Inwestorom dopisuje apetyt na polskie akcje, w grze KGHM i Kopex

Omawiane walory: , , , , ,

Po świętach indeks warszawskich blue chipów wrócił do dobrej formy. Lokomotywą polskiej giełdy jest KGHM, któremu sprzyjają doniesienia w sprawie szykowanego projektu ustawy o obniżeniu podatku miedziowego.

We wtorek główne indeksy w Europie szukają kierunku. Na zachodnioeuropejskich parkietach po zielonej stronie utrzymują się m.in. niemiecki DAX i francuski CAC 40, ale skala wzrostów jest symboliczna. W lepszych nastrojach po długim weekendzie wrócili inwestorzy na GPW, gdzie przed południem wszystkie główne indeksy zyskują na wartości. Najlepiej wypada WIG20, z wynikiem plus 0,7 proc.

Siłą warszawskiego rynku są drożejące o blisko 2 proc. akcje KGHM. Warto dodać, że tym samym czasie notowania miedzi i srebra na giełdzie metali w Londynie spadają o ok. 1 proc. Mocna postawa kursu akcji lubińskiego koncernu to zasługa piątkowych ustaleń RMF FM dotyczących tzw. podatku od kopalin. Według niepotwierdzonych doniesień, w połowie kwietnia Ministerstwo Finansów ma opublikować projekt ustawy o obniżeniu podatku miedziowego. Wstępnie danina ma być niższa o jedną trzecią, a efekty obniżenia mają być odczuwalne jeszcze w tym roku.

W szerszej perspektywie kluczowe dla polskiego rynku akcji będą czynniki zewnętrzne, takie jak ceny ropy naftowej, decyzje banków centralnych oraz tempo podwyżek stóp procentowych w USA. W ostatnich dniach inwestorzy ze szczególną uwagą śledzili wystąpienia poszczególnych przedstawicieli FED. W poniedziałek prezes Fed z San Francisco, John Williams powiedział, że amerykańska gospodarka radzi sobie całkiem dobrze, ale sytuacja globalna powstrzymuje Fed przed powrotem do znormalizowanych stóp procentowych.

– Wydaje się, że bardzo ważne dla rynków akcyjnych będzie zachowanie się banków centralnych i to czy stymulowanie gospodarki przyniesie zadowalający efekt oraz to jak będzie przebiegał cykl podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że osoby odpowiedzialne za politykę pieniężną nie chcą doprowadzić do kryzysu i przynajmniej na chwilę obecną nie pozwoliłyby na bankructwo państwa czy jakiegoś banku komercyjnego, który mógłby wywołać efekt kuli śniegowej. Działania stymulacyjne sprzyjały i będą sprzyjać rynkom akcyjnym. – komentuje Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Należy zauważyć, że dla przedstawionego okresu (dniem odniesienia jest 30.12.2014 r.) większą amplitudą wykazuje się MSCI EMERGING MARKETS. W najlepszym okresie MSCI znajdował się 11,8 proc. ponad poziomem z dnia odniesienia natomiast najniżej -27,9 proc. Dla WIG20 te wartości to odpowiednio 10,1 proc. oraz -27,7 proc. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

Należy zauważyć, że dla przedstawionego okresu (dniem odniesienia jest 30.12.2014 r.) większą amplitudą wykazuje się MSCI EMERGING MARKETS. W najlepszym okresie MSCI znajdował się 11,8 proc. ponad poziomem z dnia odniesienia natomiast najniżej -27,9 proc. Dla WIG20 te wartości to odpowiednio 10,1 proc. oraz -27,7 proc. (Źródło: Raiffeisen Brokers)

We wtorek na GPW skalą wzrostów wyróżniają się notowania Famuru i Kopeksu. Kurs akcji pierwszego producenta maszyn górniczych rośnie o 6 proc., a drugiego 12 proc. Obie spółki otrzymały od DM BOŚ (raport sporządzony 17 marca) zalecenie kupuj. Eksperci w opracowaniu przyjęli obarczone ryzykiem założenie, że połączenie dojdzie do skutku. Poprzednie zalecenie dla akcji Kopeksu brzmiało trzymaj, a Famuru – sprzedaj. Analitycy postrzegają potencjalną fuzję jako kreującą wartość dla akcjonariuszy.

O 3,5 proc. tanieją dzisiaj akcje ATM. MCI.EuroVentures ogłosił wezwanie do sprzedaży 6.817.573 akcji ATM, czyli 18,76 proc. kapitału, po 10,37 zł za akcję. W wyniku wezwania zamierza osiągnąć wraz z podmiotami zależnymi 33 proc. ogólnej liczby głosów na WZA. MCI.EuroVentures otrzymał od ATP FIZAN ofertę pierwokupu 25,09 proc. ATM. Oferta będzie ważna 8 miesięcy z możliwością przedłużenia o 4 miesiące.

W okolicach poziomu odniesienia utrzymuje się kurs akcji Emperii. DM PKO BP w raporcie z 17 marca obniżył cenę docelową akcji spółki handlowej do 65,70 zł z 81,90 zł i podtrzymał zalecenie kupuj. Nowa cena jest o ponad 11 proc. wyższa od rynkowej (59 zł). Głównym argumentem cięcia wyceny jest wysokie prawdopodobieństwo zapłaty zaległego podatku od sprzedanego w 2011 roku za 959 mln zł segmentu dystrybucyjnego.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, emperia, Famur, kghm, Kopex, mci, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR