Bank Pekao, pomimo większej o 318 mln zł rezerwy na CHF, liczy na zysk w IV kwartale

Omawiane walory:

Bank Pekao zdecydował o zwiększeniu rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF o 318 mln zł, które obciążą wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Pomimo zwiększenia rezerw, bank oraz grupa spodziewają się dodatniego wyniku finansowego netto za IV kw. ub. roku.

pekao, prognozy, wynik, akcje, bank,

Bank Pekao, pomimo większej o 318 mln zł rezerwy na CHF, liczy na zysk w IV kwartale. (Fot. Bank Pekao)

– Istotne zwiększenie poziomu rezerw w porównaniu do poprzednich kwartałów odzwierciedla zarówno negatywne trendy w orzecznictwie sądowym oraz oczekiwany wzrost liczby spraw spornych w przyszłości, jak również modyfikację zakresu scenariuszy branych pod uwagę, w tym uwzględnienie możliwości zawierania ugód z kredytobiorcami – czytamy w komunikacie.

Bank podał, że jednocześnie, skala łącznych rezerw na ryzyko prawne związanych z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF utworzonych do tej pory przez grupę w kwocie 436 mln zł jest zbliżona do wstępnego oszacowania wpływu na wynik finansowy netto hipotetycznej konwersji aktywnego portfela tych kredytów (na warunkach zgodnych z propozycją Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego).

Szczegółowe informacje dotyczące oceny ryzyka prawnego związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF zostaną przedstawione w raporcie rocznym za rok 2020, którego publikacja planowana jest na 25 lutego 2021 r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Pekao)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR