Inwestorom dopisuje apetyt na polskie akcje, w grze KGHM i Kopex

Omawiane walory: , , , , ,

Po świętach indeks warszawskich blue chipów wrócił do dobrej formy. Lokomotywą polskiej giełdy jest KGHM, któremu sprzyjają doniesienia w sprawie szykowanego projektu ustawy o obniżeniu podatku miedziowego.

We wtorek główne indeksy w Europie szukają kierunku. Na zachodnioeuropejskich parkietach po zielonej stronie utrzymują się m.in. niemiecki DAX i francuski CAC 40, ale skala wzrostów jest symboliczna. W lepszych nastrojach po długim weekendzie wrócili inwestorzy na GPW, gdzie przed południem wszystkie główne indeksy zyskują na wartości. Najlepiej wypada WIG20, z wynikiem plus 0,7 proc.

Siłą warszawskiego rynku są drożejące o blisko 2 proc. akcje KGHM. Warto dodać, że tym samym czasie notowania miedzi i srebra na giełdzie metali w Londynie spadają o ok. 1 proc. Mocna postawa kursu akcji lubińskiego koncernu to zasługa piątkowych ustaleń RMF FM dotyczących tzw. podatku od kopalin. Według niepotwierdzonych doniesień, w połowie kwietnia Ministerstwo Finansów ma opublikować projekt ustawy o obniżeniu podatku miedziowego. Wstępnie danina ma być niższa o jedną trzecią, a efekty obniżenia mają być odczuwalne jeszcze w tym roku.

W szerszej perspektywie kluczowe dla polskiego rynku akcji będą czynniki zewnętrzne, takie jak ceny ropy naftowej, decyzje banków centralnych oraz tempo podwyżek stóp procentowych w USA. W ostatnich dniach inwestorzy ze szczególną uwagą śledzili wystąpienia poszczególnych przedstawicieli FED. W poniedziałek prezes Fed z San Francisco, John Williams powiedział, że amerykańska gospodarka radzi sobie całkiem dobrze, ale sytuacja globalna powstrzymuje Fed przed powrotem do znormalizowanych stóp procentowych.

– Wydaje się, że bardzo ważne dla rynków akcyjnych będzie zachowanie się banków centralnych i to czy stymulowanie gospodarki przyniesie zadowalający efekt oraz to jak będzie przebiegał cykl podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że osoby odpowiedzialne za politykę pieniężną nie chcą doprowadzić do kryzysu i przynajmniej na chwilę obecną nie pozwoliłyby na bankructwo państwa czy jakiegoś banku komercyjnego, który mógłby wywołać efekt kuli śniegowej. Działania stymulacyjne sprzyjały i będą sprzyjać rynkom akcyjnym. – komentuje Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Należy zauważyć, że dla przedstawionego okresu (dniem odniesienia jest 30.12.2014 r.) większą amplitudą wykazuje się MSCI EMERGING MARKETS. W najlepszym okresie MSCI znajdował się 11,8 proc. ponad poziomem z dnia odniesienia natomiast najniżej -27,9 proc. Dla WIG20 te wartości to odpowiednio 10,1 proc. oraz -27,7 proc. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

Należy zauważyć, że dla przedstawionego okresu (dniem odniesienia jest 30.12.2014 r.) większą amplitudą wykazuje się MSCI EMERGING MARKETS. W najlepszym okresie MSCI znajdował się 11,8 proc. ponad poziomem z dnia odniesienia natomiast najniżej -27,9 proc. Dla WIG20 te wartości to odpowiednio 10,1 proc. oraz -27,7 proc. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

We wtorek na GPW skalą wzrostów wyróżniają się notowania Famuru i Kopeksu. Kurs akcji pierwszego producenta maszyn górniczych rośnie o 6 proc., a drugiego 12 proc. Obie spółki otrzymały od DM BOŚ (raport sporządzony 17 marca) zalecenie kupuj. Eksperci w opracowaniu przyjęli obarczone ryzykiem założenie, że połączenie dojdzie do skutku. Poprzednie zalecenie dla akcji Kopeksu brzmiało trzymaj, a Famuru – sprzedaj. Analitycy postrzegają potencjalną fuzję jako kreującą wartość dla akcjonariuszy.

O 3,5 proc. tanieją dzisiaj akcje ATM. MCI.EuroVentures ogłosił wezwanie do sprzedaży 6.817.573 akcji ATM, czyli 18,76 proc. kapitału, po 10,37 zł za akcję. W wyniku wezwania zamierza osiągnąć wraz z podmiotami zależnymi 33 proc. ogólnej liczby głosów na WZA. MCI.EuroVentures otrzymał od ATP FIZAN ofertę pierwokupu 25,09 proc. ATM. Oferta będzie ważna 8 miesięcy z możliwością przedłużenia o 4 miesiące.

W okolicach poziomu odniesienia utrzymuje się kurs akcji Emperii. DM PKO BP w raporcie z 17 marca obniżył cenę docelową akcji spółki handlowej do 65,70 zł z 81,90 zł i podtrzymał zalecenie kupuj. Nowa cena jest o ponad 11 proc. wyższa od rynkowej (59 zł). Głównym argumentem cięcia wyceny jest wysokie prawdopodobieństwo zapłaty zaległego podatku od sprzedanego w 2011 roku za 959 mln zł segmentu dystrybucyjnego.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, emperia, Famur, kghm, Kopex, mci, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR