Raport: Wezwania na akcje w 2014 roku

Na tegorocznym liczniku jest już 17 wezwań. Do ubiegłorocznego rekordu jeszcze daleko, ale eksperci nie przekreślają szans na jego pobicie. W II połowie roku zachętą dla dużych graczy będą kuszące wyceny oraz podaż ze strony OFE, które potrzebują szybkiego wyjścia z inwestycji. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze w tym roku grube ryby będą szukały okazji do przejęć.

Na początku tygodnia temat wezwań do sprzedaży akcji spółek giełdowych wrócił na tapetę za sprawą ofert na akcje PKM Duda oraz Banku Gospodarki Żywnościowej. Atmosferę podgrzał Lentex, który zaproponował, aby na najbliższym walnym Gamratu uchwalić wezwanie na akcje producenta wykładzin.

W sumie w tym roku ogłoszono już 17 wezwań na giełdowe spółki (zgodnie z przepisami ustawy o ofercie publicznej). To daje średnio jedną ofertę co dwa tygodnie. Rekordowy pod względem wezwań był ubiegły rok. Łącznie aż 32 razy ogłaszano oferty na akcje spółek giełdowych. W efekcie w ubiegłym roku z warszawskim parkietem pożegnał się Barlinek, Permedia, Mispol oraz Zelmer. W tym roku historia może się powtórzyć, ponieważ część z ogłoszonych wezwań zawiera klauzulę, że wypadku powodzenia (a więc przekroczenia ustalonego progu) kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji (tzw. squeeze out) oraz wycofanie spółki z obrotu na GPW. Z dostępnych informacji wiadomo, że plany rozwijania przejętych podmiotów poza rynkiem mają m.in. wzywający na Bakalland czy EGB Investments.

Zdaniem Marcina Materny z Millennium DM, w II połowie roku inwestorzy powinni szykować się na przyrost liczby tego rodzaju ofert. Zachętą dla dużych graczy będą niskie wyceny, a dodatkowo po stronie podażowej znajdą się OFE, które już rozglądają się za okazjami do szybkiego wyjścia z inwestycji.

– Wezwania w dalszym ciągu są na GPW incydentalne, ale widać powolny wzrost zainteresowania przejęciami. Moim zdaniem sprzyjać temu będzie niska płynność na małych spółkach – możliwość sprzedaży pakietu po korzystnym kursie będzie skłaniać inwestorów – głownie OFE – do sprzedaży spółek. Niska płynność i generalne zniechęcenie midcapami daje także ich niskie wyceny, a te powinny przyciągnąć kupujących. W drugim półroczu spodziewam się większej liczby wezwań niż w pierwszym, ale w dalszym ciągu mówimy najwyżej o kilku transakcjach. – mówi Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz Millennium Dom Maklerski SA.

Warto przypomnieć, że na rynku już wcześniej mówiło się, że reforma OFE przyspieszy procesy fuzji i przejęć. Fundusze w wielu spółkach posiadają duże pakiety akcji, często wręcz kontrolne. Zdaniem eksperta z Millennium DM, szczególnie atrakcyjnie wyglądają pod tym kątem dwa sektory.

– Na celowniku będą głownie spółki przemysłowe oraz spożywcze. Nie spodziewam się większego ruchu w branży IT. Trzeba pamiętać, że obecność w większości spółek inwestora strategicznego, którą jest często osoba fizyczna – twórca spółki – zmniejsza perspektywę do jej przejęcia. Raczej jest to możliwe w spółkach, gdzie nie ma dominującego akcjonariusza. – dodaje Marcin Materna.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek

W kontekście branży IT tematem numer jeden są zakusy Asseco Poland wobec Sygnity. Prezes UOKiK przedłużył do 11 lipca 2015 r. termin ważności decyzji wyrażającej zgodę na dokonanie przejęcia. Jednak zarząd Sygnity szybko rozwiał wątpliwości w kwestii nastawienia do potencjalnej oferty i oświadczył, że kategorycznie wyklucza opcję połączenia z konkurencyjnym podmiotem. W kontekście wezwania pojawiło się też Hawe. Krzysztof Witoń, prezes zarządu przyznał, że telekom szuka inwestora strategicznego, a jedną z opcji uzyskania pakietu pozwalającego na przejęcie kontroli w spółce byłoby ogłoszenie przez nowego inwestora wezwania na akcje.

wezwania_2014

W tym roku najgłośniejsza transakcja na rynku wezwań dotyczyła Ciechu. Skarb Państwa zainkasował za pakiet 37,9 proc. akcji 619 mln zł. KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments dzięki wezwaniu zgromadziła 51 proc. wszystkich akcji chemicznej spółki. Co ciekawe, początkowo zaoferowana cena była niższa od giełdowego kursu akcji. Później jednak została podniesiona, co ostatecznie przesądziło o sukcesie wezwania. Wśród tegorocznych ofert nie zabrakło też takich, które pozwoliły dobrze zarobić. BNP Paribas zaproponował ponad 16-proc. premię względem giełdowej ceny akcji BGŻ. Taką samą przebitkę zaoferowano akcjonariuszom Bakallandu. Jeszcze więcej, bo aż 20 proc., otrzymali posiadacze akcji EGB Investments, Novity oraz Remaku.

>> StockWatch.pl uważnie śledzi giełdowe przejęcia. >> Informacje na temat najważniejszych wezwań znajdziesz w jednym miejscu w serwisie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, bakalland, bedzin, bgz, capital, Ciech, cnt, duda, egb, FABRFORMY, GLOBCITYHD, lentex, netia, Novita, remak, SYGNITY, travelpl, yawal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR