Czerwona środa na GPW, w centrum uwagi PKN Orlen, APS Energia i Bloober Team

Omawiane walory: , , , ,

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, a także wczorajsza mocna realizacja zysków na Wall Street, ciąży w środę warszawskiej giełdzie. Szczególnie dużym spółkom. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte.

pknorlen, lpp, APSENERGY, bloober, creepyjar, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa sesji na GPW upływa pod znakiem umiarkowanych spadków. O godzinie 10:44 taniały akcje 49,3 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy drożały walory 33,5 proc. z nich. To przekładało się na spadek indeksu WIG20 o 0,61 proc. do 1.789 pkt., sWIG80 o 0,77 proc. do 13.944 pkt. i cofnięcie reprezentującego szeroki rynek WIG-u o 0,46 proc. do 50.738 pkt. Na ich tle wyróżniał się grupujący giełdowych średniaków mWIG40, który balansował blisko wczorajszego zamknięcia i miał wartość 3.592 pkt. (0 proc.).

Sytuacja na giełdzie przy ulicy Książęcej istotnie nie odbiegała do tego, co można było obserwować na większości europejskich parkietów. Tam również nastroje były nieco gorsze, co idealnie komponowało się z wczorajszą sporą realizacją zysków na Wall Street (DJIA -1,51 proc.; S&P500 -1,08 proc.; Nasdaq Composite -0,86 proc.). Brak w dniu dzisiejszym potencjalnych impulsów mogących zmienić nastroje w Europie, w tym brak ważniejszych publikacji danych makroekonomicznych, ponownie skazywało inwestorów na uzależnienie od Wall Street. Można więc zaryzykować tezę, że do godziny 15:30 będziemy na europejskich giełdach, a więc również i w Warszawie, świadkami dość ospałego handlu. Prawdziwie wakacyjnej sesji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Poranny spadek WIG20 to w głównej mierze reakcja na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. W praktyce jednak indeksowi, w którym rano taniały akcje 14 z 20 spółek, najmocniej ciążył spadek kursu PKN Orlen. Akcje płockiej spółki taniały o 2,75 proc. do 61,58 zł. Ciążyła informacja upubliczniona przez agencję Bloomberg o tym, że „analityk Goldman Sachs, Geydar Mamedov, obniżył rekomendację dla PKN Orlen do „sprzedaj” z „neutralnie”, wyznaczając cenę docelową akcji płockiej spółki na poziomie 55 zł.”

Dobrze w gronie blue chipów radziło sobie LPP. Kurs rósł o 2 proc. do 6.640 zł, kontynuując zapoczątkowane przed tygodniem wzrosty. Niezależenie do tego, czy ten ruch do góry będzie traktowany jako korektę 3-tygodniowych spadków, czy jako powrót do mającego swój początek w połowie marca trendu wzrostowego, to LPP ma szansę zbliżyć się w najbliższych dniach do granicy 7.000 zł.

Tradycyjnie dużo więcej działo się na mniejszych spółkach. Gwiazdą sesji, chociaż akurat w negatywnym znaczeniu tego słowa, była firma APS Energia. Jej notowania spadały o 15,1 proc. do 2,75 zł, testując już rano poziom 2,50 zł, po tym jak spółka została odsunięta od postępowania przetargowego na dostawę systemów zasilania dla bloków energetycznych tureckiej elektrowni atomowej „Akkuyu”. W dniu 9 czerwca spółka podała, że jej oferta o wartości 21,77 mln dolarów zwyciężyła w przetargu, co wówczas stało się impulsem do skoku cen akcji powyżej 4 zł.

Niezmiennie dużo też działo się na spółkach gamingowych. Kurs Bloober Team wystrzelił w górę o 9,1 proc. do 221 zł, wyznaczając nowe historyczne rekordy, po tym jak rynek dowiedział się o kolejnych zakupach akcji przez osoby powiązane ze spółką. Mateusz Lenart, członek zarządu spółki, kupił akcje za prawie 47,7 tys. zł

Dobrze została przyjęta przez inwestorów również informacja o sprzedaży w ABB akcji Creepy Jar przez prezesa Krzysztofa Kwiatka i członków zarządu: Krzysztofa Sałka i Tomasza Sobola. Łącznie sprzedali oni 7,06 proc. akcji po 950 zł za sztukę. Akcje Creepy Jar drożeją dziś o 2,2 proc. do 1.145 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o APSENERGY, BLOOBER, CreepyJar, lpp, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR