Brexit funduje piekło rynkom akcji i złotemu, tanieje Cyfrowy Polsat

Omawiane walory: , , , ,

Piąta z rzędu spadkowa sesja w Europie to efekt rosnących obaw o wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy nie czekają i przed przyszłotygodniowym głosowaniem redukują ekspozycję na ryzykowne aktywa. Mocne spadki zaliczają dzisiaj polskie akcje oraz złoty.

Na europejskich i amerykańskich giełdach trwa czarna seria. Indeks S&P500 po nieudanym ataku na nowe historyczne maksimum zaliczył wczoraj trzecią z rzędu spadkową sesję. We wtorek w południe niemiecki DAX spada o 1,2 proc., a francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 zniżkują po ok. 1,3 proc. W Warszawie najmocniej spada WIG20 (-1,5 proc.). Indeks blue chipów znów walczy w okolicach minimów z początku miesiąca. Segmenty małych i średnich spółek, które wczoraj cofnęły się o ponad 1 proc., dziś pogłębiają dołki o kolejne 1,2 proc. O godzinie 12:00 wartość handlu na całym rynku przekroczyła 190 mln zł, co jest wynikiem o 26 proc. wyższym niż wczoraj o tej porze.

Piąta z rzędu spadkowa sesja w Europie to efekt rosnących obaw o wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Indeks VIX (nazywany często indeksem strachu) obliczany na podstawie wyceny opcji na S&P500 wystrzelił do poziomów najwyższych od lutego br. Wszystko przez rosnącą przewagę zwolenników wyjścia ze struktur unijnych w najnowszych sondażach. Temperaturę na rynkach podniosło piątkowe internetowe badanie OBR, wskazujące na aż 10-pkt. przewagę zwolenników Brexit’u (55 proc. do 45 proc.). Warto jednak zauważyć, że raport nie uwzględniał wyborców niezdecydowanych. W poniedziałek spore zamieszanie wprowadził ICM, który z dużym poślizgiem opublikował wyniki badania wskazującego na 6-pkt. przewagę zwolenników Brexitu (+1 pkt. względem poprzedniego sondażu).

Atmosferę podgrzewają też media. W tym tygodniu mocny przekaz opublikował The Sun. Najlepiej sprzedający się brytyjski tabloid we wczorajszym wydaniu otwarcie wezwał do głosowania za wyjściem z UE.

Po lewej okładka wieczornego wydania gazety, po prawej internetowego wydania The Sun.

Po lewej okładka wieczornego wydania gazety, po prawej internetowego wydania The Sun.

Inwestorzy nie czekają i przed przyszłotygodniowym głosowaniem redukują ekspozycję na ryzykowne aktywa. Tracą przede wszystkim akcje oraz waluty rynków wschodzących (EUR/PLN w kilka dni podskoczył o 12 groszy do 4,43). Zyskują tzw. bezpieczne przystanie takie jak złoto oraz wybrane waluty np. jen i frank szwajcarski (CHF/PLN jest już ponad poziomem 4,08). >> Zobacz także: Nastroje coraz bliższe paniki

W Warszawie wśród dużych spółek mocno traci Cyfrowy Polsat (-3,1 proc.). Obecna przecena to efekt problemów z transmisją Euro 2016 w należącym do spółki serwisie Ipla. Drugim czynnikiem są słabsze od oczekiwań wyniki oglądalności. Mecz Polska-Irlandia Północna w niedzielę obejrzało w polskiej telewizji 12 mln widzów, z czego 7,02 mln widzów zgromadziła TVP1, a 4,99 mln – Polsat i Polsat Sport.

O 0,5 proc. spada kurs akcji PKO BP. Prezes Zbigniew Jagiełło w rozmowie z agencją Bloomberg powiedział, że PKO BP jest gotowe do konsolidacji polskiego sektora bankowego. Spółka ma szukać atrakcyjnych celów akwizycyjnych. Najnowsza wypowiedź prezesa to dla akcjonariuszy negatywny sygnał w kontekście szans na wypłatę tegorocznej dywidendy. >> Zobacz także: PKO BP proponuje 1,25 mld zł dywidendy, ale stawia warunki

Przecenę kontynuuje też KGHM. Spółce szkodzą spadki na kursie miedzi. Cena metalu w USA przez ostatnie półtora miesiąca zjechała w okolice 2,02-2,04 USD za funt. W poniedziałek Societe Generale obniżył rekomendację dla KGHM do sprzedaj z trzymaj, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na 56 zł.

O ponad 5,5 proc. spada kurs akcji PKP Cargo. Według doniesień Pulsu Biznesu, jeszcze dziś spółka ogłosi zdobycie nowego kontraktu na przewóz surowca do Kozienic z grupy Enea. Przez rok kolejowa spółka odbierze 1,25 mln ton paliwa z Katowickiego Holdingu Węglowego, Polskiej Grupy Górniczej (dawniej Kompanii Węglowej) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wartość kontraktu wynosi 37 mln zł.

Pesymizm na rynku sprawia, że inwestorzy nie przywiązują dzisiaj większej uwagi do pozytywnych rekomendacji. DM BDM w raporcie z 8 czerwca podwyższył rekomendację dla Ciechu do akumuluj z redukuj oraz podniósł cenę docelową spółki do 73,50 zł. Z kolei w wypadku Kruka biuro podwyższyło zalecenie do akumuluj z trzymaj, a cenę docelową podniosło do 215,40 zł ze 182,40 zł wcześniej (raport powstał 10 czerwca). Dziś notowania obu spółek tracą na wartości. W południe akcje Ciechu spadają o 3,8 proc. do 54,85 zł, a Kruka o 3 proc. do 183,80 zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, CYFRPLSAT, kghm, Kruk, PKPCARGO, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Przecena na kursie Ciechu po wynikach za I kwartał Najnowsze wyniki producenta sody okazały się niższe od oczekiwań rynku. W czwartek rano kurs akcji CIECHu spada o ponad 5 proc.
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR