Co dalej z programem QE? Cyfrowy Polsat próbuje odreagować spadki

Omawiane walory: , , , ,

Po środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, dziś uwaga inwestorów koncentruje się na Europejskim Banku Centralnym. Języczkiem u wagi w wystąpieniu prezesa EBC będą sygnały dotyczące dalszych losów programu QE.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Europejskie giełdy rozpoczęły czwartkowe notowania od spadków, w reakcji na siódmą już podwyżkę stop procentowych w USA i wywołane tym wczorajsze spadki indeksów na Wall Street. Dodatkowo nastroje pogorszyły jeszcze obawy przed eskalacją wojen handlowych (w piątek prawdopodobnie Donald Trump nałoży cła na towary z Chin). Strach okazał się jednak chwilowy, i zaraz po otwarciu europejskie indeksy zaczęły odrabiać straty, minimalizując początkowe spadki.

Tą samą ścieżką podążył, mocno zależny od nastrojów na rynkach globalnych, warszawski WIG20. W samo południe miał on wartość 2229,43 pkt. (-0,42 proc.), wobec wyznaczonego w pierwszej godzinie notowań sesyjnego dołka na 2.210,84 pkt. W kolejnych godzinach zachowanie tego indeksu w dalszym ciągu będzie kształtowane przez impulsy światowe. Przede wszystkim przez reakcję na wyniki dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

Wczoraj amerykański Fed, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Była to już siódma podwyżka od 2015 roku. Po tej decyzji stopa funduszy federalnych kształtuje się w przedziale 1,75-2 proc. Fed jednocześnie podwyższył prognozy makroekonomiczne dla USA i zasugerował łącznie cztery podwyżki kosztu pieniądza w 2018 roku i trzy w roku 2019. Ogólna wymowa posiedzenia była jastrzębia.

Kliknij, aby powiększyć.
Tak zwane „kropki” Fedu wskazują, że konsensus bankierów centralnych podniósł się z trzech podwyżek w tym roku do czterech.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Reakcją Wall Street na Fed było pogorszenie nastrojów i spadki na Wall Street. Dolar początkowo się umocnił, ale ostatecznie stracił na wartości. Rentowności 10-letnich obligacji USA, które początkowo wzrosły, ostatecznie zawróciły z poziomu 3 proc. Na rynku surowcowym też brakowało jednoznacznej reakcji pomimo, że podwyżka ogólnie jest dla niego niekorzystna. To wszystko pokazuje, że rynki finansowe dość lekko przeszły obok posiedzenia Fed. Tu widać pewną korelację z tym, jak wcześniej został zignorowany szczyt G7, czy też spotkanie w Singapurze Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

Niestety, brak jednoznacznej reakcji na Fed nie oznacza jeszcze, że takowej nie będzie. Zdarzały się już wielokrotnie sytuacje, że inwestorzy reagowali na to wydarzenie z pewnym opóźnieniem.

Sytuacja z Fedem nie uprawnia też do oczekiwanie, że podobnych emocji dziś nie wywoła posiedzenie ECB, co jest drugim ważnym wydarzeniem tego tygodnia. ECB ogłosi swoją decyzję o godzinie 13:45. Trzy kwadranse później zostaną opublikowane najnowsze prognozy makroekonomiczne banku centralnego i rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego po posiedzeniu. To ostatnie to prawdopodobnie będzie punktem zwrotnym sesji. Szczególnie, że zbiegnie się w czasie z publikacją danych o sprzedaży detalicznej w USA.

Stopy w Eurolandzie nie zostaną zmienione. Pierwsze ich podwyżki oczekiwane są najwcześniej w II kwartale 2019 roku (dotyczy stopy depozytowej). Rynki interesuje natomiast to, co dalej z programem skupu aktywów (QE). Czy ECB już dziś zakomunikuje jego ograniczenie? Czy jednak wstrzyma się z tym do kolejnego posiedzenia? Z punktu widzenia giełd, kontynuacja gołębiej polityki byłaby korzystną sytuacją. Jakiekolwiek decyzje ws. QE będą prowadzić do pogorszenia nastrojów w Europie. A więc i na GPW.

W próbującym odrabiać poranne spadki indeksie WIG20, pozytywną rolę odgrywa CD Projekt, którego akcje drożeją o 1,5 proc. do 157,60 zł i są najmocniej handlowanym walorem na całej giełdzie. Układ sił na wykresie dziennym tej spółki jest korzystny dla strony popytowej. Długa czarna świeca z poniedziałku została zasłonięta, więc znacząco spadło ryzyko dłuższej i silniejszej korekty. Obecnie scenariuszem bazowym jest kilkutygodniowa konsolidacja w przedziale 140-160 zł. Z dużymi szansami na późniejsze wybicie górą.

Duże straty z wczoraj odrabia Cyfrowy Polsat. Kurs akcji spółki Zygmunta Solorza rośnie o 1,2 proc. do 22,98 zł. Po czerwonej stronie dominującą rolę odgrywa PKN Orlen (-1,2 proc.), wspierany przez taniejące akcje LPP (-1,1 proc.), KGHM (-1,3 proc.) i banków.

Na szerokim rynku na plus wyróżnia się m.in. Trakcja, Kino Polska i Dino Polska. Kurs Trakcji rośnie o 6,3 proc. do 3,87 zł, kontynuując wcześniejsze wzrosty. Ze spółki nie napłynęły nowe informacje. Stąd też wzrosty można traktować jako ciąg dalszy wzrostowego odbicia, wspieranego przez dobrze przyjętą przez rynek zmianę prezesa tej spółki.

Walory Kino Polska drożeją o 4,15 proc. do 13,80 zł i są dziś najdroższe od 2014 roku. Spółka poinformowała, że kupiła od Agory 41,1 proc. akcji Stopklatki za 32,2 mln zł. Co ciekawe, kurs notowanej na NewConnect Stopklatki spada o 2,4 proc., a giełdowej Agory (po początkowych spadkach) rośnie o 1,4 proc.

Do gry próbuje wrócić Dino Polska, po tym jak od początku miesiąca na jego akcjach trwa realizacja zysków. Notowania tej sieci supermarketów rosną o 2,5 proc. do 102,40 zł. Układ sił na wykresie mocno preferuje stronę popytową, więc powrót do wzrostów, a następnie nowe historyczne rekordy, wydają się jedynie kwestią czasu.

Czwartek jest ostatnim dniem zapisów na sprzedaż akcji Coliana w wezwaniu na jego akcje po cenie 4,10 zł. Na giełdzie akcje te wycenione są na poziomie 4,05 zł.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, CYFRPLSAT, dinopl, kinopol, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR