BM mBanku zaleca sprzedaż akcji Allegro z ceną docelową 54 zł

Omawiane walory:

Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku, w pierwszym raporcie dot. Allegro zaleca sprzedaż akcji spółki z ceną docelową 54 zł za walor. To o 30 proc. mniej niż bieżący kurs spółki na GPW.

allegro, rekomendacje, akcje

BM mBanku zaleca sprzedaż akcji Allegro z ceną docelową 54 zł (Fot. spółka)

Zdaniem analityka BM mBanku, po wzroście notowań od debiutu o blisko 60 proc., Allegro.pl jest drogie. Obecnie spółka notowana jest na EV/EBITDA’22=29,6x oraz P/E’22=51,8x. To dużo wyższe wskaźniki niż zagranicznych konkurentów.

– Wysokie premie do hegemonów światowego e-commerce, czyli Amazona i Alibaby są nieuzasadnione z/w na (1) niższy poziom wzrostu EBITDA Allegro oraz (2) niskie bariery wejścia na rynek, co jest typowe dla „light-asset” 3P marketplace, którym Allegro jest obecnie. Dodatkowo, (3) zaawansowanie logistyczne, (4) bogate systemy lojalnościowe i (5) międzynarodowa obecność czynią konkurentów Allegro bardziej atrakcyjnymi typami inwestycyjnymi – czytamy w raporcie przygotowanym przez Pawła Szpigiela.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Analityk zainicjował pokrycie analityczne Allegro z wyceną 54 zł za akcję i rekomendacją sprzedaj. Kluczowym elementem ryzyka dla Allegro jest konkurencja. W scenariuszu bazowym ekspert zakłada wejście Amazona do Polski do końca przyszłego roku. Odpowiedzią Allegro będzie lojalizacja bazy kupujących poprzez program SMART!, co spowoduje spadek marży EBITDA (z 51,6 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2023 r.) i szerokie inwestycje we własną logistykę. To główna różnica postrzegania spółki vs. konsensus rynkowy.

– Ponad 40-procentowy udział Allegro w rynku czyni platformę dobrym typem inwestycyjnym do monetyzacji wzrostu polskiego rynku e-commerce, który cechuje się wyraźnie niższymi wskaźnikami penetracji vs. zagranica (Polska 8 proc. w 2019 r. vs. USA 15 proc., UK 18 proc., Chiny 27 proc.). Spodziewamy się, że CAGR 19-23 polskiego e-commerce wyniesie 22,9 proc. – argumentuje Szpigiel.

Amazon posiada 9 centrum logistycznych w Polsce i jest prawie gotowe do obsługi rynku. Pomimo wyższych take rate Amazona vs. Allegro, jego value proposition dla kupujących (Amazon Prime, wachlarz produktów, dostawa tego samego/ następnego dnia), jak i sprzedawców (usługi fulfillment, dostęp do rynków globalnych) jest bogaty i spotka się z dużym popytem.

– W celu obrony udziału w rynku przed Amazon, Allegro będzie zmuszone do zaproponowania większego wachlarza opcji bezpłatnej dostawy, co spowoduje wzrost kosztów logistyki (zakładamy dofinansowanie SMART! na poziomie 2,5 proc. GMV w 2024 r. vs. 1,2 proc. w 2019 r.) oraz wzmożoną aktywność w sieci (także poprzez większe zakupy ruchu) – czytamy w raporcie.

InPost jest ważnym kontrahentem Allegro i jest obecnie w trakcie sprzedaży. Allegro ma prawo pierwokupu. Rezygnując z zakupu InPostu Allegro poniesie ryzyko zmiany warunków handlowych przez nowego właściciela. Lepszą sytuacją dla Allegro byłby zdaniem analityka zakup znacznego pakietu i sprzedaż pozostałej części w IPO, co budzi ryzyko wydatków w przyszłości.

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od października 2020 r.

Rekomendacja dla Allegro powstała 18 listopada 2020 r. Autorem rekomendacji jest Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro)

 • WIG20 wraca powyżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt, CCC i PZU

  Temat dywidendy podzielił duże spółki na mocno rosnące PZU i taniejące banki. Na szczęście rodzimy ubezpieczycieli nie jest osamotniony. Mocne CCC, odbijający CD Projekt i rekordowo drogie Dino Polska wyciągnęły WIG20 powyżej 2.000 pkt.

 • PMI i silne wzrosty na GPW, w grze Tauron, PGE i Allegro

  Mocne grudniowe indeksy PMI, silne wczorajsze wzrosty na Wall Street i nadzieje związane z dzisiejszym posiedzeniem FOMC ciągną główne indeksy w górę. Jest spora szansa, że środową sesję WIG20 zamknie powyżej 2.000 pkt.

 • Renesans poniedziałkowych outsiderów, w grze CD Projekt i Mercator

  Warszawska giełda odreagowuje poniedziałkowe spadki, wspierana przez dobre nastroje na rynkach globalnych i odreagowanie na akcjach CD Projektu, KGHM-u i Mercatora. Martwi tylko mała szerokość rynku.

 • CD Projekt z nieba do piekła, w grze Lotos i Orlen

  Cyberponiedziałek na warszawskiej giełdzie - to najkrótsze podsumowanie dzisiejszego przedpołudnia na GPW. To właśnie akcje CD Projektu całkowicie zdominowały tę część handlu. Najpierw euforię wywołały ich nowe historyczne rekordy. Później strach wywołał ich błyskawiczny zjazd o ponad 13 proc.

 • Sanwil i Krynica Vitamin zastąpią Idea Bank i Capital Park w indeksie sWIG80

  W związku z korektą kwartalną portfeli indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie po sesji 18 grudnia br., Sanwil Holding i Krynica Vitamin wejdą w skład indeksu sWIG80 w miejsce spółek Idea Bank i Capital Park, podało GPW Benchmark.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR