Bank Pekao chce przeznaczyć na dywidendę za 2018 r. ponad 1,7 mld zł

Omawiane walory:

Zarząd Pekao zgodnie z wolą KNF przeznaczy 3/4 jednostkowego zysku netto za ubiegły rok na dywidendę. Do podziału między akcjonariuszy ma trafić 1.732,3 mln zł, czyli po 6,60 zł na akcję.

Komisja Nadzoru Finansowego w indywidualnym zaleceniu zasugerowała zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie co najmniej 25 proc. zysku za 2018 r. W poprzednich latach Pekao dostawało zgodę na wypłatę całego zysku. Tym razem przeszkodą okazała się wysokość buforów stress-testowych.

– To efekt wyższych buforów, które otrzymaliśmy od KNF. Była tam zmiana metodyki, którą zastosował KNF. Bufor stress testów wzrósł z niecałych 130 pkt bazowych do prawie 430 pkt i na skutek tego, poziomy kapitałowe, które musielibyśmy mieć to ponad 18 proc. Tier 1 i ponad 20 proc. współczynnika ogólnego – tłumaczył wiceprezes Tomasz Kubiak podczas spotkania prasowego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Mając na uwadze zalecenie KNF, zarząd Pekao zaproponował, aby 75 proc. z 2,31 mld zł jednostkowego zysku netto trafiło na dywidendę. Proponowana stawka 6,60 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę 5,76 proc. Dzień dywidendy miałby przypaść na 10 lipca, a dzień wypłaty na 30 lipca.

Kalendarium dywidend Banku Pekao.

W ubiegłym roku akcjonariusze banku otrzymali niemal cały zysk (99,3 proc. jedn. zysku netto), czyli 2,07 mld zł. Na każdą akcję przypadło po 7,90 zł, a stopa dywidendy wyniosła blisko 7 proc.

Warto zaznaczyć, że Pekao jeszcze pod koniec 2018 r. zmienił politykę dywidendową na lata 2018-2020. Zakłada ona kontynuację wysokich wypłat przy zachowaniu ponadprzeciętnych wskaźników kapitałowych oraz dalszej realizacji strategii skoncentrowanej na wzrostach w dochodowych obszarach. Za 2018 rok bank zamierzał przeznaczyć na dywidendę min. 90 proc. Polityka dywidendy zakłada także przeznaczenie na dywidendę 60-80 proc. zysku banku za rok 2019 oraz 50-75 proc. zysku banku za rok 2020.

We wtorek zarząd zadeklarował, że chce „poruszać się w górnych przedziałach określających poziom wypłaty dywidendy” i chce na nią przeznaczać w kolejnych latach 75 proc. jednostkowego zysku netto.

– Jesteśmy przekonani, że kryterium 75 proc. będziemy spełniać. Na dwa, trzy kolejne lata powinniśmy być w stanie wypłacać 75 proc. dywidendy, przy braku zmian polityki w tym zakresie – powiedział CFO podczas spotkania prasowego.

We wtorek po południu kurs akcji Banku Pekao spada o 1,3 proc. do 114,45 zł. Spółka jest świeżo po wynikach za IV kwartał. W końcówce 2018 r. zysk netto grupy spadł do 749,2 mln zł z 1.054,1 mln zł rok wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, że wynik okazał się o 14 proc. wyższy od konsensusu PAP, który zakładał wynik na poziomie 656,5 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR