Efekt Aliora. PZU, banki i WIG20 świecą na czerwono

Omawiane walory: , ,

Czarny piątek dla akcjonariuszy Alior Banku. Po gwałtownej przecenie notowania banku są najniżej w historii i ciągną w dół cały WIG20. Ten ponownie jest jednym z najsłabszych w Europie.

Alior, PZU, Kruk, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Gwałtowna przecena akcji Alior Banku to zdecydowanie temat dnia na giełdzie w Warszawie. Po dwóch godzinie handlu notowania banku spadały o 14 proc. do 31,24 zł. Jeszcze przed godziną 10:00 kurs akcji spadł poniżej 30 zł i ustanowił dołek na 29,82 zł. To najniższy kurs w blisko 7-letniej historii obecności Alior Banku na GPW. Akcje debiutowały po cenie 59,50 zł, po tym jak w największym w 2012 roku IPO ich cena została ustalona na poziomie 57 zł.

Bezpośrednią przyczyną wyprzedaży akcji Alior Banku jest komunikat mówiący o tym, że w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kredytów frankowych, bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł.

Zobacz analizę techniczną Alior Banku >>> KLIKNIJ

Jednak to nie jedyna przyczyna. Czarne chmury nad Alior Bankiem gromadzą się przecież od wielu miesięcy. Zadziwiająco dużo „korporacyjnych trupów w szafie” (m.in. ZM Henryk Kania, Onico, Ruch), nie tylko negatywnie odbiło się na wynikach i notowaniach akcji, ale ostatnio mocno zaniepokoiło Komisję Nadzoru Finansowego, która postanowił mocniej przyjrzeć się Aliorowi.

Przecena Alior Banku ściąga w dół kurs PZU, który posiada 31,91 proc. jego akcji. Ubezpieczeniowy gigant traci 2 proc. i za jedną jego akcję trzeba zapłacić 37,78 zł. W maju 2015 roku PZU kupiło 25 proc. akcji Alior Banku za 1,6 mld zł, płacąc za jedną akcję 89,25 zł. Teraz te akcje są o prawie 2/3 tańsze, a księgowa strata PZU na tej inwestycji to bagatela 1,06 mld zł.

Widmo rezerw po wrześniowym wyroku TSUE odbija się na notowaniach pozostałych banków. W czołówce spółek najbardziej dziś ciążących indeksowi WIG20 nieprzypadkowo jest jeszcze Santander Bank Polska (-2,85 proc.) i PKO BP (-0,90 proc.). Natomiast jedną, która nieco mocniej wyróżnia się pozytywnie, jest JSW. Niestety tylko dlatego, że jej drożejące o 2,3 proc. do 20,66 zł akcje, odreagowują wcześniejsze spadki. Od początku roku notowania JSW spadły aż o 67,6 proc.

O godzinie 10:31 indeks WIG20 miał wartość 2.188 pkt., spadając o 0,91 proc., co ponownie stawiało go w czołówce najgorzej radzących sobie indeksów europejskich. Traciły też pozostałe warszawskie indeksy. WIG spadał o 0,73 proc. do 57.589 pkt., mWIG40 o 0,22 proc. do 3.682 pkt., a sWIG80 o 0,15 proc. do 11.360, pkt.

W przypadku WIG20 dodatkowo zwraca uwagę, że indeks ten w ostatnich dniach wykonał zwrot z poziomu tuż poniżej wrześniowego maksimum na 2.217 pkt., czyli istotnego technicznego oporu, co teraz może skutkować spadkiem poniżej 2.100 pkt. Najbliższe wsparcie to dołek z początku miesiąca na poziomie 2.076 pkt.

Nie samą przeceną Aliora i banków żyje warszawska giełda. Warto pamiętać, że rozpoczął się sezon publikacji wyników za III kwartał. Wczoraj po sesji raport opublikował Kruk. Spółka pochwaliła się 77,8 mln zł zysku netto i przychodami na poziomie 326,5 mln zł, co było odpowiednio wynikiem o 8,9 proc. i o 4,8 proc. wyższym od rynkowych oczekiwań. Gra pod lepsze wyniki, połączona z odreagowaniem wcześniejszych dużych spadków, trwała na akcjach już od początku tygodnia, stąd też dziś akcje te drożeją jedynie o 0,2 proc. do 136,10 zł.  

W przyszłym tygodniu, który z uwagi na przypadający w piątek 1 listopada, będzie krótszym tygodniem giełdowym, wyniki spółek niemal całkowicie zawładną giełdą w Warszawie. Raporty opublikuje m.in. 5 spółek z indeksu WIG20. Będzie to Orange Polska, CCC, Lotos, Santander Bank Polska i mBank. Pierwsza z nich uczyni to w poniedziałek po sesji. Szacuje się, że w III kwartale zysk Orange Polska wzrósł do 228 mln zł z 91 mln zł rok wcześniej, do czego przyczyni się sprzedaż przez spółkę nieruchomości w Warszawie, co powiększyło zysk o około 212 mln zł. Zysk EBIT w opisywanym okresie ma wzrosnąć o prawie 103 proc. w relacji rocznej do 355 mln zł, a przychody o 2,4 proc. do 2,82 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Kruk, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank może uniknąć kary za aferę W Investments

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu na ALIOR Bank dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez KNF w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR