Chemia po wybitnym kwartale chce zaatakować nowe szczyty

Omawiane walory: , , , ,

Branża chemiczna w większości zaraportowała wyniki potwierdzając, że jest w świetnej kondycji. Eksperci chwalą spółki, ale jednocześnie ostrzegają, że buduje to wysoką bazę na kolejne okresy, a wyniki trudno będzie powtórzyć. Krótkoterminowo spółki chemiczne są jednak w bardzo dobrej sytuacji technicznej. StockWatch.pl sprawdził, czego się po nich spodziewać.

Na branżę chemiczną można w tym roku liczyć. Sektor ten po raz kolejny pokazał bardzo dobre wyniki kwartalne. Swoje dokonania za pierwsze trzy miesiące nowego roku przedstawiła już czwórka z piątki giełdowych reprezentantów chemicznego indeksu.

Szlaki przetarł Ciech, który zanotował solidną poprawę zysków w ujęciu rocznym oraz kwartalnym. Następny był Synthos, który przyspieszył sprawozdanie finansowe. Pośpiech zrozumiały, bo przychody i zysk brutto ze sprzedaży okazały się rekordowe. Po wtorkowej sesji kolekcję raportów chemicznych uzupełniły Azoty Tarnów oraz Police. W obu można doszukać się wielu pozytywów.

Jednak z docenianiem wyników za I kwartał bywa różnie. Czasami decyduje o tym przypadek. Tak było przy okazji Ciechu, który z trafił z publikacją wyników na fatalny moment panicznej wyprzedaży na rynku. >> Ciech w dół mimo dobrych wyników kwartalnych.

Mieszane odczucia można mieć w stosunku do Synthosu. Z jednej strony chwalony jest za wyniki oraz dobre perspektywy i obsypywany pozytywnymi rekomendacjami (ostatnio DM BOŚ wycenił jedną akcję na 6,81 zł). Jednak z drugiej strony spółka jest wskaźnikowo wielokrotnie droższa od pozostałych. Warto w tym miejscu odnotować odtajnioną dziś zmianę rekomendacji dla spółki przez brokerów z DM BZ WBK. Biuro zmieniło zalecenie z trzymaj na sprzedaj z ceną docelową na 5,40 zł. >> Wszystkie dla Synthosu rekomendacje znajdziesz tutaj.

Póki co rynek nie przejął się tym zaleceniem. Za to mocniejszą reakcję oglądaliśmy podczas środowej sesji na walorach Azotów Tarnów, które tuż po uruchomieniu notowań rosły blisko 5 proc. Analityków taki przebieg wydarzeń wcale nie dziwi.

– Po wynikach za I kwartał najbardziej wyróżniłbym Azoty Tarnów. Spółka pokazała bardzo dobre wyniki i doskonały cash flow. Praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Trzeba jednak mieć świadomość, że kolejne kwartały mogą być słabsze z uwagi na sezonowość w branży, spodziewane słabsze wyniki Polic i wyższe ceny gazu. Niemniej należy podkreślić, że w I kwartale spółka osiągnęła 301 mln zł zysku EBITDA i w ten sposób wykonała 40 proc. planu. Jeśli nie będzie żadnych nieprzewidzianych zdarzeń, to moja roczna prognoza na poziomie 763 mln zł może być przekroczona. W całym 2012 roku Azoty Tarnów powinny zarobić netto ponad 350 mln zł. Uważam, że akcje tej spółki są warte ponad 40 zł i wcześniej czy później to się stanie. – uważa Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDMSA.

>> Chemiczne spółki wracają niczym bumerang, kiedy pada pytanie o ciekawe firmy. >> 5 wyjątkowych spółek z sektora rosnącego pod prąd.

Reakcja na wyniki Polic nie była już tak spontaniczna. Zysk operacyjny wyniósł 61,9 mln zł i okazał się o 11,3 proc. lepszy od konsensusu PAP. Jednak rok do roku był niższy o 15,1 proc. W komentarzu do wyników kwartalnych Police podały, że popyt na nawozy wieloskładnikowe w I kwartale 2012 r. był niższy niż oczekiwała spółka. Kolejnym istotnym czynnikiem, który ograniczył sprzedaż nawozów z grupy NPK i NP, były wysokie ceny nawozów azotowych.

– Wyniki Polic oceniam pozytywnie, aczkolwiek zwracamy uwagę na możliwość dalszego pogarszania rentowności w kolejnych okresach (podwyżka cen gazu, wzrost kosztów surowcowych bieli, spadek wolumenów). Ważnym wydarzeniem dla sektora nawozowego może być jutrzejsza publikacja przez USDA prognoz zapasów zbóż, która może determinować trendy cenowe dla obszaru agro w tym sezonie. – oceniają analitycy DI BRE Banku.

Ostatnią spółką z branży, która opublikuje wyniki za I kwartał są Puławy. Spółka uczyni to w połowie maja, ale już w środę gorąco było na jej akcjach. W trakcie sesji zyskiwały nawet blisko 6 proc. Wzrost zainteresowania Puławami mogły wywołać oczekiwania na dobre wyniki, ale nie tylko. Według informacji Pulsu Biznesu, Michał Sołowow analizuje możliwość zakupu udziałów skarbu państwa w jednej ze spółek chemicznych. Najbardziej interesują go Puławy, ale przygląda się również Azotom Tarnów.

– Puławy są spółką o solidnych fundamentach, więc inwestorzy branżowi mogą się nią interesować. Środowy wzrost notowań może wynikać z takich oczekiwań oraz szans na dobre wyniki za miniony kwartał. Sądzę, że Puławy podobnie jak Azoty Tarnów mogą zaskoczyć pozytywnie. Moja prognoza to 207 mln zł zysku EBIT i 171 mln zł czystego zysku. – uważa Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

>> Puławy zaprezentują raport 15 maja. >>Zobacz kiedy zrobią to inne spółki – aktualny terminarz dostępny jest w StockWatch.pl.

Podobnie na niespodziankę w wynikach Puław liczy Łukasz Prokopiuk, który spodziewa się, że zysk netto tej spółki może wynieść nawet 200 mln zł.

Niesłabnące zainteresowanie spółkami chemicznymi powoduje, że jest to nadal jedna z najlepszych branż na parkiecie. StockWatch.pl wskazywał na dobrą sytuację branży już przeszło rok temu.  Od początku roku WIG-Chemia zyskał ponad 33 proc., a swoją supremację potwierdza środowym wzrostem o 1,4 proc., co jest najlepszym osiągnięciem wśród subindeksów. Warto zauważyć, że na spore szanse dalszego wzrostu WIG-Chemia wskazuje analiza techniczna.

– Indeks branży chemicznej znajduje się w średnioterminowym trendzie wzrostowym, który od połowy grudnia uległ przyśpieszeniu. Wskaźniki się wychłodziły, zakręciły do swoich średnich i mogą pojawić się wskazania kupna. Widać, że indeks próbuje pokonać historyczne maksimum sprzed roku. Na razie czyni to ze zmiennym szczęściem, ale gdyby dokonał tego w przekonujący sposób, to dałby zachętę do nowej fali wzrostowej. Posługując się metodą Fibonacciego można wyznaczyć kolejne ważne opory na 8735 pkt., 9385 pkt. oraz w pobliżu 10 tys. pkt. Natomiast opór liczony ruchem mierzonym znajduje się na 9148 pkt. – mówi Krzysztof Borowski z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Skład chemicznego indeksu >> oraz wskaźniki cenowe spółek znajdziesz i porównasz w serwisie StockWatch.pl

Ekspert od techniki ma też swoich faworytów wśród pięciu spółek chemicznych. W jego ocenie najlepiej rokują Synthos oraz Azoty Tarnów.

– Z technicznego punktu widzenia ciężko wskazać lidera do dalszych wzrostów. Są 3-4 spółki chemiczne, które dobrze rokują pod tym względem. Mam tu na myśli Synthos, Azoty Tarnów, Ciech i ewentualnie Puławy. Niemniej w moim odczuciu najbardziej obiecująco wyglądają kursy tych dwóch pierwszych spółek. Synthos po korekcie spadkowej próbuje zakręcać w górę. Pozytywnym sygnałem jest, że wskaźniki próbują wychodzić na kupuj. Najbliższy opór znajduje się na 6,29 zł, a następnym jest historycznym szczytem na 6,78 zł. – podkreśla Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

Druga spółka wskazana przez eksperta z SGH próbuje walczyć z ważnym oporem. Jednak po porannym silnym wybiciu na słabnącym rynku trochę spuściła z tonu.

– To dobry moment by zwrócić uwagę na Azoty Tarnów. Kurs spółki szykuje się do przebicia 35,50 zł. To otworzyłoby drogę ku dalszej zwyżce i mógłby dotrzeć do pasma oporowego na 41,50 zł. Na wskaźnikach palą się sygnały kupna. – prognozuje ekspert z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Wskaźniki fundamentalne dają Azotom Tarnów miejsce na wzrost. >> Aktualne wyniki finansowe i analizę fundamentalną znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o azotytarnow, Ciech, Police, Pulawy, synthos)

 • Grupa Azoty wypowiedziała umowę na zakup węgla od PGG

  Grupa Azoty, ZCh POLICE, ZA Puławy i ZA Kędzierzyn wypowiedziały Polskiej Grupie Górniczej umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 31 grudnia 2022 r. Jednocześnie Grupa Azoty podała, że trwają prace zespołu negocjacyjnego w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.

 • Ciech wchodzi w produkcję maseczek ochronnych klasy FFP2

  Jeden z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął produkcję maseczek ochronnych. Produkowane przez CIECH półmaski filtrujące FFP2 powstają na nowo uruchomionej instalacji w zakładzie w Bydgoszczy, którego pełne moce produkcyjne sięgają ok. 50 tys. sztuk dziennie.

 • ZCh Police: Sąd zarejestrował podwyższenie kapitału GA Polyolefins

  Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty Zakładów Chemicznych POLICE.

 • WIG20 wraca poniżej 1.800 pkt., zielono tylko na Allegro, Wieltonie i Famurze

  Allegro rośnie w kontrze do całej warszawskiej giełdy, gdzie dziś karty rozdają niedźwiedzie, a WIG20 wraca poniżej 1.800 pkt. Niezmiennie w centrum uwagi są spółki publikujące wyniki kwartalne. Dziś jest to PZU, CIECH i Azoty. Famur drożeje po podpisaniu umowy.

 • ZCh Police miały prawie 14 mln zł zysku netto w III kw. 2020

  Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE odnotowały 13,72 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 9,3 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR