Walne, które ma rozstrzygnąć wysokość tegorocznej dywidendy zaplanowano na 16 lipca.

Tydzień temu okazało się, że fiaskiem zakończyło się wezwanie na akcje ATM ogłoszone przez Innova Capital. Do sukcesu potrzebne było spełnienie dwóch warunków. Pierwszy dotyczył złożeniu zapisów na akcje stanowiące co najmniej 90 proc. głosów. Drugi, podjęcia warunkowej uchwały przez walne emitenta w sprawie powołania w skład rady nadzorczej kandydata wskazanego przez wzywającego. Fundusz mógł jednak odstąpić od tego wymogu i nabyć akcje, nawet jeśli zapisy objęłyby mniejszą liczbę. Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający Innova Capital poinformował, że fundusz nie znalazł uzasadnienia do podwyższenia ceny w wezwaniu. Wcześniej fundusz zapowiadał chęć wycofania spółki z giełdy i konsolidacji firm specjalizujących się w usługach centrów danych w tej części Europy wokół ATM.>> Zobacz także: Fiasko wezwania na ATM, Innova Capital zrezygnował z kupna akcji

W piątek notowania ATM tracą ponad 6 proc., ale przy symbolicznych obrotach. Półroczna stopa zwrotu z akcji spółki jest na 2-proc. minusie, a roczna na 7-proc. plusie.

wykres_ATM

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Większościowy akcjonariusz chce wycofać ATM z giełdy

  AAW III - większościowy akcjonariusz ATM - rozpoczął przegląd opcji strategicznych związanych z inwestycją w spółkę i zdecydował się podjąć kroki zmierzające do przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy i wycofania akcji z obrotu na giełdzie.

 • ATM Grupa rekomenduje wypłatę 0,22 zł dywidendy na akcję za 2018 rok

  Zarząd ATM Grupa rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,22 zł na akcję. Kurs akcji producenta telewizyjno-filmowego rośnie o ponad 2 proc.

 • Inwestorom dopisuje apetyt na polskie akcje, w grze KGHM i Kopex

  Po świętach indeks warszawskich blue chipów wrócił do dobrej formy. Lokomotywą polskiej giełdy jest KGHM, któremu sprzyjają doniesienia w sprawie szykowanego projektu ustawy o obniżeniu podatku miedziowego.

 • Raport: Wezwania na akcje w 2014 roku

  Na tegorocznym liczniku jest już 17 wezwań. Do ubiegłorocznego rekordu jeszcze daleko, ale eksperci nie przekreślają szans na jego pobicie. W II połowie roku zachętą dla dużych graczy będą kuszące wyceny oraz podaż ze strony OFE, które potrzebują szybkiego wyjścia z inwestycji. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze w tym roku grube ryby będą szukały okazji do przejęć.

 • Fiasko wezwania na ATM, Innova Capital zrezygnował z kupna akcji

  Fundusz private equity odpuszcza przejęcie teleinformatycznej spółki. Pierwotny plan Innova Capital zakładał zdjęcie ATM z giełdy oraz konsolidację firm specjalizujących się w usługach centrów danych w tej części Europy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR